Connect with Us

Një shtet brenda shtetit/ Kush ishte CHEKA, ”shpata dhe mburoja” e Revolucionit Bolshevik

Politikë

Një shtet brenda shtetit/ Kush ishte CHEKA, ”shpata dhe mburoja” e Revolucionit Bolshevik

Publikuar

-

CHEKA ishte agjensia bolshevike e sigurisë, e formuar për të identifikuar dhe shtypur veprimtarinë kundër-revolucionare. Ajo cilësohej ndonjëherë si “policia sekrete” e bolshevikëve, edhe për për shumicën e rusëve nuk ishte ndonjë sekret.

CHEKA u formua pak javë pas Revolucionit Bolshevik të nëntorit 1917, saktësisht më 20 dhjetor 1917, si një agjenci e vogël që kishte për detyrë të hetonte dhe përballej me kërcënimet që i vinin regjimit të ri. Ajo do të ishte “shpata dhe mburoja e revolucionit” e regjimit të ri komunist.

Numri i anëtarëve të CHEKA-s u rrit me shpejtësi pas vitit 1918, paralelisht me rritjen e kundërshtimit ndaj regjimit bolshevik. Midis viteve 1918-1920, nga disa qindra hetues dhe aparatçikë, kjo agjensi u zgjerua shumë, duke pasur mbi 100.000 agjentë.

CHEKA, funksiononte si një shtet brenda shtetit sovjetik. Ajo hetonte dhe arrestonte këdo që zgjidhte, dhe nuk i jepte llogari asnjë institucioni. Dhe u bë një model për policitë sekrete të shteteve totalitare të shekullit XX, përfshirë Gestapo-n (në Gjermaninë naziste), STASI-n (Gjermaninë Lindore) dhe KGB-në (në Rusië sovjetike).

CHEKA u themelua me një dekret të posaçëm të firmosur nga Vladimir Lenin. CHEKA, ishte ishte një formë e shkurtuar e “Chrezvychainaia Komissiia”, që në rusisht do të thotë “Komisioni i Jashtëzakonshëm”. Detyra e kësaj agjencie, ishte “të gjurmonte dhe parandalonte të gjitha aktet kundra-revolucionere në të gjithë Rusinë, pavarësisht nga origjina e tyre”, dhe të nxirrte “përpara Gjykatës Revolucionare të gjithë kundër-revolucionarët dhe sabotatorët.

Drejtuesi i i pare i saj ishte Feliks Xhërxhezinski, një bolshevik fanatik. Edhe pse lindi në Poloni në vitin 1877 në një familje të pasur me origjinë aristokrate, ai u bë një ndër bolshevikët më brutalë, dhe një nga njerëzit më të besuar të Leninit. Fanatizmi, por edhe mungesa e mëshirës ndaj kundërshtarëve politikë, i dhanë epitetetin “Feliksi i Hekurt”.

Me të marrë detyrën, Xhërxhezinski urdhëroi rekrutimin e mijëra agjentëve të rinj. Ai krijoi dhe një njësi paramilitare të CHEKA-s. Në vjeshtën e vitit 1918, këto njësi ishin organizuar në 33 batalione, me më shumë se 20.000 burra. Gjatë ekzistencës së saj vetëm 4-vjeçare, CHEKA kreu mijëra arrestime, marrje në pyetje, ekzekutime.

Zyrtarisht Xhërxhezinski jepte llogari tek drejtuesit e lartë të Partisë Komuniste, por në fakt ai raportonte për operacionet  CHEKA-s, vetëm pasi ato kishin ndodhur. Kjo agjensi nuk u kufizua kurrë nga ndonjë ligj. Agjentët e saj arrestonin dhe zyrtarë të lartë, hetues, prokurorët, gjykatës dhe juristë të tjerë.

Duke pasur këtë lloj lirie, agjentët e CHEKA-s persekutuan, arrestuan, torturuan apo dhe ekzekutuan në çast mijëra njerëz të dyshuar si spiunë të armikut, si caristë, kundër-revolucionarë, kulakë, apo thjesht si “armiq të shtetit”. Ndërsa metodat e saj u kopjuan nga OKHRANA, policia sekrete e Carit, madhësia e CHEKA-s dhe gatishmëria e saj për të vrarë pa një gjyq qoftë edhe formal, e tejkaluan në egërsi të parën.

Vetëm në 2 vitet e para, CHEKA ekzekutoi me vdekje 900 persona, të dyshuar për tregti në tregun e zi. 600 burokratë të tjerë, u ekzekutuan për “krime ekonomike”, dhe kryesisht për marrje ryshfeti. Shifrat zyrtare, thonë se më shumë se 12.000 njerëz u vranë nga agjentët e CHEKA-s vetëm në vitet 1918-20.

LEXO EDHE:  Ç’duhet të bëjë Evropa me Viktor Orbanin, dhe demokracinë e tij joliberale?

Por disa historianë, sugjerojnë se shifra e vërtetë është 200.000 ose më shumë. Feliks Xhërxhezinski nuk mohonte krimet, dhe as nuk u tërhoq nga roli brutal i CHEKA-s, duke deklaruar se “ne jemi kundër terrorit të organizuar, terrori është absolutisht i domosdoshëm në kushtet aktuale revolucionare”.

Sipas historianit Eduard Peter, disa nga torturat e përdorura nga kjo agjensi përfshinin rrahjen, djegien, damkosjen me hekur të nxehtë, dhe heqjen e skalpit të kokës. Shkrimtari dissident rus Aleksandër Solzhenicin, shkruante dikur se disa nga viktimat e CHEKA-s ushqeheshin me forcë me sasi të mëdha peshqish të kripur, duke mos u lejuar që të pinin ujë.

Disa nga metodat më makbra të përdorura në atë kohë nga CHEKA, përshkruhen edhe nga historiani Orlando Figes në librin e tij “Tragjedia e një populli”:Torturat e CHEKA-s, mund të krahasohen vetëm me ato të Inkuizicionit Spanjoll. Çdo degë e saj, kishte “specialitetin” e saj të torturave. Në Kharkov, ata u digjnin duart viktimave në ujë të valë, derisa lëkura u rripej deri në kockë. Pas këtij gjymtimi, viktima ishte i paaftë të bënte asnjë lloj pune.

Në Voronezh, ata i rrokullisnin viktimat e tyre lakuriq brenda një fuçie të mbushur me gozhdë. Në Armavir, ata u shtypnin kafkat duke ia shtrënguar fort kokën me një rrip lëkure. Në Odesa, u  lidhnin viktimat me zinxhirë, dhe i fusnin ngadalë në një furrë ose në një enë të madhe me ujë të valë. Torturë më e preferuar në stinën e dimrit, ishte derdhja e ujit mbi trupat e zhveshur të viktimave, derisa nën temperaturat e acarta, ata shndërroheshin në statuja prej akulli”.

CHEKA, etiketohej shpesh si”policia sekrete bolshevike”. Në realitet, jo të gjitha operacionet e saj ishin sekrete. Ekzistenca dhe aktivitetet e CHEKA-s ishin të njohura gjerësisht, dhe shumë prej operacioneve të saj u zhvilluan në sy të publikut. Edhe pse agjentët e saj, nuk kishin një uniformë standarde, shumë prej tyre mbanin vshur pallto të gjatë lëkure, dhe mund të identifikoheshin lehtësisht në rrugë.

E gjitha kjo e kishte një qëllim të mirë-menduar:t’u tregohej rusëve, që CHEKA ishte kudo, dhe do të reagonte me shpejtësi ndaj atyre që e kundërshtonin regjimin bolshevik. Disa vrasje të CHEKA-s u kryen më shumë për terrorizimin e publikut, sesa për ndonjë qëllim politik.

Në vitin 1918, agjentët e saj hynë në sallën e një cirku në Moskë, duke filluar të qëllonin me armë pasi një prej kllounëve, po vinte në lojë bolshevikët dhe drejtuesit e tyre. Një shembull tjetër i gjesteve publike, që synonin terrorizimin e popullatës, ishte urdhri i famshëm i Leninit

për të varur të paktën 100 burra, bashkë me këshillën që “varja të bëhet në sheshin kryesor, dhe të shihet nga të gjithë njerëzit”./ Alphahistory.com-Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Publikuar

-

Nga

Afera e inceneratorëve po zbulon dalëngadalë një aleancë, jo aq fluide, se sa interesash, ndërmjet Klodian Zotos dhe drejtuesve të një prej televizioneve më të rëndësishëm në vend, Top Channel.

Pak ditë më parë, kur “Boldnews.al” njoftoi se SPAK kishte nisur hetime për tenderin dyshimtë 15 milionë euro për mbylljen e landfillit të Porto-Romanos,  Top Channel transmetoi një kronikë, ku flitej me superlativa se sa e rëndësishme është tjetërsimin i zonës së mbetjeve urbane të Durrësit në një Eko-Park.

Kjo kronikë, e cila argumentonte interesin e lartë publik në mbylljen e Porto-Romanos, në fakt duket se synonte amortizimin e goditjes që mori bashkimi i operatorëve “De Mare” srl dhe “Viktoria Invest International”, fitues të tenderit 15 milionë euro, nga lajmi që SPAK nisi hetimin për këtë prokurim publik.

Një investigim i mëparshëm i “Boldnews.al” provoi lidhjet ndërmjet kompanisë “De Mare” dhe “Integrated Energy” të Klodian Zotos.

Ndërkohë, të dhëna të publikuara së fundmi në CNA.al, kanë identifikuar lidhje biznesi ndërmjet Klodian Zotos dhe Eva Blushit, bashkëshortja e drejtorit të përgjithshëm të televizionit Top Channel.

Pak nga pak nis të qartësohet arsyeja se përse Top Channel, nën mbulesën e interesit publik, prej kohësh ka mbështetur aferën e inceneratorëve, insistimin për mbylljen e Porto Romanos dhe depozitimin e mbetjeve urbane në Durrësit në landfillin e Sharrës në Tiranë, nën administrimin e kompanisë koncensionare të Klodian Zotos.

“Sensibiliteti” i Top Channel për mbeturinat

Televizioni kryesor në Shqipëri, Top Channel, ka treguar një interes të veçantë për ndotjen nga mbeturinat në Durrës, ndërkohë që nuk e sheh aspak alarmante situatën në Bashkinë e Tiranës, të drejtuar nga Erion Veliaj.

Një emision i plotë televiziv në Shkurt 2019, si edhe  kronika periodike për keq-menaxhimin e mbetjeve urbane në qytetin bregdetar janë transmetuar në vijimësi nga televizioni i drejtuar nga Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi.

Në pamje të parë, kronikat duken të përgatitura për të sensibiluzuar institucionet shtetërore në Bashkinë e Durrësit që të marrin e nevojshme për përballimin e emergjencës së plehrave. Por, ky intensitet kronikash kritike për Durrësin vjen paralelisht me ngritjen e inceneratorit për përpunimin e mbetjeve në Tiranë.

LEXO EDHE:  Shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë/ Historia e dy familjeve që rrezikuan në kohë terrori

LEXO EDHE:  Greqia, baza nga ku terroristët e ISIS mund të sulmojnë Evropën

“Sensibilizimi” që Top Channel i bën opinionit publik dhe institucioneve shtetërore lidhur me “emergjencën e plehrave” të Durrësit shkon në interesin e kompanisë koncensionare. Në bazë të këtyre kronikave, “Integrated Energy BV SPV” e Klodian Zotos mund ta paraqesë veten si “shpëtimtare” të situatës së Durrësit, natyrisht, duke shtuar në mënyrë galopante të ardhurat e saj.

“Fijet” që lidhin Top Channel me Zoton

Në media, është raportuar së fundmi për një kompani, e regjistruar në Bullgari, “EM Capital Group”. Kompania drejtohet nga Klodian Zoto i inceneratorëve dhe Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit, drejtorit të Top Channel.

Pjesë e kompanisë së regjistruar në Bullgari është edhe Mirel Mërtiri, alias Klodian Mërtiri, një shtetas shqiptar, rezident në Maltë.

Emri i Klodian (Mirel) Mërtirit nuk është i panjohur. Ai, së bashku me Klodian Zoton, njihen si bashkëpunëtorë të hershëm të ministrit aktual të Rindërtimit, Arben Ahmetaj, kur të tre bashkë drejtonin kompaninë “Hermes”.

Pas këtyre të dhënave, “puzzle-i” fillon të bëhet më i plotë, duke “dekonspiruar” edhe rolin e Top Channel, i vendosur në pozitë luftarake ndaj kujtdo që synon të tregojë të vërtetën e aferës së inceneratorëve.

Përtej fasadës së mbrojtjes së interesit publik, të dhënat dëshmojnë se Top Channel dhe drejtuesit e tij duket se kanë marrë rolin e mbrojtësit publik të aferës së plehrave, mesa duket, për të mbrojtur interesat e tyre financiare, që lidhen me Klodian Zoton dhe koncensionet e tij qindra-milionë euroshe.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha reagon pas investigimit të CNA/ Si po pasurohet Blushi nga lidhjet mafioze me Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish kreyministri Sali Berisha ka reaguar pas lajmit të publikuar në CNA.al lidhur “Lori Kafe” e cila nuk do jetë më në pronësi të Vjollca Hoxhës dhe trashëgimtarëve të të ndjerit Dritan Hoxha, por 51% të aksioneve të kompanisë i zotërojnë pronarët e konçesionit të incerneratorëve dhe Ben Blushi drejtori i Top Channel nëpërmjet bashkëshortes së tij.

Berisha shprehet se lidhjet e Arben Malavitës me pronarin e inceneratorëve me të cilin u grabitën 320 milionë dollarë nuk kanë të ndalur.

Sipas Berishës, Arben Malavita siç  quan ai,  po pasurohet në mënyrë marramendese për shkak të lidhjeve të tij mafioze me Ramën!

“Klamoroze! Arben Malvita dhe Kodjan Mafiozi blejnë dhe Lori Kafenë!
Sa më shumë kanë vjedhur aq me shumë duan të vjedhin. Miq, oreksi vjen duke ngrënë, për hajdutët dhe mafiozet kjo dmth sa më shumë ke vjedhur aq më shumë do që të vjedhësh. Lidhjet e Arben Malavites me mafiozin e djegesve (inseratorve) me të cilin u grabitën shqiptarëve 320 milionë dollarë nuk kanë të ndalur. Tani kjo dyshe famezeze, në të cilën Blushi përfaqësohet nga bashkëshortja e tij Eva me kompaninë e tyre të rregjistruar në Sofje po blejnë me 2 milionë dollarë Lory Kafene!  Se ku i gjeti Arben Malavita 2 milionë dollare për të blerë Lori Kafene e di ai vetë. Por e vërteta është se po pasurohet në mënyrë marramendese për shkak të lidhjeve të tij mafioze me Ramën!  Arben Malavita ka shndërruar Teleblushin në lëpirësin nr 1 të Edvin Mafise ndaj dhe ai tani fiton çdo gjyq dhe tender që do të fitoj”, shkruan Berisha.

Kujtojmë se në një material të publikuar dje CNA.al zbuloi se në Bullgari ekzistonte një kompani EM Capital Group AD, e cila ka tre ortakë Klodian Zoton, Mirel Mërtirin dhe Eva Blushin. Dy të parët pronarët e famshëm të kompanisë që ka konçesionin e incerneratorëve dhe e treat bashkëshortja e Ben Blushit drejtorit të Top Medias, ish-gazetarit që pak kohë më parë dështoi në politikë por që po gjen rrugën e suksesit si menaxher në media.

LEXO EDHE:  Greqia, baza nga ku terroristët e ISIS mund të sulmojnë Evropën

LEXO EDHE:  Marifeti i pistë që “derdhi kupën”/  Fundi i palavdishëm i një “agent provocateur”, që mendonte se virtyti është dobësi

Sipas të dhënave zyrtare siguruar nga CNA.al kompania bullgare EM Capital Group AD, me pronarë Klodin e inceneratorëve dhe bashkëshorten e Ben Blushit ka blerë 51% të aksioneve të kompanisë VALTELINA shpk, themeluar nga Dritan Hoxha në tetor te vitit 1993. Kjo kompani është edhe mbajtësja dhe prodhuesja e brandit Lori Kafe dhe disa kafeve të tjera në treg./CNA.al

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta pret delegacionin e Venecias/ Çmontimi i Kushtetutës ka prishur balancat

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikes Ilir Meta ka pritur sot në takim delegacionin e Komisionit të Venecias, i cili ndodhet në Tiranë pas përplasjeve për emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Mësohet se Presidenti Meta gjatë takimit ka theksuar se me Komisionin e Venecias është bërë një Kushtetutë e mrekullueshme.

Por, Kreu i Shtetit shtoi më tej se herë pas here kjo çmontohet dhe prishet balanca.

“Bëmë një kushtetutë të mrekullueshme me Komisionin e Venecias dhe që u votua referendum nga populli shqiptar në ‘98. Profesor Caco në atë kohë, Buchichio kanë bërë një punë të mrekullueshme. Por që atëherë ne harruam çfarë ndodhi dhe herë pas here i kemi çmontuar mekanizmat ‘check&balance’ të Kushtetutës sonë. Komisioni i Venecias ka bërë më të mirën e tij. Ashtu siç e bëri edhe për reformën që ne miratuam në kushtetutë për drejtësinë, e cila u votua me 140 vota nga 140 deputetë siç nuk ka ndodhur ndonjëherë. Dhe unë isha kryetar i parlamentit në atë kohë dhe jam krenar për atë arritje se pata mundësi për ta imponuar atë konseneus vetëm duke përdorur rekomandimet e komisionit të Venecias”, deklaroi Meta.

LEXO TE PLOTE