Connect with Us

Një shtet brenda shtetit/ Kush ishte CHEKA, ”shpata dhe mburoja” e Revolucionit Bolshevik

Politikë

Një shtet brenda shtetit/ Kush ishte CHEKA, ”shpata dhe mburoja” e Revolucionit Bolshevik

Publikuar

-

CHEKA ishte agjensia bolshevike e sigurisë, e formuar për të identifikuar dhe shtypur veprimtarinë kundër-revolucionare. Ajo cilësohej ndonjëherë si “policia sekrete” e bolshevikëve, edhe për për shumicën e rusëve nuk ishte ndonjë sekret.

CHEKA u formua pak javë pas Revolucionit Bolshevik të nëntorit 1917, saktësisht më 20 dhjetor 1917, si një agjenci e vogël që kishte për detyrë të hetonte dhe përballej me kërcënimet që i vinin regjimit të ri. Ajo do të ishte “shpata dhe mburoja e revolucionit” e regjimit të ri komunist.

Numri i anëtarëve të CHEKA-s u rrit me shpejtësi pas vitit 1918, paralelisht me rritjen e kundërshtimit ndaj regjimit bolshevik. Midis viteve 1918-1920, nga disa qindra hetues dhe aparatçikë, kjo agjensi u zgjerua shumë, duke pasur mbi 100.000 agjentë.

CHEKA, funksiononte si një shtet brenda shtetit sovjetik. Ajo hetonte dhe arrestonte këdo që zgjidhte, dhe nuk i jepte llogari asnjë institucioni. Dhe u bë një model për policitë sekrete të shteteve totalitare të shekullit XX, përfshirë Gestapo-n (në Gjermaninë naziste), STASI-n (Gjermaninë Lindore) dhe KGB-në (në Rusië sovjetike).

CHEKA u themelua me një dekret të posaçëm të firmosur nga Vladimir Lenin. CHEKA, ishte ishte një formë e shkurtuar e “Chrezvychainaia Komissiia”, që në rusisht do të thotë “Komisioni i Jashtëzakonshëm”. Detyra e kësaj agjencie, ishte “të gjurmonte dhe parandalonte të gjitha aktet kundra-revolucionere në të gjithë Rusinë, pavarësisht nga origjina e tyre”, dhe të nxirrte “përpara Gjykatës Revolucionare të gjithë kundër-revolucionarët dhe sabotatorët.

Drejtuesi i i pare i saj ishte Feliks Xhërxhezinski, një bolshevik fanatik. Edhe pse lindi në Poloni në vitin 1877 në një familje të pasur me origjinë aristokrate, ai u bë një ndër bolshevikët më brutalë, dhe një nga njerëzit më të besuar të Leninit. Fanatizmi, por edhe mungesa e mëshirës ndaj kundërshtarëve politikë, i dhanë epitetetin “Feliksi i Hekurt”.

Me të marrë detyrën, Xhërxhezinski urdhëroi rekrutimin e mijëra agjentëve të rinj. Ai krijoi dhe një njësi paramilitare të CHEKA-s. Në vjeshtën e vitit 1918, këto njësi ishin organizuar në 33 batalione, me më shumë se 20.000 burra. Gjatë ekzistencës së saj vetëm 4-vjeçare, CHEKA kreu mijëra arrestime, marrje në pyetje, ekzekutime.

Zyrtarisht Xhërxhezinski jepte llogari tek drejtuesit e lartë të Partisë Komuniste, por në fakt ai raportonte për operacionet  CHEKA-s, vetëm pasi ato kishin ndodhur. Kjo agjensi nuk u kufizua kurrë nga ndonjë ligj. Agjentët e saj arrestonin dhe zyrtarë të lartë, hetues, prokurorët, gjykatës dhe juristë të tjerë.

Duke pasur këtë lloj lirie, agjentët e CHEKA-s persekutuan, arrestuan, torturuan apo dhe ekzekutuan në çast mijëra njerëz të dyshuar si spiunë të armikut, si caristë, kundër-revolucionarë, kulakë, apo thjesht si “armiq të shtetit”. Ndërsa metodat e saj u kopjuan nga OKHRANA, policia sekrete e Carit, madhësia e CHEKA-s dhe gatishmëria e saj për të vrarë pa një gjyq qoftë edhe formal, e tejkaluan në egërsi të parën.

Vetëm në 2 vitet e para, CHEKA ekzekutoi me vdekje 900 persona, të dyshuar për tregti në tregun e zi. 600 burokratë të tjerë, u ekzekutuan për “krime ekonomike”, dhe kryesisht për marrje ryshfeti. Shifrat zyrtare, thonë se më shumë se 12.000 njerëz u vranë nga agjentët e CHEKA-s vetëm në vitet 1918-20.

LEXO EDHE:  Kishte origjinë italiane, hartoi shumë nga ligjet që kemi sot/ Çfarë nuk dini rreth Napoleon Bonapartit

Por disa historianë, sugjerojnë se shifra e vërtetë është 200.000 ose më shumë. Feliks Xhërxhezinski nuk mohonte krimet, dhe as nuk u tërhoq nga roli brutal i CHEKA-s, duke deklaruar se “ne jemi kundër terrorit të organizuar, terrori është absolutisht i domosdoshëm në kushtet aktuale revolucionare”.

Sipas historianit Eduard Peter, disa nga torturat e përdorura nga kjo agjensi përfshinin rrahjen, djegien, damkosjen me hekur të nxehtë, dhe heqjen e skalpit të kokës. Shkrimtari dissident rus Aleksandër Solzhenicin, shkruante dikur se disa nga viktimat e CHEKA-s ushqeheshin me forcë me sasi të mëdha peshqish të kripur, duke mos u lejuar që të pinin ujë.

Disa nga metodat më makbra të përdorura në atë kohë nga CHEKA, përshkruhen edhe nga historiani Orlando Figes në librin e tij “Tragjedia e një populli”:Torturat e CHEKA-s, mund të krahasohen vetëm me ato të Inkuizicionit Spanjoll. Çdo degë e saj, kishte “specialitetin” e saj të torturave. Në Kharkov, ata u digjnin duart viktimave në ujë të valë, derisa lëkura u rripej deri në kockë. Pas këtij gjymtimi, viktima ishte i paaftë të bënte asnjë lloj pune.

Në Voronezh, ata i rrokullisnin viktimat e tyre lakuriq brenda një fuçie të mbushur me gozhdë. Në Armavir, ata u shtypnin kafkat duke ia shtrënguar fort kokën me një rrip lëkure. Në Odesa, u  lidhnin viktimat me zinxhirë, dhe i fusnin ngadalë në një furrë ose në një enë të madhe me ujë të valë. Torturë më e preferuar në stinën e dimrit, ishte derdhja e ujit mbi trupat e zhveshur të viktimave, derisa nën temperaturat e acarta, ata shndërroheshin në statuja prej akulli”.

CHEKA, etiketohej shpesh si”policia sekrete bolshevike”. Në realitet, jo të gjitha operacionet e saj ishin sekrete. Ekzistenca dhe aktivitetet e CHEKA-s ishin të njohura gjerësisht, dhe shumë prej operacioneve të saj u zhvilluan në sy të publikut. Edhe pse agjentët e saj, nuk kishin një uniformë standarde, shumë prej tyre mbanin vshur pallto të gjatë lëkure, dhe mund të identifikoheshin lehtësisht në rrugë.

E gjitha kjo e kishte një qëllim të mirë-menduar:t’u tregohej rusëve, që CHEKA ishte kudo, dhe do të reagonte me shpejtësi ndaj atyre që e kundërshtonin regjimin bolshevik. Disa vrasje të CHEKA-s u kryen më shumë për terrorizimin e publikut, sesa për ndonjë qëllim politik.

Në vitin 1918, agjentët e saj hynë në sallën e një cirku në Moskë, duke filluar të qëllonin me armë pasi një prej kllounëve, po vinte në lojë bolshevikët dhe drejtuesit e tyre. Një shembull tjetër i gjesteve publike, që synonin terrorizimin e popullatës, ishte urdhri i famshëm i Leninit

për të varur të paktën 100 burra, bashkë me këshillën që “varja të bëhet në sheshin kryesor, dhe të shihet nga të gjithë njerëzit”./ Alphahistory.com-Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shkarkimi i Metës/ Murrizi: Kundërshtari im prej 30 vitesh, shyqyr që më ‘erdhi në dorë’!

Publikuar

-

Nga

Shkarkimi i Metës/ Murrizi: Kundërshtari im prej 30 vitesh, shyqyr që më 'erdhi në dorë'!

Deputeti Myslim Murrizi ka komentuar votimi në Kuvend për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

I ftuar në Report tv, Murrizi tha se e kishte dhënë “me qejf të madh” votën e tij pro, duke e konsideruar Metën kundërshtarin e tij politik prej 30 vitesh.

“Kush na i dha këto para? Ky po të kishte dhënë ndonjë dorë përpara, mund ta kishte përmbys rezultatin. Unë nuk jam pjesë e pazareve të ndyra të tyre, akti i kuvendit do të gjykohet nga Gjykata Kushtetuese. Personalisht nuk i kam asnjë borxh Ilir Metës, është kundërshtari i imi në politikë që prej 30 vitesh. Shyqyr që më erdhi në dorë. 

Unë e dhashë me qejf të madh votën, në orën 1 të natës mblidhem unë për t’i larguar këta”, u shpreh Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në PD/ Murrizi: S’ishte garë por betejë e stisur, kandidatët ‘shoqëria’ e Lulit

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet në PD/ Murrizi: S'ishte garë por betejë e stisur, kandidatët ‘shoqëria’ e Lulit

Deputeti Myslim Murrizi, e ka konsideruar një betejë të stisur garën për zgjedhjen e kryetarit të ri të PD, ku u rikonfirmua sërish Basha.

I ftuar në Report tv, Murrizi u shpreh se nuk kishte një garë reale, ndërsa kandidatët i konsideroi “shoqëria e Lulit”.

Sipas tij, Agron Shehaj, Fatbardh Kadilli dhe Edith Harxhi hynë në garë vetëm për ta bërë atë legjitime.

“Nuk është garë, nuk shihja asgjë ndryshe nga Luli, ata ishin shoqëria e Lulit. Edithi në 1991 ka qenë në PD dhe deri në 2005 nuk ka qenë gjëkundi, ka qenë në Kosovë me Lulin.

Kadilli nga viti 1997 deri në 2005 nuk ka qenë në PD, Agroni jo e jo. Më i vjetri në PD nga këto me demek është Basha. E përdorën 8 vite PD për pushtet e për para dhe e flakën në rrugë në vitin 2013. Në 1997 ku ishin këta, në atë vit të vështirë për PD? Për Shehajn nuk flas për shkak të moshës, por këta të tjerët ku ishin? periudha 1997-2001, ka qenë periudha ku do ndahej nëse do ekzistonte PD në pluralizmin politik në Shqipëri? Ata zbritën në fushë dhe duhej të pranonin rezultatin, ose të mos zbrisnin në fushë, mos hynin formalisht kot. Këta hynë në garë me Lulin, pa lista, pa zgjedhje.

Luli fitoi aq sa deshi të fitonte. 400 grupe seksioni që ka PD, duhej t’i kontaktonin. Janë në limitet e ekzistencës së seksioneve. Por të tre kandidatët, të pretendonin që ishin të barabartë, duhej të kishin kërkuar zgjedhjet në njësinë bazë të partisë. Nuk besoj që Luli e quan triumf dhe betejë të madhe me rivalët mes vetes, sesa betejën me kundërshtarin. Siç erdhi Luli erdhi dhe Agroni në PD, pa asnjë kontribut. Lulin e solli Berisha, Agronin e solli Luli. Nëse do të kishte garë reale. Ajo ishte betejë e stisur. Unë kam dyshime se ata kanë hyrë vetë në lojë për të legjitimuar garën. Tani do shohim se çafrë do të praojnë këta nga Luli, ofiqe dhe poste.

Do dali nëse ka qenë garë e porositur apo betejë për t’i ofruar më të mirën e mundshme demokratëve meqë Luli humbi zgjedhjet”, tha Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Holanda i jep dritën jeshile Shqipërisë/ Ruçi falënderon homologen

Publikuar

-

Nga

Holanda i jep dritën jeshile Shqipërisë/ Ruçi falënderon homologen

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër falënderimi Kryetares së Parlamentit të Holandës, Khadija Arib, me rastin e marrjes së vendimit e Parlamentit të Holandës për thirrjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare Shqipëri-BE.

Në mesazhin e tij Ruçi theksoi se ky qëndrim është një motiv më shumë që Kuvendi, Qeveria dhe institucionet e Shqipërisë t’i shumëfishojnë përpjekjet për të vazhduar rrugëtimin europian.

E dashur Khadija,

Me kënaqësi të veçantë mora vesh lajmin e gëzuar që Dhoma e Përfaqësuesve e Vendeve të Ulëta i dha dritën jeshile thirrjes së Konferencës së Parë Ndërqeveritare Shqipëri-BE.

Që prej takimit tonë në prill të vitit 2019 e deri më sot bashkëpunimi ynë ka ardhur duke u zgjeruar e fuqizuar.

Në emër të Kuvendit të Shqipërisë dhe në emrin tim personal, Ju shpreh mirënjohjen për shqyrtimin me kujdes të arritjeve të Shqipërisë drejt plotësimit të rekomandimeve të Komisionit dhe Këshillit Europian. Ne asnjëherë nuk i kemi keqkuptuar rezervat e qeverisë dhe Parlamentit të Vendeve të Ulëta, por i kemi kuptuar ato si një inkurajim për të përmirësuar performancën tonë dhe për t’u bërë një vend sa më i denjë për t’u pranuar në familjen europiane.

Fakti që edhe Ju, Komisioni për Çështjet Europiane dhe Dhoma e Përfaqësuesve jeni njohur dhe i keni vlerësuar këto arritje, është një motiv më shumë që Kuvendi, Qeveria dhe institucionet e Shqipërisë t’i shumëfishojnë përpjekjet për të vazhduar rrugëtimin tonë europian, për të arritur dhe për të qëndruar në krah të shteteve anëtare të BE-së me standarte, dinjitet dhe vlera europiane.

Shqipëria do të vazhdojë të avancojë në plotësimin e këtyre standarteve dhe do të bëhet një vlerë e shtuar e Bashkimit Europian, e kësaj familjeje të madhe politike, kulturore dhe njerëzore.”, shkruan në letrën e tij Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE