Connect with Us

“U bëra ministër kur dëgjova zërin e përlotur të nënës së Finos”/ Arben Malaj ia “qendis” një për një Ramës

Politikë

“U bëra ministër kur dëgjova zërin e përlotur të nënës së Finos”/ Arben Malaj ia “qendis” një për një Ramës

Publikuar

-

Ish ministri i Financave Arben Malaj ka mbajtur fjalën e tij në foltoren e Kuvendit nga ku ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama.

Gjatë fjalës së tij, Malaj ka treguar se detyrën e ministrit të Financave e ka pranuar kur dëgjoi në telefon zërin e përlotur të nënës së Bashkim Finos.

“E pranova detyrën e ministrit të Financave kur dëgjova zërin e përlotur të nënës së Bashkim Finos dhe e kisha të pamundur të mos i qendroja pranë Bashkimit”, tha Malaj.

Malaj u shpreh se e majta ka shumë personalitete të tjera që mund të qeverisinn shumë herë më mirë se Rama.

LEXO EDHE:  Reforma territoriale, Fino: Thirrje opozitës për të dhënë kontributin e saj

“Jeni një kryeminister i dështuar zoti Rama. E majta ka shumë personalitete që mund të qeverisin shumë më mirë se ju. Ju e latë bankën e Shqipërisë pa Këshill mbikqyrës.
Vepruat në errësirë për shkakrimin tim për hakmarrje sepse u merzitët nga debate me një nga anëtarët e tu besnik. Ndoshta jeni mërzituar nga vota ime kundër në disa raste. Unë nuk godas asnjëherë mbrapa shpine, nuk jam si ju”, u shpreh Malaj nga foltorja e Kuvendit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

Publikuar

-

Nga

I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në RTV Ora, poeti Agim Doçi tha se opozita më interesante është në rrjetet sociale.

Doçi: Opozita më interesante është në rrjetet sociale. Aty e kanë hequr për 13 minuta, e kanë bërë llumë Bashës. Opozita parlamentare është me një dyshim. Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve. Edhe gazetat e huaja janë marrë me çështjen e parlamentit të Shqipërisë. Ka segmente që këtë lloj opozite parlamentare me skualifikuar që në momentin e parë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Sulmoi ashpër Ramën/ Ruçi i ndërpret fjalën Malajt

LEXO EDHE:  Reforma territoriale, Fino: Thirrje opozitës për të dhënë kontributin e saj

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Rënia e ekonomisë/ Malaj bën paralajmërimin serioz: Kemi hyrë në ciklin e mbijetesës

LEXO EDHE:  KLP-ja kërkon shoferë për anëtarët/ Fino i përgjigjet Ibrahimit: Kjo është absurde

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE