Connect with Us

“Politikanët në panik nga ngritja e SPAK?”/ Patozi: Ata e dinë ç’kanë bërë!

Politikë

“Politikanët në panik nga ngritja e SPAK?”/ Patozi: Ata e dinë ç’kanë bërë!

Publikuar

-

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, i ftuar në emisionin “Provokacia”   ka folur për drejtësinë e Re me ngritjen e SPAK .

Sipas Patozit, ka një hipokrizi të madhe nga palët politike të cilat nxituan se kush të përshëndeste i pari këtë reformim në sistemin e drejtësisë ndërsa nuk i kurseu as ironitë, duke e thënë se gëzim i tillë nuk ishte parë as në kohën e Enver Hoxhës kur dilnin rrogat.

“Është kohë vibrante, është një krizë e cila mund të jetë e prej fatkeqësisë natyrore, por është dhe një shoqëri që ka humbur ekulibrin dhe një politikë që po vegjeton sipër kësaj kënete, dhe sigurisht nuk mund të jetë e qetë‌.

Unë pash që kishte një garë, se  kush të shprehte dhe uronte i para nga tre dinozaurët ngritjen e SPAK. Pash që e para ishte LSI, më pas demokratët e me radhë.

Gëzim i tillë nuk ishte parë as  në kohën e Enverit kur dilnin rrogat. Ka një hipokrizi shumë të madhe.”

Patozi foli edhe për dënimin e deputetit demokrat Ervin Salianji nëse ishte ky efekti i parë i asaj që presim nga drejtësia.

LEXO EDHE:  Gardianë dhe shkelës të ligjit: gjyqtarët i shpëtojnë drejtësisë në KLD

“Nuk janë efekt i asaj që ne presim nga drejtësia, por gjithsesi janë disa sinjale qe kanë ndodhur. Unë pres dhe shpresoj që të mos ketë dënime të tilla si të Nexhmije Hoxhës. Njerëzit presin që të dënohen përgjegjësit kryesorë. Pra ata që kanë zhytur duart në llumin e asaj që ka gatuar politika në këto 30 vite. Sigurisht unë jam realist, dhe nuk pres qe kjo të ndodhi shpejt, të arrij aty ku duhet, por mendoj se një lloj operacioni do ndodhë.”

Por a ka panik tek politikanët tanë me reformimin e drejtësisë së re? Sipas Patozit panik kanë ata që e dinë çfarë kanë bërë.

“Kjo mund të shpjegohet me një fjali. Ata e dinë ç’kanë bërë. Ka panik ai që e di ç’ka bërë. Këta janë elementë që do i shohim në vijmësi.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    20 Dhjetor, 2019 at 10:47 pm

    Kurse ky e quan veten burre te ndershem,vetem se nuk dihet sa fytyra ka

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Largimi i Shahinit ishte vendim ekskluziv i Ramës”/ Veliaj: Zgjodhi të bëjë një ndërrim në momentin e fundit

Publikuar

-

Nga

“Largimi i Shahinit ishte vendim ekskluziv i Ramës”/ Veliaj: Zgjodhi të bëjë një ndërrim në momentin e fundit

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka reaguar pas largimit të Besa Shahinit nga posti i ministres së Arsimit dhe zëvendësimin e saj me deputeten Evis Kushi.

Veliaj ka treguar se ky ishte një vendim ekskluziv i kryeministrit Edi Rama, ndërsa theksoi se kreu i qeverisë ka vendosur të bëjë një ndërrim në momentin e fundit.

“Ky është një vendim ekskluziv i Ramës, siç është e drejta e Edi Rejës të ndryshojë skuadrën e tij. Më duket më se normale, që teksa futemi në fushatë, ata që s’do jenë pjesë e saj, të kalojnë stafetën te dikush që do jetë pjesë e fushatës.

Besoj se secila prej ministreve tona të Arsimit, edhe Evisi që i uroj suksese, krahasuar me ata që s’kanë ndërtuar asnjë shkollë, janë dita me natën. Trajneri i ekipit tonë ka zgjedhur të bëjë një ndërrim të fundit të ndeshjes. Tentativa për të bërë gjëra ndryshe është gjithmonë e lavdëruar. Mund të dështojë, por të paktën nuk je kurrë pishman se dështove”, tha kryebashkiakui Tiranës në “Real Story”.Ndërkohë, kujtojmë se ndryshimet në qeveri i paralajmëroi pak ditë më parë edhe CNA.al, pasi raportoi se largimi i Shahinit ishte i pritshëm.

LEXO EDHE:  Marrëveshja në SHBA/ “Revoltohet” Patozi: Përshëndetjet nuk ndryshojnë nga ato për ditën e hashures

LEXO EDHE:  “Rama riktheu gjyqet politike kundër opozitës”/ Basha i prerë: Askush nuk do të na e mbyllë gojën

Ndonëse ajo nuk ishte e akuzuar për korrupsion, sulmet ishin të pandalura nga kritikët, analistë dhe opozita për paaaftësi dhe mediokritet në drejtimin e Ministrisë së Arsimit.

Për të mos ikur me turp Shahini deklaroi largimin duke justifikuar çdo shkarkim të pritshëm nga Edi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Publikuar

-

Nga

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin Elisa Spiropali, e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 Pyetjet” nga Babaramo, ka folur për largimet në qeveri.

E pyetur nëse do të ketë ndryshime të reja, Spiropali thotë se nuk e kanë mendjen të rrinë nëpër mbledhjeje për ndryshimet e ministrave, por sipas saj qeveria vazhdon punën.“Nuk mund të shti në fall dhe nuk mund të rrimë të presim a do ketë ndryshime apo jo. Më shumë i diskutoni ju në media këto ndryshime. Por qeveria vazhdon punën. Nuk e kemi mendjen të rrimë nëpër mbledhje dhe të bëjmë llogarinë e ministrave që ikin e vijnë. Në rast se do ketë mirë po edhe në rast se s’do ketë prapë mirë”, thotë Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Publikuar

-

Nga

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Deputeti Myslym Murrizi ka bërë një ftesë publikisht për politikanët, teksa po fliste për krijimin e partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare.

Murrizi tha se kush ka këllqe dhe besueshmëri të shkojë dhe të garojë krah tij në zgjedhjet e 25 prillit.

Deputeti bëri edhe një paralajmërim për qytetarët në Ora News, të cilëve i tha se nëse janë rehat me këtë klasë politikanësh të mos e votojnë.“Një subjekt politik, nismë e imja dhe një grupi deputetësh. Shumë shpejt janë mbledhur firmat. Do t’i drejtohemi gjykatës për të bërë regjistrimin e këtij subjekti politik. Do të garojë në 25 prill në 12 qarqe me lista të hapura. Nuk ishte ftesë publike, dhe nuk ishte show, atë e bën këshilli politik. Ishte një ftesë për të gjithë personat që aspirojnë për të luftuar dhe vazhduar betejën e çrrënjosjes së një elite politike të krimbur në para.

LEXO EDHE:  Gardianë dhe shkelës të ligjit: gjyqtarët i shpëtojnë drejtësisë në KLD

LEXO EDHE:  "Shpata" e Vettingut, i përzuri nga drejtësia/ Hetim penal për milionerët e shkarkuar?

Kush ka këllqe, vullnet e besueshmëri të dalë më 25 prill me emër, atësi mbiemër të vi tek Lëvizja Demokratike Shqiptare e të garojë me lista të hapura jo për Myslym Murrizin. Mua nuk më intimidon posti që dikush ka mbajtur në politikë, nuk ka as të mëdhenj dhe as të vegjël. Në funksion të asaj që kemi lançuar prej 18 muajsh në Kuvend, do të garoj vetëm me 140 kandidatë në 12 qarqe për të provuar gjithësecili nga ne sa na vlen lëkura para qytetarëve. Nëse duan qytetarët shqiptarë që të na votojnë atëherë mirë, por nëse janë rehat me rrotën dhe jo me votën atëherë lë t’i votojnë. Të mos ankohen më pas”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE