Connect with Us

Grabisnin çdo natë shtëpitë/ Në pranga 3 shqiptarët në Spanjë

Kronika

Grabisnin çdo natë shtëpitë/ Në pranga 3 shqiptarët në Spanjë

Publikuar

-

Tre shqiptarë kanë rënë në pranga në Spanjë pasi akuzohen se kanë kryer një sërë vjedhjesh në qytete të ndryshme.

Të arrestuarit që i përkisnin grupmoshës 25-30 vjeç, akuzohen për të paktën 15 grabitje nëpër banesa. Deri tani janë publikuar fakte për veprimtarinë e tyre në qytete si Guadarrama, Alpedrete, Torrelodones, Venturada, Griñón, Boadilla del Monte dhe Villaviciosa de Odón.

Autoritetet spanjolle bëjnë me dije se shqiptarët që kishin hyrë në Spanjë këtë tetor, vepronin çdo natë, duke kryer nga dy grabitje.

Pasi pikasnin banesat, të rinjtë nga Shqipëria vendoseshin në aksion gjatë natës ku hapnin me manovra dyer dhe dritare, duke u futur brenda për të plaçkitur çdo gjë, para dhe sende të tjera me vlerë. Me të kryer vjedhjet, shqiptarët largoheshin nga Spanja, mirëpo këtë herë ranë në rrjetin e policisë për shkak të denoncimeve dhe të kamerave publike.

LEXO EDHE:  Rama reagon për grabitjen e postës në Krujë/ Nuk i ndahet KÇK-së

Identiteti i shqiptarëve nuk është bërë i ditur, por autoritetet kanë njoftuar se 3 shqiptarët janë vënë në dispozicion të autoriteteve kompetente gjyqësore, duke u dënuar me burg.

Pamjet e kamerave të sigurisë që tregojnë si vepronin shqiptarët duke u futur natën në shtëpitë e spanjollëve për të grabitur, janë publikuar nga Policia e Spanjes./Përshtati nga villaviciosadigital.es, CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Ishte duke luajtur/ Fëmija bie nga ballkoni në Konispol

Publikuar

-

Nga

Ishte në gjendje të dehur/ Vetëplagoset me armë zjarri i riu në Rrogozhinë

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në Konispol.

Mësohet se një fëmijë rreth 4 vjeç ka qenë duke luajtur dhe ka rënë aksidentalisht nga ballkoni.

Nga informacionet paraprake, raportohet se i mituri është dërguar menjëherë në spitalin e Sarandës.

Fëmija është duke marrë shërbimin mjekësor, ndërsa ende nuk dihet gjendja e tij shëndetësore.

LEXO EDHE:  U kap me kokainë/ Në pranga 24-vjeçari

LEXO EDHE:  Trafikonin kokainë/ Kapet shqiptari me 180 mijë euro

Sakaq, pritet që blutë të hedhin më shumë dritë mbi ngjarjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Digjen kullotat në Gjirokastër/ Zjarrfikëset “në luftë” me flakët

Publikuar

-

Nga

Digjen kullotat në Gjirokastër/ Zjarrfikëset “në luftë” me flakët

Një zjarr i madh ka rënë mbrëmjen e sotme në fshatin Karjan, në Lunxhëri të Gjirokastrës.

Mësohet se flakët kanë përfshirë një hapësirë me kullota poshtë fshatit, ndërsa deri më tani raportohet se janë djegur rreth 1 ha tokë.

Zjarrfikëset kanë shkuar në vendngjarje dhe po punojnë për vënien e flakëve nën kontroll.

Nga ana tjetër, dyshohet se zjarrvënia ka qenë e qëllimshme, ndërsa policia e Gjirokastrës ka identifikuar dy autorë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

U arrestua për korrupsion/ GJKKO merr vendimin për prokurorin e Sarandës

Publikuar

-

Nga

U arrestua për korrupsion/ GJKKO merr vendimin për prokurorin e Sarandës

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit ka dhënë masën e arrestit me burg për prokurorin Sali Hasa, dhe për 4 persona të tjerë.

Me masën e arrestit të shtëpisë është lënë vetëm zyrtari i klubit të Përmetit Bujar Haredinaj.

Kështu gjykata ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg edhe për:

Napolon Hodaj, Oficeri i Policisë Gjyqësore në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Sarandë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga neni 245/1 paragrafi i dytë i Kodit Penal.

Qerim Ruçi, arbitër i ndeshjeve të futbollit, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Paracaktimi i rezultateve në garat sportive”, kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 197/a/2 dhe 25 të Kodit Penal.

Julian Zera, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 245/1/1 – 25 i Kodit Penal.

Emiljano Mirani, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 245/1 – 25 i Kodit Penal.

LEXO EDHE:  2 persona grabisin me dhunë një 60-vjeçar/ I marrin motorin dhe një çantë me lekë

LEXO EDHE:  Dhe kënga më e dëgjuar nga SHQIPTARËT në vitin 2018 është...

GJKKO ka konfirmuar masën “arrest në shtëpi”, për të hetuarën Elsona Papa, e dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 245/1/1 – 25 i Kodit Penal.

Kurse ndaj shtetasit Hysen Korenica (ish ekspert mjeko – ligjor), Gjykata ka caktuar masën e sigurimit personal me karakter shtrëngues “Detyrim për t’u paraqitur në policinë gjyqësore”, parashikuar nga neni 234 i K.Pr.Penale, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Ekspertim i rremë”, parashikuar nga neni 309 i Kodit Penal.

Prokurori Sali Hasa dyshohet se ka marrë para, kundrejt pushimit të çështjet për Miranin, i cili akuzohej për plagosje të lehtë me dashje, ndërkohë që e motra e tij Papa, punonjëse e policisë bashkiake, dyshohet se ka negociuar për lirimin.

LEXO TE PLOTE