Connect with Us

A ka një histori shantazhi, pas emërimit të dytë të Malajt në bordin e BSH?

Politikë

A ka një histori shantazhi, pas emërimit të dytë të Malajt në bordin e BSH?

Publikuar

-

Arben Malaj dje u shkarkua nga detyra e anëtarit të Këshillit mbikeqyrës të Bankës së Shqipërisë me motivacionin e angazhimit mediatik politik, angazhim i cili ndalohet nga rregullat e Bankës së Shqipërisë dhe ligjit për bankën e Shqipërisë.

Në seancën dëgjimore në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave, dukej qartë mungesa e dëshirës së deputetëve të majtë, për të hyre në debat me një të ngjashmin e tyre. Kaloi si pa vënë re edhe fakti që Arben Malaj, ishte përzgjedhur po prej tyre dikur, duke e emëruar për herë të dytë në detyrën e lartë në Bankën e Shqipërisë.

Asgjë e re nuk ndodhi pas emërimit të zotit Malaj për herë të dytë në detyrën e anëtarit të organit më të lartë kolegjial që mbikqyr tregun bankar.

Gjatë seancës dëgjimore kur zoti Malaj kërkoi mandatin e dytë, ai nuk referoi asnjë problematikë apo çështje fokale në tregun bankar e për të cilën kishte ofruar zgjidhje apo kontribut e aq më pak referoi raste kur zëri i tij nuk ishte dëgjuar sa duhej.

Malaj nuk shtoi dhe as pakësoi daljet e tij në tryeza mediatike. Në të gjitha daljet në vijim edhe pas emërimit për herë të dytë në bordin e bankës, ai vazhdoi njëtrajtësisht dhe rregullisht të deklarohej për tema dhe analiza politike.

Ligji i Bankës së Shqipërise ishte i njëjti që është edhe sot.

LEXO EDHE:  Debate të forta për Kushtetuesen/ Balla sulmon Metën: Ka hall të çojë bashkëjetuesen e Alibeajt

Pra asgjë nuk ndryshoi.

Sot ndryshoi Arben Malaj!

Sot po paralajmëron që do flasë për çështje të tregut bankar!

Sot po paralajmëron që do i nxjerri të palarat dikujt!

Dhe sot po paralajmëroka edhe se paska sms me Taulant Ballën, ku ai i paska kërkuar të mos flasë per Lali Erin se do e shkarkojë nga Banka.

Prokuroria duhet të marrë me urgjence në pyetje zotin Malaj.

Dhe si fillim të verifikojë nëse ka sms të tilla por sidomos se çfarë date kanë ato sms.

Ashtu të paktën do kuptojmë se sa kohë, kur dhe për çfarë janë përdorur deri më sot ato sms që nuk fshihen por ruhen në celular për një ditë më të keqe.

Prokuroria e re duhet të bëjë doktrinë me rastin e sms-ve që ruan zoti Malaj në celular. Kështu mbase shkruhet mesazhi i qartë për një klasë të tërë politike, që shantazhin e ka bërë model suksesi dhe levë të ekuilibrit politik.

Kështu mbase hyn në histori dhe Zoti Malaj si rasti i vetëm i politikanit që shërbeu për vendosjen e një standarti në politikë, tamam në diten kur kishte më shumë se 10 vjet i parreshtuar politikisht./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Mesazhi i Kardinal Ernest Troshanit në parlament/Politika të jetë shërbim e jo përfitim

LEXO EDHE:  “Basha jo më kryetar i PD, LSI s’do ketë asnjë gjurmë”/ Rama komenton mesazhin për Metën

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e Rikard Ljarjas/ Mesazhi përlotës i aktorit

LEXO EDHE:  Debate të forta për Kushtetuesen/ Balla sulmon Metën: Ka hall të çojë bashkëjetuesen e Alibeajt

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e Rikard Ljarjas/ Mesazhi përlotës i aktorit

LEXO EDHE:  Humbi të shoqen pak ditë më parë / Babai i Alban Skënderaj na përlot të gjithëve me mesazhin e ndjerë

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE