Connect with Us

“Malaj padi ndaj disa deputetëve”/ Avokati: Shkarkimi në shkelje të rregullores së Kuvendit

Politikë

“Malaj padi ndaj disa deputetëve”/ Avokati: Shkarkimi në shkelje të rregullores së Kuvendit

Publikuar

-

Avokati Jordan Daci ka folur mbrëmjen e sotme për shkarkimin e anëtarit të Bordit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së shqipërisë.

Daci tregoi se po planifikojnë disa veprime, por veprimi i tyre i parë është ankimimi i shkarkimit në Gjykatën Kushtetuese.

“Veprimi i parë do të jetë dërgimi në Gjykatën Kushtetuese pavarësisht se ajo nuk ekziston do ta përmbushim si detyrim formal. Nëse Gjykata Kushtetuese nuk do të ngrihet shpejt atëherë do të shkojmë drejtpërdrejtë në Strasburg”, deklaroi avokati në studion e “ABC News”, ndërsa pretendon se me shkarkimin e Malajt është shkelur hapur rregullorja e Kuvendit.

Gjithashtu avokati tha se Arben Malaj do ngrejë padi penale ndaj disa deputetëve, emrat e të cilëve deklaroi se i di vetëm ish-ministri i Financës.

LEXO EDHE:  Raporti i OSBE-ODIHR/ Arben Malaj zbërthen mesazhin

“Shkarkimi i Arben Malajt është jo Kushtetues. Kuvendi nuk ka të drejtë të marrë në shqyrtim kërkesën as nga 28 deputetë dhe as nga qeveria. Një gjë të tillë mund ta bëjë nëse propozimi vjen nga Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë. Është shkelur hapur rregullorja e Kuvendit. Kuvendi pretendon që është duke ushtruar pushtetin diskrecionar, por vet logjika e një pushteti diskrecionar nuk pranon idenë që të kemi dy institucione njëkohësisht me pushtet diskrecioner”, theksoi Daci./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ambasadorja e SHBA uron pavarësinë e Kosovës/ Foto krah Metës

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka marrë pjesë në ceremoninë për pavarësinë e Kosovës.

Përmes një mesazhi në Twitter, ambasadorja shkruan në gjuhën shqipe: ‘Urime për pavarësinë e Kosovës’.
Gjithashtu ambasaorja Kim ka publikuar foto ku shfaqet pranë presidentit Ilir Meta.

Më herët Meta, mbajti një fjalë përshëndetëse ku theksoi se njohja reciproke e Kosovës dhe Serbisë dhe bashkëjetesa mes tyre do të sjellë shuarjen e konflikteve historike mes tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Emërimet në Gjykatën Kushtetuese/ Basha takon nesër delegacionin e Komisionit të Venecias

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha do të takohet nesër me delegacionin e Komisionit të Venecias.

Mësohet se takimi do të mbahet në formën e një mëngjesi pune, në orën 08:15 dhe do të diskutohet për çështjen e emërimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Gjithashtu raportohet se prezentë do të jenë edhe nënkryetari i LSI Petrit Vasili, Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazment Bardhi dhe ish-deputeti Oerd Bylykbashi.

LEXO EDHE:  “Mungojnë 520 mln $ për pensionet”/ Malaj jep alarmin për borxhin në Sigurimet Shoqërore

LEXO EDHE:  Kongresi PS/ Arben Malaj: Duhet më shumë demokraci dhe përgjegjshmëri për Shqipërinë

Pas takimit, Lulzim Basha do të ketë edhe një komunikim me gazetarët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngjela për Paketën Anti-KÇK/ “Qeveria nuk ka qëllim të luftojë krimin, por pronën”

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela ka shprehur shqetësimin e tij për aktin normativ të nxjerrë nga qeveria për paketën Anti-KÇK. Sipas Ngjelës, akti normativ i kalon kufijtë dhe lë mundësi për abuzim.

“Akti normativ është ligj për një periudhë të caktuar sepse do të shkojë në parlament. Por në këtë periudhë të caktuar të bën gjëmën”, tha avokati në një prononcim për Abc News.

Ai pretendon se kryeministri Edi Rama me aktet normative, nuk ka për qëllim të luftojë krimin por pronën.

LEXO EDHE:  “U bëra ministër kur dëgjova zërin e përlotur të nënës së Finos”/ Arben Malaj ia “qendis” një për një Ramës

LEXO EDHE:  Kongresi PS/ Arben Malaj: Duhet më shumë demokraci dhe përgjegjshmëri për Shqipërinë

“Nëse është ndërrmarrje ndërkombëtare ka nëntekste të vështira për tu trajtuar. Nëse është ndërrmarrje e kryeministrit shqiptar, lë për të dëshiruar. Nuk po luftohet krimi i organizuar, por pasuria e krimit. Komunizmi e quante kapitalizmin krim të organizuar, mos ndoshta kështu e quajnë edhe këta? Nëse këta kanë përshtypjen se çdo kapital i madh është kriminal, atëherë këta janë komunizëm”, theksoi Ngjela./ CNA.al

LEXO TE PLOTE