Connect with Us

Shpërblimet e fundvitit për pensionistët/ Ervin Bushati: Atë e di qeveria

Politikë

Shpërblimet e fundvitit për pensionistët/ Ervin Bushati: Atë e di qeveria

Publikuar

-

Deputeti i Partisë Socialiste dhe anëtari i komisionit të ekonomisë, Ervin Bushati foli në lidhje me ndikimin që do të kenë shpenzimet për rikuperimin e dëmëve të tërmetit të 26 nëntorit, te shpërblimet e punonjësve dhe pensionistëve.

Deputeti u shpreh se sa u përket pagave, është në dorë të vetë institucioneve por edhe të punonjësve, shumë prej të cilëve kanë dhuruar vetë nga pagat e tyre. Ndërsa për shpërblimet e pensionistëve, Bushati tha se nuk një informacion dhe se e ka në dorë Qeveria.

“Ky vit pati dëme të mëdha ekonomike por patem mundësi të parashikonim fonde 20 miliard lekë për strehimin. Institucionet ndihmuan, qytetarët dhanë pagat për ndihmë, nuk ka një fond të parashikuar për rritje pagash, pra shpërblime për këtë vit por kjo varet nga institucionet. për pagat. Për pesnionistët është në buxhetin e vitit të kaluar, e vendos qeveria. Nuk kam një informacion”, u shpreh Ervin Bushati.

Në lidhje me dëmin e shkaktuar, Bushati u shpreh se ai mund të jetë mbi 20 miliard lekë, mirëpo ende nuk janë përfunduar vlerësimet për të pasur një shifër përfundimtare.

LEXO EDHE:  Vendi drejt zgjedhjeve të parakohshme?/ Ish-ministri zbulon lëvizjen e Ramës

“Edhe pse nuk janë mbyllur vlerësimet, ende vazhdojnë. Mbi 80% janë matur dhe kolauduar, janë parë të gjitha zonat, janë futur shumë saktë në sistem. 20 miliard mund të jetë shifra por do shkojë edhe më lart. Në banesat aq parashikohet dëmi. Ka edhe rrugë, linja elektrike dhe kanalizime. Por nëpërmejt koferencës së donatorëve, të shikohet sa nga vendet e BE mund të ndajnë një fond”, tha ndër të tjera deputeti i PS  në studion e “Top Talk” në Top channel./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Meta ujk i vjetër”/ Spahiu: Deklaratat për dorëheqjen, presion për Bashën

Publikuar

-

Nga

“Meta ujk i vjetër”/ Spahiu: Deklaratat për dorëheqjen, presion për Bashën

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi Kreshnik Spahiu, në një lidhje me ‘Open’ ka komentuar deklaratat e presidentin Meta për dorëheqjen nëse Rama merr 71 mandate.

Sipas Spahiut Meta është ujk i vjetër dhe thotë unë po jap standardin që po humbe jep dorëheqjen dhe në këtë mënyrë Basha do jetë përgjegjësi nëse opozita humb, pra është presion, tha ai.

“Unë kam disa argumente që nuk do ndodhë dorëheqja e Metës: në historinë botërore është e paprecedentë që një president thotë nëse gruaja ime humb zgjedhjet do japë dorëheqjen, ju kujtoj se meta ka 4 vite në detyrë dhe mesazhi për dorëheqjen vjen kur ai është në fund të detyrës dhe dihet që s’do e zgjedhë më njeri, tjetra shanset janë që PS do dalë parti e parë. Nëse Rama fiton 71 mandate, dhe Meta paralajmëron se nëse fiton Rama, rezultati s’do njihet dhe do thonë narko-shteti etj me radhë që i ka thënë më parë.

Meta ka treguar se nuk e mban fjalën se ai tha dhe një vit më parë që nëse Venecia nuk më jep të drejtë do jap dorëheqjen , ja ku jemi sot Venecia nuk i dha të drejtë.

Meta harron që është president me votat e socialistëve, dhe nëse populli voton Bashën që protestonte në çadër kundër Metës, dhe nëse kjo opozitë fiton , Meta sërish nuk ka vota për mandat tjetër.

Meta është ujk i vjetër, më një gur dy zogj. Se ai thotë unë po jap standardin që po humbe jep dorëheqjen dhe në këtë mënyrë Basha do jetë përgjegjësi nëse opozita humb, pra është presion ky . Pra me një gur tre zogj.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Reforma në Drejtësi ka dështuar”/ Lubonja: Rama ka frikë

Publikuar

-

Nga

“Reforma në Drejtësi ka dështuar”/ Lubonja: Rama ka frikë

Analisti Fatos Lubonja, pretendon se Reforma në Drejtësi ka dështuar.

Për deklaratat e kryeministrit Edi Rama se Reforma në Drejtësi po funksionon, Lubonja tha se kreu i qeverisë ka frikë.

Analisti deklaroi në emisionin “Real Story” se  rreziku më i madh është që me këta prokurorë dhe  gjyqtarë që ka SPAK, reforma do dështojë.

Problemi për mua është se, çfarë do të thotë Rama me atë që po funksionon Reforma në Drejtësi, është se ai ka frikë. Tani del Iliri, që ka një aleancë me PD. Reagimi i Bashës është se ai nuk ka këllqe që të thotë ose se ky është aleati jonë dhe këtu e keqja është ky tjetri, jo ky. Bën këto lojërat Basha.

Rreziku më i madh këtu mbetet ky, që me këta SPAK-istë e këta prokurorë që kemi ne, reforma në drejtësi është e dështuar. Fakti që ka kapur ca, që nuk janë në politikë, nuk është funksionim i reformës. Edhe Berisha e futi në burg Fatos Nanon, por nuk ishte funksionim. Ne s’e kemi parë funksionimin e reformës në drejtësi dhe se di kur do ta shohim”, theksoi Lubonja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sistemi është prishur”/ Lubonja zbulon “lojën politike” Rama-Meta-Basha

Publikuar

-

Nga

“Sistemi është prishur”/ Lubonja zbulon “lojën politike” Rama-Meta-Basha

Analisti Fatos Lubonja, ka folur mbrëmjen e sotme për Reformën në Drejtësi dhe për situatën politike në vend.

Lubonja kujton një shkrim të tijin të bërë në vitin 2014 dhe aleancën e Edi Ramës me Ilir Metën, në kohën kur ky i fundit drejtionte LSI-në.

Ai deklaroi në emisionin “Real Story” se dobësia e Ilir Metës është se ai mund të sakrifikohet nga loja politike e të Lulzim Bashës dhe Edi Ramës, ndërsa pretendon se tashmë sistemi është prishur.

Sipas tij, sistemin aktual e kanë ngritur bashkë Rama, Meta dhe Basha me lojën e tyre politike.

Më 2014, kur Ilir Meta kishte ditëlindjen, unë kam bërë një shkrim “Ilir Meta si shtyllë e sistemit”. Aty shkuan rreth 600 veta dhe e celebruan në mënyrën më madhështore. Edhe Rama ishte në krye. Teza ime ishte “Ilir Meta si shtyllë e sistemit”, sepse ky ishte ca kohë me Berishën, pastaj me Ramën. Por thoja që ky ka një dobësi, se sa herë bëjnë zgjedhje dy partitë e mëdha, meqë populli thotë që ‘ata janë të këqijtë, këta janë të mirët’, atëherë të dyja sulmojnë Ilir Metën.

Domethënë, në atë kohë PD që humbi thoshte se i humbi nga Ilir Meta, se kishte këtë të korruptuarin, edhe Rama këtë tha që nuk ka qeverisur mirë nga Iliri. Kjo është dobësi e Ilirit, që mund të sakrifikohet nga kjo lojë politike. Tani është prishur sistemi, sidomos në zgjedhje, sepse kemi një që nuk e pranon rrotacionin me Ilirin, si shtyllë, tani e do gjithë tepsinë Edi Rama komplet. Sistemin e kanë ngritur të tre bashkë, as që diskutohet”, tha analisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE