Connect with Us

“Largimi i Agron Tufës është tronditës”/ Meta: Pse askush nuk e bëri publik

Politikë

“Largimi i Agron Tufës është tronditës”/ Meta: Pse askush nuk e bëri publik

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta shprehu publikisht shqetësimin e tij për faktin që shumë shqiptarë po largohen nga vendi gjatë kohëve të fundit. Ai trajtoi në veçanti largimin me azil politik në Zvicër të ish Drejtorit të Institutit  Studimor për krimet dhe pasojat e Komunizmit, Agron Tufën.

Meta u shpeh se largimi i shkrimtarit dhe pedagogut të njohur, për shkak të kërcënimeve që ka marrë për detyrën që bënte tek Instituti përkatës, duhet të përbëjë shqetësim. Por më shqetësues është fakti që askush nga Qeveria nuk e ka shtruar si problem publikisht largimin e tij për arsye kërcënimi. Mosbërjen publike të largimit të Tufës, Meta e trajtoi si akt që cënon demokracinë.

Duke dhënë statistika për shtimin e numrit të azilkërkuesve shqiptarë, Meta tha se një factor kryesor tashmë prë largimin e shqiptarëve nga vendi eshtë edhe mohimi i lirisë së shprehjes.

LEXO EDHE:  Rama-Basha eliminojnë LSI!/Ilir Meta jep përgjigjen befasuese

“Lajm tronditës është edhe largimi i Agron Tufës që u largua me familjen për shkak të kërcënimit në lidhje me detyrën. Askush nuk e prëmendi publikisht. Shqiptarët nuk duhet të harrojnë dëmin që shkaktoi mungesa e lirë së shprehjes gjatë viteve të komunizmit. Është rritur me 16% numri i azil kërkuesve. 8.2 herë më shumë në raport me Serbinë, 11.8 herë më të lartë se Mali i zi”u shpreh ndër të tjera PÇresidenti i Republikës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta mesazh Kosovës dhe Serbisë/ “Është koha të zgjidhet problemi”

Publikuar

-

Nga

Ambasada e Kosovës në Tiranë është duke zhvilluar një ceremoni me rastin e 12-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Presidenti Ilir Meta, që është pjesëmarrës në këtë ceremoni, deklaroi se Kosova e Pavarur është një faktor stabiliteti në rajonin tonë.

Gjatë fjalës së tij, Kreu i Shtetit theksoi se ndryshimi i kufijve nuk mund të jetë zgjidhje dhe se ngërçi Kosovë-Serbi nuk duhet të ekzistojë më.

“Nuk ka dhe nuk ka për të patur asnjëherë zgjidhje të qëndrueshme duke menduar për më pak shqiptarë në Serbi dhe më pak serbë në Kosovë. Na mbetet ta bëjmë rajonin tonë më të fortë, më të besueshëm, e mbi të gjitha më atraktiv, në Shqipëri, Kosovë, Serbi, Mal të Zi. Është koha të zgjidhet problemi mes Kosovës dhe Serbisë, ashtu siç u zgjidh mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë. Në zemër të një marrëveshjeje dhe normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë duhet të jetë njohja e ndërsjellë mes dy vendeve”, nënvizoi Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Manjani mesazh Ambasadës amerikane/ Ndaloni së mbështeturi “bosin” që dhunon Kushtetutën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar ashpër përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se nëse ambasada e SHBA kërkon të ndihmojë Shqipërinë në sundimin e ligjit, mos mbështesë më veprimet e Edi Ramës.

Manjani ka replikuar me atë që  ambasada amerikane apo dhe ambasadorja dhe ish- ambasadorët kanë cituar shpeshherë: ”Mbështetje të sundimit të ligjit”.

Ai shprehet se ësht dakort me këtë, por si fillim duhet ndaluar mbështetja për “bosin” që dhunon sistematikisht Kushtetutën e Republikës, duke iu referuar kryeministrit Rama.

“Ambasada e SHBA thotë është në ..”mbështetje të sundimit të ligjit..”.

I couldn’t agree more!

1000% dakort! Këtë po kërkojmë të gjithë të sundojë ligji dhe jo Bosi!

Që kjo të ndodhë, si fillim duhet ndaluar mbështetja për Bosin, që dhunon sistematikisht Kushtetutën e Republikës, pikërisht për të mos lejuar sundimin e ligjit. Kushtetuta është ligji më i rëndësishëm në vend,por që ka dalë nga funksioni për shkak të ndërhyrjeve të Bosit. Ky i fundit na thotë se i bën me bekimin e Amerikës…

Në vijim duhet ndaluar Bosi të përgjojë, shantazhojë e kërcënojë gjykatës e prokurorë. Vetëm drejtësia e pavarur është garanci për sundimin e ligjit.

LEXO EDHE:  Intervista – Meta tregon pse e mbështet integrimin e Maqedonisë në NATO/ Apel për Kosovën

LEXO EDHE:  Asnjë parti nuk e zëvendëson dot PD-në/Çfarë do ndodhë nesër në Kuvend

SPAK vërtetë duhet ta mbështesim, por më parë duhet ta çlirojmë nga mbingarkesa artificiale. Ta ndihmojmë të fokusohet tek tenderat pa garë dhe sekret, ku gjithmonë fituesi i bie në kokë çmimit; tek koncensionet abuzive; tek abuzimi me financat publike në tërësi.

Kështu që jam krejt dakort me sa thotë Ambasada Amerikane, pavarësisht se jo gjithmonë ato që bën korrespondojnë me këtë që thotë..!

Nëse duan të na ndihmojnë të sundojë ligji, duhet të mos mbështesin ato që bën Bosi.

Përndryshe nëse do vijojnë të na thonë se ata “punojnë me Bosin (dmth qeverinë)”, duhet të mbajnë në konsideratë se sundim të ligjit nuk ka.

P.s. Për të qenë i drejtë në argument, fjala “Bosi” sot nënkupton Edi Ramën. Por në parim kjo gjë ka ndodhur dhe mund ndodhë edhe me të tjerë në vend të tij. Prandaj preferoj ti qëndroj argumentit në parim.”, shkruan ai në reagimin e plotë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ligji për përgjimin e qytetarëve nga policia/ PD: Minon rrugën europiane

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi ka reaguar për ligjin që lejon Policinë e Shtetit të përgjojë qytetarët pa autorizimin e Prokurorisë apo pa vendim gjykate.

Bardhi e cilëson antikushtetues dhe të papranueshëm këtë ligj, ndërsa akuzon kryeministrin Edi Rama se po zëvendëson shtetin ligjor me një regjim policor.

“Edi Rama po zëvendëson shtetin ligjor me një regjim policor, në shkelje të Kushtetutës dhe në dhunim flagrant të të drejtave të njeriut.

LEXO EDHE:  Andi Bushati: Rama dhe Meta dakordësuan ikjen e Visho Ajazit

LEXO EDHE:  Intervista - Meta tregon pse e mbështet integrimin e Maqedonisë në NATO/ Apel për Kosovën

Ligji për përgjimin e qytetarëve nga Policia, pa autorizim të prokurorisë apo pa vendim të gjykatës, thellon sjelljen antidemokratike të Edi Ramës dhe minon seriozisht rrugën europiane të Shqipërisë.”, thekson ai në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE