Connect with Us

U dënua me 1 vit burg/ Analisti tregon se kush e “fundosi” Ervin Salianjin

Politikë

U dënua me 1 vit burg/ Analisti tregon se kush e “fundosi” Ervin Salianjin

Publikuar

-

Analisti Ilir Demalia, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës për të dënuar me 1 vit burg ish deputetin e PD-së Ervin Salianji.

Sipas analistit, ky është një vendim poltik, që ngre pikëpyetje të mëdha për të ardhmen e drejtësisë.

Ky vendim është politik. Flasim që flasim për drejtësi të kapur nga Rama. Nuk është vendim i pastër drejtësie, nuk është gjykim i paanshëm. Ngre pikëpyetje të mëdha për të ardhmen e drejtësisë.

Ky i Salianjit është vendim i padrejtë, nuk ka transparencë, është gjykim politik ndaj kundërshtarit. Nuk mund të besohet. Është pjesë e garnizonit të Ramës.Rama po bëhet çdo ditë e më shumë i rrezikshëm.Shqiptarët janë të pafuqishëm.”, është shprehur Demalia për Ora news./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kreu i Këshillit të Kukësit i kërkon falje Surroit/ Na shtynë emocionet

Publikuar

-

Nga

Kreu i Këshillit të Kukësit i kërkon falje Surroit/ Na shtynë emocionet

Kreu i Këshillit të Qarkut të Kukësit, Avdullah Domi duke komentuar vendimin e marrë sot për t’i hequr titullin “Qytetar Nderi” Veton Surroi, tha se gjithçka kishte qenë emocionale.

Në vendim, Këshilli i Qarkut argumentonte se z. Surroi ka mbajtur kohët e fundit për luftën e UÇK-së në Kosovë por z. Domi përveç ndjesës për vendimin e nxituar shtoi se “ndoshta nuk ishte momenti i duhur”.

“Morëm indicie nga një letër e dërguar në Këshillin e Qarkut. Ishin emocionet që na shtynë në një vendim të tillë që nuk duhej marrë apo që nuk ishte momenti i duhur. Kërkesa është depozituar para 3-4 ditësh. Në relacionin përmbledhës nuk kishte argumente ligjore por argumente moralë. Kjo çështje nuk ka lidhje me gjyqin e UÇK-së në Hagë është një rastësi”, tha z. Domi për Euronews Albania.

“Duam t’i kërkojë ndjesë z. Surroi dhe të gjithë qytetarëve që janë prekur nga ky vendim. Duhet thënë që të kërkosh falje është fisnikëri. Nuk ishte tamam momenti i duhur”, shtoi ai.

Për reagimin e kryeministrit Edi Rama që e cilësoi “lajthitje kolektive” vendimin z. Domi deklaroi se ata kanë pozicione politike dhe vendimet duhen marrë në mënyrë të përgjegjshme.

LEXO EDHE:  Tahiri fiton ndaj Palokës/Dënohet deputeti i PD

LEXO EDHE:  Vendimi i ri për “Dajën” jepet sot

“Tashmë ky vendim është marrë dhe ka institucione të tjera që e konfirmojnë apo jo. Do të shohim hapat që do të ndiqen. Institucioni i prefektit do të jetë kompetent që të konfirmojë apo jo ligjshmërinë.

Z. Rama kishte të drejtë sepse ndoshta duhet të jemi më të kujdesshëm si institucione vendore në marrjen e këtyre vendimeve pasi kanë ndikim përtej qarkut tonë”, përfundoi z. Domi.

Veton Surroi u shpall “Qytetar Nderi” i Kukësit në vitin 2015 me propozim të klubit letrat “Anton Pashko” për kontribut të veçantë në fushën e medias dhe politike gjatë krizës së luftës dhe shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rindërtimi pas tëmetit/ Rama premton transparencë: Çdo ditë…

Publikuar

-

Nga

Rindërtimi pas tëmetit/ Rama premton transparencë: Çdo ditë…

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të shumta për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, ku mbetën viktimë 51 persona.

Rama deklaron se rindërtimi është një arsye e fortë krenarie, ndërsa ka publikuar punën e bashkisë së Durrësit gjatë një viti.

Kreu i qeverisë premton publikisht se do të bëjë transparencë, duke publikuar çdo ditë ecurinë e punës për secilën bashki.

“Bilanci i 1 viti përpjekje për Rindërtimin (megjithë futjen në mes të Covidit e të mbylljes së përgjithshme në pranverë, e cila krijoi një pengesë të madhe e të pashmangshme duke spostuar në kohë disa procese, sidomos me donatorët) është sidoqoftë një arsye e fortë krenarie sot, kur nga financimi me fondet e qeverisë shqiptare dhe puna e palodhur e 24.800 punëtorëve, si edhe falë përkushtimit të institucioneve qendrore e vendore të përfshira, kemi sipas radhës këtë pasqyrë të situatës aktuale:

Në Durrës:

• Angazhuar 30 kompani me 4,208 punëtorë në kantiere

• Ndërtuar 5 shkolla e kopshte dhe 6 në ndërtim e sipër. Nisin së shpejti edhe 19 shkolla e kopshte të tjera, nga të cilat 3 me fondet e qeverisë shqiptare dhe 16 me fondet e donatorëve

• 50 banesa drejt përfundimit dhe 350 të tjera në ndërtim e sipër. Nisin së shpejti edhe 380 banesa me fondet e qeverisë shqiptare dhe 2000 apartamente me financim nga Emiratet e Bashkuara

• Kanë përfunduar riparimet e 145 pallateve me dëme të lehta. Po riparohen mjediset e përbashkëta në 458 pallate me dëme DS2 – DS3 dhe së shpejti nis riparimi i tyre në 157 pallateve të tjera të kësaj kategorie, si edhe rikonstruksioni i thellë i pallateve me dëme DS4

LEXO EDHE:  Pse dhe ku fshihen provat për të fundosur Fatmir Xhafën?!

LEXO EDHE:  Tahiri fiton ndaj Palokës/Dënohet deputeti i PD

• 9,655 familje janë financuar me grante meremetimi të apartamenteve nga 100 mijë deri ne 500 mijë lekë, me një total prej 3,192,050,000 lekë ose rreth 32 milionë USD

• 4,135 familje trajtohen me bonus qeraje prej muajit dhjetor 2019 deri në kthimin në shtëpi

• Po punohet së bashku me Komisionin Europian për projektet e mbrojtjes e restaurimit të monumenteve të prekura të kulturës dhe rritjes së cilësisë së shërbimit në objektet e trashëgimisë kulturore

• Po finalizohet marrëveshja me qeverinë franceze për financimin e vazhdimit më tej të investimeve për sistemin e ujësjellës-kanalizimeve të Durrësit

• Po kryhen vijimësisht riverifikime të mëtejshme për familje kryesisht jashtë vendit që kanë ngritur pretendime për nivelin e dëmit të banesës dhe askush nuk të jetë kurrë vetëm

***çdo ditë në vijim do të mund të gjeni këtu pasqyrën e çdo bashkie sipas radhës”, shkruan Rama në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Topalli nxjerr shifrat/ Mbi 60 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në BE në 2019-ën

Publikuar

-

Nga

Topalli shuplakë Bashës/ Është në pazar me Ramën, e bëri mbret në Parlament

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli dhe drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, ka publikuar shifrat e shqiptarëve që kanë përfituar leje qëndrimi në vendet e BE në vitin 2019.

Duke iu referuar Eurostat, Topalli deklaron mbi 60 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në vendet e BE dhe Shqipëria llogaritet si vendi i 11 në botë për azilkërkuesit.

Ajo thekson se nga këta, 22 mijë shqiptare morën leje për bashkim familjar, mbi 123 e 600 shqiptarë përfituan leje për arsye të punësimit, mbi 2200 për studime dhe mbi 15 mijë për arsye të tjera siç është edhe azili.

Mbi 60 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në BE më 2019, përfituesit e 11 në botë

Për vitin 2019 sipas të dhënave të Eurostat morën leje qëndrimi në BE 60 mijë e 259 shqiptare, duke u renditur kështu të 11-tët në rang global me numrin e lartë të leje qëndrimeve të përfituara, ndër të gjitha shtetet e botës jo BE.

Të dhënat tregojnë se mbi 22 mijë shqiptare morën leje për bashkim familjar, mbi 123 e 600 shqiptare përfituan leje për arsye të punësimit, mbi 2200 për studime dhe mbi 15 mijë për arsye të tjera, ku përgjithësisht përfshihen azilkërkuesit”, shkruan ajo në rrjetet sociale krahas tabelës së Eurostat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE