Connect with Us

Kryemadhi fajëson Metën për Gjykatën Kushtetuese: Nëse e rikthejnë shkoj në Parlament

Politikë

Kryemadhi fajëson Metën për Gjykatën Kushtetuese: Nëse e rikthejnë shkoj në Parlament

Publikuar

-

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka bërë një deklaratë të fortë lidhur me rikthimin e saj në Parlament, pas djegies së mandateve në qershor të këtij viti.

Gjatë një interviste për Ora News, Kryemadhi fajësoi presidentin dhe bashkëshortin e saj Ilir Meta për mosfunksionimin e Gjykatës Kushtetuese. Ajo theksoi se nëse Meta dhe kryeministri Edi Rama rikthejnë Kushtetuesen, ajo do të rikthehet në Parlament.

“Shiko ne kemi këndvështrime të ndryshmë të paktën unë personalisht nuk flas dot për z.Berisha dhe z.Basha por flas vetëm për veten time dhe z.Meta. Kemi këndvështrime të ndryshme për sa i përket drejtimit të LSI, kemi debate, sigurisht që z.Meta është stabilokrat, është shtetar, i pëlqen që ne të ishim pjesë e institucioneve. Por edhe unë dua të jem pjesë e institucioneve, por dua të jem pjesë e institucioneve të pa kapura. Të më kthejë Gjykatën Kushtetuese Ilir Meta mua bashkë me Edi Ramën, dhe shikoje ti shkoj apo nuk shkoj unë në Parlament. Të kthejë Gjykatën Kushtetuese Ilir Meta, të kthejë Gjykatën Kushtetuese dhe Edi Rama se këta të dy bashkë e kanë bërë, sepse mos ndërhyrja e Ilir Metës, lënia dorë të lirë, modestia e tepruar e Ilir Metës solli që Edi Rama shkatërroi Gjykatën Kushtetuese, solli që Edi Rama me Romana Vlahutin, se e kemi harruar të gjithë Romana Vlahutinin ne. Çfarë ka bërë Romana Vlahutin, që e ka shkatërruar të gjithë sistemin në drejtësi, se RomanaVlahutin gjyqtarë është që na dilte ne dhe na bënte deklarata për gjyqtarë të korruptuar, kishte fakte Romana Vlahutin për gjyqtarët të korruptuar”, deklaroi kryetarja e LSI./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dashamir Shehi paralajmëron Ramën/ Do bëjmë “luftë” për të mbrojtur koalicionin

Publikuar

-

Nga

Dashamir Shehi paralajmëron Ramën/ Do bëjmë “luftë” për të mbrojtur koalicionin

Kryetari i LZHK-së Dashamir Shehi, u tregua i vendosur për të mos prishur koalicionin me Lulzim Bashën.

Shehi tha se për të mbajtur koalicionet parazgjedhore, opozita e Bashës do të bëjë edhe “luftë”.

“Siç kemi folur edhe dje me zotin Basha, do bëjmë “luftë” për të mbrojtur koalicionin, por edhe listat e hapura, sa të jetë e mundur. Këtë do ta bëjmë para dhe pas 1 tetorit. Drafti të shkoj në Parlament, Rama le ta aprovoje me njerëzit e vet. Rama do të hedhë çdo jave nga një gurë, por unë kam bindjen se nuk duhet të merremi me lojërat e tij. Pra të mbrojmë koalicionin dhe listat por po nuk u bënë nuk është fundi i botës. Ne do të shkojmë gjithsesi në votë me çfarëdolloj ligji sepse nuk ka asgjë që e shpëton Edi Ramën”, u shpreh ai në A2.Më tej, kreu i LZHK-së ngriti akuza se premtimet e Edi Ramës janë gënjeshtra elektorale dhe kryeministri është i rrethuar nga një “botë e pisët”.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Meta/ “Nga nesër do shikoni një president tjetër”

LEXO EDHE:  Kryemadhi kërcënon një ditë para protestës/ “Zoti e ruajt Edi Ramën”

“Ka ende personazhe që i vërtiten tavolinës opozitare që kanë të gjithë ngarkesën negative. Ky është një proces, që do vazhdojë, dhe besojmë që shumicën e kemi pastruar. Ky nuk është thjesht proces moral, por edhe ligjor. Por ne kemi intentin t’i japin një shkelm kësaj bote të pisët, dhe këtë rrugëtim e kemi filluar. Ditën që do të iki Rama do të çlirohen shumë energji pozitive në vend”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ku ku vaj medet…!/ Maliqi tallet keq me Ramën

Publikuar

-

Nga

Ku ku vaj medet…!/ Maliqi tallet keq me Ramën

Deputeti Lefter Maliqi, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, teksa ironizon kryeministrin Rama për premtimet e bëra gjatë ditës së sotme për bluzat e bardha, mësuesit dhe rritjen e rrogës minimale.

Me tone ironike, Maliqi shkruan se Ramziu premtoi aq shumë, sa as vetë nuk i mban mend.

“Sikur vetëm vëllaun tënd serb të kishe marrë shembull, sot shqiptarët do të jetonin të paktën me më shumë të ardhura”, vijon Maliqi më tej.

“Ramziu filloi avazin e premtimeve, madje sot premtoi aq shumë, sa as vetë nuk i mban mend.

I Marri tha se javën e ardhshme do i rrisë pagat bluzave të bardha.

Kujt bluza të bardha?! Atyre që ke larguar jashtë vendit?!

Atyre që i premtoi 1-mijë euroshin në vijën e parë të zjarrit gjatë pandemisë, dhe u përball edhe Live nëpër studio televizive me denoncime të vetë bluzave të bardha që ia plasnin në surrat gënjeshtrën dhe premtimin e pambajtur?!

I Marri deklaroi sot se do rrisë edhe pagat e mësuesve.

Po deri tani, pse nuk ia rriti, apo nuk e la Turi?!

Për biznesin e vogël tha i Marri, do zerohet nga tatim-fitimi, por këtë u kujdes ta përjashtonte nga premtimet elektorale.

Të gjitha koincidenca janë për Ramziun, 5 muaj para zgjedhjeve.

Sot premtove se paga minimale nuk do të jetë nën 300 mijë lekë të vjetra.Sa vite ke që e premton këtë o i Marrë?!

LEXO EDHE:  Kryemadhi zbulon të pathënat/ “Bashën e kanë kërcënuar”

LEXO EDHE:  Flet për herë të parë kryetarja e LSI/Paralajmëron rëndë Ramën: Do të të çojmë për skrap

Kush të pengoi këto 7 vite e gjysmë?!

Këtë numrin 300 e ke debulesë, se edhe në 2013-ën, i more votat me 300 mijë vendet e reja të punës që premtove, por në të vërtetë shtove papunësinë me 300 mijë të tjerë.

Sikur vetëm vëllaun tënd serb të kishe marrë shembull, sot shqiptarët do të jetonin të paktën me më shumë të ardhura.

Popullin e zë koka, kur sheh Ramziun në TV duke bërë premtime, i kujtohen 1001 premtimet e pambajtura që nga 2013-a.

Duke bërë një foto në qytetin e Beratit, mu kujtua dhe premtimi perlë i të Marrit, kur tha se do bënte ishull në Osum.

Përveçse e ka lënë Beratin dhe gjithë Shqipërinë në harresë, pa mbështetje, pa investime, me papunësi, varfëri e shpopullim.

A i pe sot të dhënat e Eurostat-it o i Marrë, që e nxirrnin Shqipërinë me rekord azilkërkimi?

Janë arratisur nga ti dhe Rilindja jote që i ka pirë gjakun o i Marrë.

Tani, hap listat 100% pa dallavere e marifete mafioze, mos pengo koalicionin e Opozitës së Bashkuar që të ka futur tmerrin e humbjes së garantuar, dhe mos guxo të kalosh më 1 Tetor ndryshimet kushtetuese sipas kokës tënde, se pastaj do djegësh edhe mundësinë e vetme, atë të azilit te vëllau yt Erdogan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PS ka frikë nga humbja”/ Petrit Vasili: Synon të rrëmbejë rregullat zgjedhore

Publikuar

-

Nga

"PS ka frikë nga humbja"/ Petrit Vasili: Synon të rrëmbejë rregullat zgjedhore

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka folur për fazën e fundit të reformës zgjedhore dhe qëndrimin e opozitës rreth amendamenteve të propozuara nga Partia Socialiste.

Vasili këmbënguli se opozita është parimore dhe e vendosur t’i shkojë deri në fund respektimit, siç tha ai, të marrëveshjeve të arritura më parë në Këshillin Poltiik, kjo me synimin për të përmbushur pritshmëritë e ndërkombëtarëve për arritjen e një reforme konsensuale dhe gjithpërfshirëse.

Përballë pyetjes se çfarë do të bëjë opozita pasi më 1 tetor shumica socialiste është zotuar t’i kalojë në mënyrë të njëanshme në parlament amendamentet e propozuara prej saj të Kodit Zgjedhor, Vasili u shpreh ashpër se kjo do të ishte e rëndë për fatet e integrimit të vendit.

“Më 1 tetor PS mbyll përfundimisht dyert e Evropës, merr përgjegjësinë më të rëndë të këtyre 30 viteve, sepse nuk ka ndodhur kurrë të kemi reformë jokonsensuale, Rilindja bie në konflikt ballazi me qytetarët pasi lufton të rrëmbejë rregullat e lojës dhe të bëjë rregulla për vete, ndërkohë që konsensualiteti janë aty të palëkundura”, u shpreh Vasili në Ilva Now, duke shtuar se socialistët kanë frikë nga përballja në zgjedhje të rregullta.

LEXO EDHE:  Kryemadhi: E lumtur që s’jam në koalicion me PS-në

LEXO EDHE:  Monika Kryemadhi zbulon përse nuk është mbledhur Këshilli i Lartë i Prokurorisë

Më tej Vasili refuzoi të komentojë qëndrimin e ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj mbajtur në Këshillin e Integrimit se “reforma zgjedhore është plotësuar” dhe votimi në 1 tetor “do të jetë plotësimi i saj”.Nënkryetari i LSI-së tha se Gjonaj është ministre nën akuzë për falsifikime të rënda dhe thënë këtë iu rikthye deklaratave të mëhershme të Bundestagut Gjerman për gjithpërfshirje në reformën zgjedhore.

“Ne u ulëm në Këshillin Politik për arsye, sepse zgjedhjet e 30 qershorit ishin faturë shumë e rëndë… janë 3 kushte reforma zgjedhore, zbatimi i saj dhe hetimi elektoral… 14 janari hodhi bazat për konsensusin dhe marrëveshjen, sepse aty thuhej që në mungesë marrëveshjeje palët i drejtoheshin OSBE/ODIHR-it, si arbitri,” – tha Vasili, i cili këmbënguli se Këshilli u ngrit për faktin se “parlamenti u bë ilegjitim pas daljes së opozitës”.

Në lidhje me çështjen aktuale të letrës drejtuar ODIHR-it për të kërkuar opinion mbi amendamentet e PS-së, Vasili drejtoi pyetje retorike se “çfarë u shqetëson” dhe “pse të mos i drejtohen”.

I pyetur nëse opozita do t’i drejtohet ODIHR-it edhe pa qëndrimin e Partisë Socialiste, Vasili tha se “po”, por theksoi se opozita do ta presë.

LEXO TE PLOTE