Connect with Us

“Ti bëjmë këta palaço rezil”/ Avokati bën thirrjen e fortë

Politikë

“Ti bëjmë këta palaço rezil”/ Avokati bën thirrjen e fortë

Publikuar

-

Avokati Edmond Petraj ka reaguar përmes një shënimi në rrjetet sociale, lidhur me ndërmarrjen e një nisme për heqjen e favoreve financiare të ish presidentëve, ish ministrave dhe ish deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë.

Sipas avokatit,  këta marrin sot pension 50.000 lekë të reja për një mandat deputeti, shtesë në pensionet e tyre suplementare, kanë favore për bodiguardët, shpenzimet qeveritare etj.

Reagimi i plotë

Thirrje publike.

Kush është gati që të fillojmë një nismën për heqjen e favoreve financiare të ish presidentëve ish kryeministrave ish ministrave dhe ish deputetëve të Kuvendit të Shqipëris nga 1991 – 2019.
Këta marrin sot pension 50.000 lekë të reja për një mandat deputeti shtesë në pensionet e tyre suplementare.
Kanë favore pa fund bodiguarda makina, shpenzimet qeveritare etj etj…
A e dini se disa nga këta sot deputet që hynë në parlament hynë pikërisht për këtë favor të kenë shtes pensionin e një mandati 50.000 lek të reja në pensionin e tyre…
A e dini që një inxhinier që i ka dhënë këtij vendi ka një pension 38.000 lek të reja, ndërsa këta ish – deputet e kanë pensionin 100.000 lek të reja e më shumë shkojnë deri 200.000 lek të reja plus favoret e tjera…
Çfarë do të bëhet me këta bandit të marrëzisë 30 vjeçare që sabotuar dhe plaçkitën këtë vend.
A jeni gati të ngrëm një grup nismëtar për ti hequr dhe ti detyrojmë të kthejnë prapa të gjitha favore e fituara në këto 30 vite..??
Unë jam gati ti bëjmë këta palaço rezil dhe të përgjigjen para drejtësis për katrahurën 30 vjeçare…

Nga Xhovani SHYTI/ Paratë e taksapaguesve “rrush e kumbulla”për burokratët  politikë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“ÇMENDET” Mirel Mërtiri i incineratorëve / Qëllon me armë në Sharrë, pushon punëtorët, POLICIA HESHT

Publikuar

-

Nga

"ÇMENDET" Mirel Mërtiri i incineratorëve / Qëllon me armë në Sharrë, pushon punëtorët, POLICIA HESHT

“Famozi Mirel Mërtiri i djegësave të Ramës pushon 20 vetë nga puna”.

Ky është denoncimi i bërë pak minuta më parë nga ish-kryeministri Sali Berisha.

Ai shkruan në rrjetet sociale se Mirel Mërtiri ka humbur kontrollin dhe është mbyllur në zyrën e tij. Duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital, ish-kryeministri ngre akuzat se një natë Mërtiri ka qëlluar me armë në Sharrë.

Qytetari dixhital, i cili thotë se është punonjës i Mirel Mërtirit, ngre akuzat se ky i fundit ka pushuar 20 veta nga puna, ndërsa policia po hesht për ngjarjen.

“Zoti Berisha pershendetje! Po ju shkruajme pasi jemi te shqetesuar per punen dhe jeten tone dhe vetem te ju kemi besim pasi ju e keni denoncuar vazhdimisht aferen e incineratoreve dhe mafiozin Mirel Mertiri. Zoti Berisha, mafiozi Mertiri pas denoncimeve ne media duket qe e ka humbur kontrollin.

Mbyllet ne zyren e tij ne Sharre, nuk dime se ca pi aty, por disa here, mbi dy-tre raste ka shtene me arme ne ajer. Ka shkurtuar dhe mbi 20 veta staf. Ne kemi frike zoti Berisha, ai nuk po kontrollon me sjelljen e tij. Duket eshte i kapur si miu ne cark. Ne policine e Tiranes jane bere dhjetra denoncime nga punonjes dhe persona te tjere. Kercenime, shantazhe, borxhe qe Mireli i mbylle me urdher nga lart!”, thuhet në mesazhin e qytetarit dixhital.

LEXO EDHE:  Sulmohet me mjete të forta avokati në Vlorë/ Në kërkim autorët

LEXO EDHE:  Avokati hedh poshtë pretendimet/ Nuk ka akuza të reja kundër grupit “Bajri”

Ndërkohë, kujtojmë se ndaj Mirel Mërtirit apo Klodian Mërtirit, janë ngritur një sërë akuzash, duke filluar nga incineratorët, deri te skandali në Zimbabve.

Nga ana tjetër, Mirel Mërtiri ka një të shkuar jo pa bëma dhe gjëma. Personi i shumë akuzuar dhe i dënuar, dikur e ka pasur emrin Klodian Mërtiri./ CNA.al

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

LEXO TE PLOTE

Politikë

Homazhet te “Varrezat e Dëshmorëve”/ Braçe sulmon Kryemadhin: Ju infekton papërgjegjshmëria

Publikuar

-

Nga

Homazhet te “Varrezat e Dëshmorëve”/ Braçe sulmon Kryemadhin: Ju infekton papërgjegjshmëria

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka zhvilluar homazhe te “Varrezat e Dëshmorëve”, në sajë të festave të 28-29 nëntorit.

Ajo që u vu re ishte se Kryemadhi i dha dorën të gjithë të pranishmëve në homazhe, ndërszapër këtë ka reaguar edhe zv.kryeministri Erion Braçe.

Zv.kryeministri sulmon kryetaren e LSI-së-së dhe thotë se qytetarët nuk i infekton qeveria, por papërgjegjshmëria.

LEXO EDHE:  “Çdo javë nga një “rroftë gjykata” dhe një “poshtë prokuroria” / Kulluri ironizon politikanët

LEXO EDHE:  Sulmohet me mjete të forta avokati në Vlorë/ Në kërkim autorët

Kurrë të ligjshëm!

Dhe pastaj ankohen për tamponët-vonesën apo çmimin në privat të tij, analizat-çmimin e tyre, ilaçet-çmimin e tyre, skanerin-çmimin e tij, spitalin, morgun dhe vendin e denjë në morg!

Nuk u infekton qeveria por papërgjegjshmëria! Ja ku e keni!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama nxjerr videon/ Tregon si Urgjenca Kombëtare asiston të sëmurët me Covid

Publikuar

-

Nga

Të shumtë janë qytetarët që janë skeptikë për situatat në spitalet Covid, por edhe që kanë vënë në pikëpyetje mënyrën se si trajtohen pacientët e prekur në këto ambiente.

Kryeministri Edi Rama ka hedhur poshtë këto haludime dhe ka postuar në profilin e tij në Facebook një video që tregon punën e përditshme të Urgjencës Kombëtare, që nga marrja e një telefonate, tek momenti kur mjekët shkojnë në banesë dhe asistojnë të sëmurët me Covid 19.

Rama thotë se ky shërbim është shembëlltyrë e simotrave në Europë dhe gjen rastin t’i falenderojë për punën e tyre.

URGJENCA KOMBËTARE e Shqipërisë është sot një shembëlltyrë e simotrave në Europë dhe vetëm ta mendosh se çfarë do të kishte hequr ky popull, sikur largqoftë Armiku i Padukshëm të na kishte gjetur me autoambulancat rrangalle e me linjat fikse të telefonave të zinj të kohës së qepës, që ishin të vetmet mjete të urgjencës deri 7 vjet më parë, të rrëqethet mishi! #RESPEKT për ekipin fantastik të Urgjencës Kombëtare që në këtë kohë të mallkuar i gjendet pranë popullit 24 orë papushim dhe ka shpëtuar mijëra jetë, nën trysninë e dyfishtë të ofensivës së virusit vrastar e të baltës lehëse të atyre që luftojnë kundër nesh, teksa ne luftojmë me mish e me shpirt me Armikun e Padukshëm ”,- shkruan Rama.

Në video, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj tregon se si funksionon njësia e koordinimit, duke shtuar se kanë kapacitete t’i përgjigjeb qytetarëve në cdo cep të Shëqipërisë.

Kemi mjekë dhe infermierë të trajnuar me këtë njësi deri në 6 mijë banorë përballojmë dhe 15 mijë thirrje. Me ardhjen e pandemisë kemi pritur edhe 12 mijë thirrje në ditë, pastaj zbriti deri në 5 mijë. Që nga fillimi i pandemisë jemi 622 mijë e 800 thirrje, rreth 100 mijë vizita në banesa. Jmei me një rritje mbi 50%. Thirrjet për Coronën ishin të ndara. Kishte 663 thirrje në ditë vetëm për Corona. Rreth 52% e vizitave të kryera nga ne ishin vetëm për Covid 19”, shton Brataj.

LEXO EDHE:  “I ka pranuar të gjitha në telefon”/ Goxhaj zbulon paktin e ndyrë të Bashës

LEXO EDHE:  Sulmohet me mjete të forta avokati në Vlorë/ Në kërkim autorët

Ndërsa sqaroi edhe mënyrën se si Urgjenca Kombëtare komunikon me spitalet Covid për të dërguar një pacient, Brataj e bëri të qartë se në rast përkeqësimi të situatës dhe tejmbushjes së 4 spitaleve Covid, qytetarët do asistohen me çdo mënyrë e në çdo vend siç bën e gjithë bota.

Sapo ra pandemia ne shtuam personel Morëm 10 mjekë dhe infermierë. Në spitale transportohen pacientët duke telefonuar vetëm përmes 127. Se po shkoi me mjetin e vetë do shkojë me dikë tjetër. Pra për të frenuar përhapjen e pandemisë ne shtuam 45 persona shtesë në punë. Me hapjen e Covid 2 pastaj lindi nevoja edhe për transport nga një spital tek tjetri. Ambulancat janë të pajisura me të gjitha mjetet e nevojshme edhe me respiratorë.

Po flasim për pandemi, deri tani janë ezauruar disa prej skenarëve, vazhdojmë pastaj deri tek covid 3 që është skenari 3. I mbaj mend ambulancat pa asnjë aparaturë që ishin më përpara. Sa i përket pajisisjes së tyre dua të them që janë minispitale që lëvizin. Kur vijnë tek Covid në Tiranë krijohet një radhë. Nuk ka ende ezaurim, nuk jemi në atë pikë. Do hapet covid 4 dhe ato rajonale, pastaj do i trajtojmë ehde në ambulancë, edhe në shtëpi, edhe në hotele, edhe kë korridore, por edhe në stadiume siç e bën edhe gjithë bota. Qytetarët do asistohen me cdo mënyrë qëllimet e tjera jashtë aspektit shëndetësor, duhet vetëm të heshtin”,- tha ai./CNA.al.

LEXO TE PLOTE