Connect with Us

Nga Fabjan Topollaj/ Tahiri dhe Salianji janë të pafajshëm

Politikë

Nga Fabjan Topollaj/ Tahiri dhe Salianji janë të pafajshëm

Publikuar

-

Ndërsa shoqëria priste ndëshkimin e peshqve të mëdhenj, pas Tahirit, ministrit kampion të qeverisë së Rilindjes, dje gjykata dënoi me nje vit burg Ervin Salianjin, një nga eksponentët kryesor të opozitës. Më shumë se sa nxitimi për të vendosur barazpeshën midis kampeve politike, më ironikja qëndron tek emrat e përzgjedhur për tu bërë kurban në këtë rast.

Si Tahiri dhe Salianji janë jo vetëm të rinj në moshë por dhe në politikë. Të dy gjithashtu kanë qenë të përzgjedhur personalisht nga kryetarët e partive të tyre, dhe kanë spikatur në zellin për tju shërbyer këtyre të fundit në cdo rrethanë. E më shumë se të tjerët, ata kanë qenë simboli i politikës së vjetër ndër politikanët e rinj.

Tahiri, Ministri i Brendshëm i Ramës, ndoshta ishte i vetmi që ja kalonte këtij për kontaktet me eksponentët e botës së krimit. Aq sa u akuzua nga prokuroria si i përfshirë personalisht në trafikun e kanabisit duke cuditur ndoshta edhe vetë Ramën, ideatorin politik të kanabizimit të vendit në atë kohë. Ndërsa Salianji, i emëruar nga Basha si sekretar i aksionit qytetar për denoncimin e aferave publike, sikur të mos i mjaftonin skandalet me bollëk të qeverisë, është dënuar nga gjykata për fabrikim të tillash. Protagonizmi si qëllim në vetvete prodhoi rastin “Babale” vetëm sa për të zhvleftësuar atë që e kishte vulosur Gjykata Italiane me vendim të formës së prerë, se vëllai i Ministrit Xhafa ishte trafikant droge.

Ama nuk është i rastësishëm fakti që liderët e partive kryesore në vend sa herë promovojnë të rinj në politikë, zgjedhin të ngjashmit e vet. As fakti që rishtarët, prej të cilëve pritet të vijë një frymë e re, tejkalojnë të vjetrën sa herë ju jepet mundësia. Sepse në Shqipëri është themeluar një sistem i tërë politik që prodhon mutacione të tilla, ai që njihet ndryshe si “Sistemi i Kryetarokracisë”. Kryetarët e partive kryesore kanë monopolin e promovimit, sepse ata hartojnë listat e deputetëve, të ministrave etj. Ndërsa të rinjtë ambicien për karrierë të shpejtë. Të dytët e kanë të sigurt rrugëtimin vetëm nëse gëzojnë simpatinë dhe përzgjidhen prej kryetarëve. Sepse sa per ndryshimin e rendit të gjërave prej tyre as që bëhet fjalë, të paktën pas shuarjes së protestës studentore kundër establishmentit një vit më parë ku kontributin më të madh e dhanë vetë të rinjtë e forumeve rinore partiake.

LEXO EDHE:  FAKE NEWS-Si u përdor Top Channel për të goditur Saimir Tahirin

Ndaj nuk kemi pse presim asgjë tjetër prej të rinjve në politikë nëse nuk ndryshojmë këtë sistem të shpifur qe funksionon në Shqipëri prej vitesh. Por deri atëherë nuk ka asnje vlerë të dënojmë disa poitikanë të rinj në moshë që sot ngjajnë edhe më të vjetër se shefat e tyre. Sepse kjo vetëm sa forcon kryetarokracinë e këtij sistemi, e cila me rastin e burgut të Salianjit dhe Tahirit mund të justifikohet se në Shqipëri na paska përfunduar koha e pandëshkueshmërisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama u mburr me rrugën e filluar nga Berisha/ Ish-kryeministri zbulon skemën e vjedhjes

Publikuar

-

Nga

Rama u mburr me rrugën e filluar nga Berisha/ Ish-kryeministri zbulon skemën e vjedhjes

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, inspektuan sot punimet në kantierin e ndërtimit të aksit Delvinë-Kardhiq.

CNA.al kujtoi faktin se punimet në këtë rrugë janë ndaluar kur Rama erdhi në pushtet në 2013-n, pasi ishte nisur nga qeveria e Sali Berishës.

Për këtë ka reaguar edhe ish-kryeministri, i cili thotë se rruga Kardhiq – Delvinë është histori tjetër vjedhjeje dhe mashtrimi e Ramës.

Berisha deklaron se kjo rrugë duhet të përfundonte 6 vite më parë, ndërsa tregon edhe skemën e asaj që ai e quan vjedhje.“Miq, sot Edvin Kristaq Hajduti inspektoi një segment të rrugës Kardhiq – Delvinë, e cila duhej të përfundonte në vitin 2014 por që u shndërrua në histori vjedhjeje dhe mashtrimi dhe sot 6 vite pas afatit të përfundimit nuk është ndërtuar as gjysma e saj. Kjo sepse Edvin Hajduti e braktisi atë deri në vitin 2018 dhe ju rikthye me një skemë vjedhjesh të hatashme.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Saimir Tahiri drejt pezullimit nga detyra

LEXO EDHE:  FAKE NEWS-Si u përdor Top Channel për të goditur Saimir Tahirin

Kështu, në rast se loti i parë prej 7 km përfundoi brenda 7 muajve në vitin 2012 me 5,1 milion euro dhe përveç kësaj u hap traseja dhe në 8 km të tjera, Edvin Kristaq Hajduti tenderoi në vitin 2018 lotin e dytë prej 7 km por në një akt vjedhjeje të pastër me çmim të katërfishtë, 22 milionë euro dhe afat kohor për tu ndërtuar jo për 7 por për 24 muaj”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

Kardhiq-Delvinë/ Rama mrekullohet me rrugën e filluar nga Berisha

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të stimulohen laboratorët

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të stimulohen laboratorët

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, pretendon se qeveria nuk ka asnjë strategji për normalizimin e situatës së krijuar nga Covid-19.

Shehu deklaroi se vendi sot është më keq në fillimin e mbylljes dhe hapjes.

“Qeveria nuk ka një strategji. Sot jemi më keq se në fillimin e mbylljes dhe hapjes. Ne nuk kemi pasur një strategji të qartë. Komiteti ynë që u krijua nuk kishte epidemiologë dhe priste atë që do të thoshte kryeministri. Pamë një komitet që nuk bëri asnjëherë një debat me kryeministrin. I gjithë mekanizmi drejtues nuk funksionoi. E vetmja gjë që funksionojë kanë qenë vetëm mjekët”, u shpreh ai në Rtv Ora.LEXO EDHE:  Bisedat telefonike/ “Babalja”, fundos Ervin Salianjin

Demokrati kërkoi një strategji të re në raport me krizën shëndetësore që po kalon vendi.

LEXO EDHE:  FAKE NEWS-Si u përdor Top Channel për të goditur Saimir Tahirin

“Unë do të thërrisja ekspertët më të mirë nga Itali me kontratë pune për 1 vit. Do të stimuloja gjithë laboratorët që të bëjnë të gjithë testimet për Covid-19, për të arritur së paku 2000 testime PCR në ditë dhe mijëra serologjike”, theksoi Shehu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, vizitoi sot disa familje të prekura nga tërmeti në Manzë, ndërsa për njërën prej tyre Bashkia e Durrësit i përgënjeshtroi deklaratën se nuk ishte përkrahur nga qeveria.

Pas vizitës së Bashës, Këshilli Bashkiak i Durrësit mbajti një mbledhje për të miratuar grantet për rindërtim.

Këtë e bën me dije kreu i degës së PD-së në Durrës Ferdinand Xhaferraj, i cili thotë se Bashkia e Durrësit u vu në lëvizje nga Basha.“Sot, pas denoncimeve të Kryetarit të PD z. Lulzim Basha dhe qytetarëve të pastrehë që prej 26 Nëntorit të Manzës, u mblodh me urgjencë Këshilli Bashkiak i Durrësit për të miratuar grantet për rindërtim. Kjo mbledhje dhe vendimi shoqërues vijnë pas plot 9 muajsh pritje të qytetarëve të cilët vazhdojnë të jenë të strehuar në çadra. Tërmeti ishte një fatkeqësi, por fakti se me qindra qytetarë vazhdojnë të ndjejnë pasojat është një zgjedhje e qeverisë Rama.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Saimir Tahiri drejt pezullimit nga detyra

LEXO EDHE:  Zbulohen akuzat e prokurorisë për Saimir Tahirin

Bashkia e Gjushit ka zgjedhur të mos punojë për qytetarët por për oligarkët dhe ka zgjedhur të bëjë korrupsion e jo rindërtim. Sot u duk qartë se qytetarët e shohin zgjidhjen vetëm tek Partia Demokratike, Kryetari i së cilës bëri të pamundurën… Këshilli Bashkiak u mblodh për të marrë një vendim që për herë të parë nuk dëmton edhe më shumë qytetarët e rrënuar”, shkruan Xhaferraj në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE