Connect with Us

“Lolo kryeministër, po përdoret nga Vuçiç!”/ Ngjela paralajmëron Ramën

Politikë

“Lolo kryeministër, po përdoret nga Vuçiç!”/ Ngjela paralajmëron Ramën

Publikuar

-

Avokati i njohur Spartak Ngjela, ka shpërthyer në akuza ndaj kryeministrit Rama, lidhur me Mini-shengenin Ballkanik.

Sipas Ngjelës, Rama po përdoret nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, në një kohë që ky i fundit po armatoset për të sulmuar Kosovën.

“Çfarë Shengeni do ketë me Kosovën? Që të hyjë si të dojë dhe të krijojë tension dhe destabilizime në Kosovë dhe Shqipëri. Këtë kërkojnë ata. Ky kryeministër, më mirë ta trajtojmë si lolo sesa si të poshtër. Unë po e trajtoj si lolo, si lolo kryeministër. Pse konsiderohet i tillë? Sepse Serbia po armatoset. Nga kush trembet? Por jo vetëm Serbia po armatoset, politika amerikane po kërkon të armatosë Kosovën. Kush është ky? Lolo kryeministër. Ç’është ky Shengen që bën ky kur këta përgatiten për luftë? Kosova përgatitet për mbrojtje. Pse armatoset Serbia? Është lolo kryeministër që nuk shikon këtë por thotë do bëj Shengen.

LEXO EDHE:  Revista e Kongresit amerikan: “Ylli” Rama ka rënë

Fakti që Kosova e shikon si të dëmshme për të, ky rrezikon si kryeministër. Ka marrë fund. Rrezikohet për të qenë kryeministër. Nëse Kosova e nxjerr non grata, nëse Parlamenti i Kosovës bën rezolutë kundër tij nuk mund të jetë më kryeministër. Për çfarë e duam si kryeministër? Për broçkulla, një njeri pa zyrë që bredh mbas tërmetit. Nëse e kupton dhe bën sikur nuk e kupton do të dëmtohet shumë PS”, u shpreh Ngjela në RTV Ora./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Sistemi zgjedhor në Shqipëri/ Qytetarët kërkesë për referendum

Publikuar

-

Nga

Një grup aktivistësh e qytetarësh i kanë kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve organizimin e një referendumi ku qytetarët të votojnë për llojin e sistemit zgjedhor që duhet të ketë Shqipëria.

Përmes një kërkese zyrtare, bazuar në Kushtetutë, ata propozojnë që pyetja e referendumit të jetë:

“A je dakort që të ndryshohet sistemi zgjedhor për të barazuar fuqinë e votës dhe për t`iu krijuar më shumë mundësi të zgjidhni, me votën tuaj, përfaqësuesit në Kuvendin e Shqipërisë dhe në këshillat bashkiake?”

Sipas tyre, realizimi i këtij referendumi do të jetë një hap i madh përpara dhe ndryshim i thellë në menyrën se si është konceptuar dhe realizuar deri sot ushtrimi i sovranitetit dhe demokracia perfaqësuese në vendin tonë.

LEXO EDHE:  Çfarë e bashkon Dulen me Idrizin apo çamët me grekët?

LEXO EDHE:  Teatri Kombëtar/ Zbulohen fakte të reja të mashtrimit Rama-Veliaj

Firmëtarët e kësaj nisme janë:
1. Kristaq Kume
2. Brizida Gjikondi
3. Silvana Bello
4. Lavdosh Ferruni
5. Andi Tepelena
6. Elvis Hoxha
7. Enis Sulstarova
8. Evrikli Kolovani
9. Kreshnik Merxhani
10. Kledia Abbas
11. Liridona Hoxha
12. Kiara Muka

LEXO TE PLOTE

Politikë

Thellohen përplasjet mes Ramës dhe Metës/ Presidenti publikon foton që nuk pritej

Publikuar

-

Nga

rama dergon meten ne kushtetuese

Pas miratimit nga Kuvendi të ligjit që anashkalon Presidentin për emërimin e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, duket se janë thelluar përplasjet mes mazhorancës dhe presidentit Meta.

Reagimi i parë ka ardhur nga zëdhënësi i Presidencës Tedi Blushi, i cili ndër të tjera theksonte se shkelja e Kushtetutës është bërë rregull tashmë për Kuvendin, ndërsa shtoi se Meta sot do të dalë në një konferencë për shtyp për të folur në lidhje me çështjen në fjalë.

Ndërkohë, pas reagimit të Blushit, ka ardhur një tjetër reagim nga Presidenti Meta.

LEXO EDHE:  Berisha tallet me deputetin gjerman/ Më shqiptar se sa Zografi Bis

LEXO EDHE:  Shpallet gënjeshtra e kryeministrit/ Është mbjellë drogë 15 herë më shumë se në Lazarat

Kreu i Shtetit ka zgjedhur t’i përgjigjet kryeministrit Rama nëpërmjet një fotoje, të cilën e cilëson si “meme e ditës”.

Në foton në fjalë duket flamuri dhe Kushtetuta në majë të një Kështjelle, ndërsa poshtë janë disa ushtarë që Meta i etiketon si “Rilindja”.

Mesa duket Meta kërkon ti dërgojë një tjetër mesazh kryeministrit, për t’i thënë që do ta fitojë ai “luftën” mes tyre./ CNA.al

Votimi i ligjit për betimin e gjyqtarëve/ Reagon Presidenca, Meta tregon sërish “dhëmbët”

LEXO TE PLOTE

Politikë

U aksidentua nga Ilda Bejleri/ Gruaja rrëfen ngjarjen: Të gjithë ndaluan, përveç X5 të moderatores

Publikuar

-

Nga

Reagon sërish, Enriketa Gjuzi, 63-vjeçarja e cila një ditë më parë u godit nga një makinë që drejtohej nga moderatorja sportive Ilda Bejleri.

63 vjeçarja, e cila akatualisht ndodhet në spital rrëfen sesi ndodhi ngjarja.
Ajo tregon se ishte duke kaluar rrugën me semafor të kuq, bashkë me disa persona të tjerë, dhe thuajse të gjitha makinat ndaluan.

Sipas saj qytetarët e shumtë por edhe shoferët e makinave të tjera që ndaluan i dhanë ndihmën e parë.

“Kam qenë duke kaluar rrugën nga krahu i drejtorisë së policisë në atë të Lanës. Në ato momente semafori i kuq, 20 metra larg vijave të bardha. Kanë qenë duke kaluar edhe njerëz të tjerë. Të gjitha makinat kanë ndaluar përveç makinës X5 të Ilda Bejlerit. Përplasja është bërë nga krahu i shoferit. Kalimtarët e rastit i kanë bërë thirrje Bejlerit të paktën ta marrë ta dërgojë në spital por ajo ka refuzuar duke u larguar nga vendngjarja. Kanë qenë shoferët e makinave që më dhanë ndihmën dhe kanë lajmëruar ambulancën dhe policinë. Në momentin e përplasjes kam qenë e vetëdijshme dhe i kam thënë çfarë bën. Më vonë kam marre vesh që ishte Ilda Bejleri pasi me kanë thënë njerëzit”, tregon për Report Tv, Enriketa Gjuzi.

LEXO TE PLOTE