Connect with Us

“Dekoroi 10-vjeçarët e luftës”/ Olli ironizon Metën, nuk kursen as Bashën

Politikë

“Dekoroi 10-vjeçarët e luftës”/ Olli ironizon Metën, nuk kursen as Bashën

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vlerësuar sot me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, Organizatën e Veteranëve të LANÇ.

Në kuadër të 75-vjetorit të Çlirimit të Atdheut, Meta shkruan në një postim në rrjetet sociale, se ky dekorim është bërë për kontributin që ata kanë dhënë në mbrojtje të idealit të luftës për liri dhe dinjitet kombëtar.

Por, pas këtij “lajmi të madh” që qarkulloi në media, ka reaguar anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli.

Në një postim në rrjetet sociale, Olli ironizon presidentin Meta, ndërsa ngre pyetjen sa vjeç ishin në kohën e luftës këta që dekoroi sot Meta.

Po ashtu Olli nuk ka kursyer as kreun e PD-së, ku shkruan se pse e djathta pajtohet me ngjarje të tilla.

LEXO EDHE:  PD aferë për lobim me para të pista/ Pse Basha iku dy ditë pas vërtetimit nga KQZ?

“Vlerësoj çdo kontribut për lirinë e Shqipërisë, pyetja shtrohet sa 10 vjeç kanë qenë këta që dekorohen e që luftuan pa kompromis???!!!!🤪🤪🤪🤪 Për më tepër si mundet e djathta të bëjë krushqi me Jovan Bregun????!!! Po nejse Krishtlindje është, ndodhin edhe mrekulli”-shkruan Olli./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rudina Hajdari flet pa dorashka/ Tregon çfarë ndodh në parlament

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari ka folur hapur sot në lidhje me ata që na përfaqësojnë në parlament, pra deputetët.

E ftuar në Abcneës me Enkel Demin, deputetja Hajdari tha se cilësia e parlamentit ka rënë dhe se ka shumë deputetët që nuk kanë folur kurrë në atë sallë.

Po ashtu ajo theksoi se ajo çfarë ndodh në parlament është se miratohen shumë ligje, të cilat sipas saj nuk janë të domosdoshme, por vetëm amendime që sipas saj tregojnë se asgjë nuk po ecen.

LEXO EDHE:  Pse duhet dekretuar Sandër Lleshi/ Zbardhet dokumenti i Ramës për Metën

LEXO EDHE:  PD aferë për lobim me para të pista/ Pse Basha iku dy ditë pas vërtetimit nga KQZ?

“Cilësia e parlamentit ka rënë. Ka mbi 30 deputetë që nuk kanë folur kurrë. Ajo çfarë ne bëjmë vazhdimisht është se vetëm prodhojmë ligje të padmosdoshme. Amendime mbi amendime, që tregojnë se nuk po ecim”-u shpreh deputetja Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Qeveri kujdestare 100 ditë para zgjedhjeve?/ Rudina Hajdari i nxjerr “bojën” Bashës, tregon qëllimin e vërtetë

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari ka komentuar sot propozimin e Partisë Demokratike, për krijimin e një qeverie kujdestare 100 ditë para zgjedhjeve.

E ftuar në Abcnews, mëngjesin e sotëm deputetja Hajdari u shpreh se qëllimi i kësaj kërkese nga ana e PD-së nuk janë zgjedhjet, por ndarja e pushtetit.

“Kjo duhet menduar mirë. Ju kujtoj marrëveshjen e 2017, ishte e ngjashme, gjë që tregon se kjo nuk garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme siç pretendon opozita jashtë parlamenti. Ata ashtu si edhe unë e luftuam rezultatin e zgjedhjeve. Kush e beson atë qeveri kujdestare. Kushdo që të jetë në atë qeveri është një njeri politik.

LEXO EDHE:  Basha i përgjigjet menjëherë Ramës/ Ka frikë nga hija e vet

LEXO EDHE:  “Presidenti si aplikacion që shkarkohet në internet!”/ Meta: Nuk më shantazhojnë dot

Pra i bie që kërkon pushtet të përbashkët. Shoh vetëm një dëshirë për të ndarë pushtetin, dhe qëllimi nuk janë zgjedhjet”-tha ndër të tjera deputetja Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Votimi i ligjit për betimin e gjyqtarëve/ Reagon Presidenca, Meta tregon sërish “dhëmbët”

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas miratimit të ndryshimeve në ligjin për Gjykatën Kushtetuese, i cili anashkalon Presidentin për betimin e gjyqtarëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Tedi Blushi shkruan se miratimi i ligjit në errësirë të plotë dhe vetëm pak orë para fillimit të takimeve të Komisionit të Venecias në Tiranë, është mungesë e theksuar serioziteti.

“Të nderuar kolegë gazetarë!
Kam marrë shumë pyetje nga ju, lidhur me ligjin që ka kaluar Kuvendi dje në mbrëmje vonë, nëse është apo jo në shkelje të Kushtetutës.
Së pari dua të shpreh çudinë e madhe që ky ligj miratohet në errësirë të plotë, vetëm pak orë para fillimit të takimeve të Komisionit të Venecias në Tiranë, të thirrur nga vetë Kuvendi, që tregon një mungesë serioziteti të plotë, panik për ngut dhe fakt të kryer.
Pra KAP ÇFARË TË KAPËSH.”-shkruan Blushi.

LEXO EDHE:  Publicisti i njohur degjeneron Ramën dhe Bashën/ Tregon të vetmen zgjidhje për shqiptarët

LEXO EDHE:  “Presidenti si aplikacion që shkarkohet në internet!”/ Meta: Nuk më shantazhojnë dot

Më tej, ai thekson se se tashmë shkelja e Kushtetutës nga Kuvendi, është kthyer në rregull.

“Së dyti, për ne tashmë çudi përbën vetëm fakti kur ndonjëherë Kuvendi kalon ndonjë ligj që respekton Kushtetutën, pasi dhunimi sistematik i saj është kthyer në rregull.
Por sot paradite jemi të fokusuar te takimi me përfaqësuesit e Komisionit të Venecias.”

Po ashtu, Blushi bën të ditur se vetë Presidenti meta do të mbajë pasdite një konferencë për mediat, ku sipas tij do të tregoj qëllimin e vërtetë të ligjit në fjalë.

“Ndërsa pasdite ju premtoj se Presidenti do të kuvendojë me ju direkt nga Presidenca, dhe me të gjithë shqiptarët, për qëllimin e vërtetë të ligjit për KRYEKÇK-në.”-përfundon postimin e tij zëdhënësi i Presidencës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE