Connect with Us

Çështja “Babale”/ Salianji kërkon rishikimin e provave

Politikë

Çështja “Babale”/ Salianji kërkon rishikimin e provave

Publikuar

-

Porcesi gjyqësor për ish deputetin e PD, Ervin Salianji është ende në proces, ndërsa ky i fundit dha për shtypin një deklaratë që përmbante provat pse as ai dhe as gazetari Jetmir Olldashi nuk mund të fajësohen.

Ndërsa përmendi faktin e komunikimeve të Veliut me Alizotin dhe ngjashmërinë e zërit të përgjuar me atë të Agron Xhafajt, Salianji tha se nuk ka asnjë fakt, veç urdhrit politik që mund të provojë fajësinë e tij. Ish Deputeti ka kërkuar që këto prova të rishihen me vëmendje.

“Kemi edhe fakte komunikimet e Veliut dhe Alizotit të cilët nuk kanë ardhur në Tiranë që prej deklaratave, sipas të dhënave telefonike. Prova tjetër është akt ekspertimi britanik që nuk e përjashton faktin që Agron Xhafaj ka zërin e ngjashëm me zërin e regjistruar. Ka vetëm urdhër politik dhe asnjë fakt që të provojë fajësinë time dhe të gazetarit”, tha ndër të tjera Salianji./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjiknuri i përgjigjet opozitës/ Ne sollëm një draft, ODIHR nuk shprehet mbi sherre

Publikuar

-

Nga

Hapja e listave/ Gjiknuri tregon sfidat: Partitë “fantazmë” rrezikojnë procesin e zgjedhjeve

Përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri ka reaguar pasi opozita nuk pranoi diskutime mbi draftin që mazhoranca ka paraqitur sot në Këshill.

Në një prononcim për mediat, Gjiknuri theksoi se opozita po stis një debat, ndërsa sa i takon këresës për ekspersizë nga  ODIHR, ai tha se “ODIHR shprehet mbi drafte dhe jo mbi sherre”.

“Po stiset një debat i kotë, po bëjnë sikur zihen për procedurë, duhet ODIHR tani apo duhet më vonë. ODIHR jep mendim juridik mbi produkte konkrete. Ne sollëm një draft.

LEXO EDHE:  “Kam derdhur lot”/ Salianji flet për sakrificat e demokratëveParashikon koalicione zgjedhore, vota parapëlqyese për çdo kandidat dhe mekanizma që përcaktojnë ndarjen e mandateve sipas peshës së zonave elektorale.

LEXO EDHE:  Ish-ministri jep alarmin/ Paralajmëron krizë më të rëndë se në 1997

ODIHR shprehet mbi drafte, jo mbi sherre.

Nuk mund të kërkojnë ekspertizë, kur nuk kemi produkt”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vasili: PS po bojkoton marrëveshjen e 14 janarit, do i drejtohemi OSBE/ODIHR

Publikuar

-

Nga

Vasili: PS po bojkoton marrëveshjen e 14 janarit, do i drejtohemi OSBE/ODIHR

Përfaqësuesi i opozitës së bashkuar në Këshillin Politik, Petrit Vasili, është shprehur se mazhoranca po bojkoton marrëveshjet e 14 janarit dhe 5 qershorit për Reformën në Zgjedhore.

“Bëhet fjalë për bojkotimin e marrëveshjes së 14 janarit dhe 5 qershorit. Kërkesa e opozitës së bashkuar ndërton konsensus dhe dialog dhe ruan dy marrëveshjet. Presim që PS të mos bojkotojë marrëveshjet dhe të shënojë një rekord të ri pozitiv”, tha Vasili.Sipas tij, opozita do të bëjë të pamundurën për të ruajtur këshillin dhe nëse nuk gjendet konsensus do i drejtohen  OSBE/ODIHR”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shpërthen” Rudina Hajdari/ PS po bën një truk të fëlliqur, unë nuk do të tërhiqem

Publikuar

-

Nga

“Shpërthen” Rudina Hajdari/ PS po bën një truk të fëlliqur, unë nuk do të tërhiqem

Deputetja demokrate Rudina Hajdari ka folur me tone mjaft të forta sot në drejtim të PS-së, për të cilën tha se ka bërë një truk në lidhje me hapjen e listave.

Në një prononcim për mediat, Hajdari theksoi se do të jenë sërish kryetarët ata që do bëjnë renditjen e kandidatëve dhe se kjo që propozon PS nuk është hapja e listave.

Sipas Hajdarit, listat do të qëndrojnë të mbyllura, ashtu siç ishin.“Po të shikoni renditja e kandidatëve është e njëjtë, do të thotë që listat nuk do jenë të hapura, por të mbyllura. PS po bën një hap pas. Nuk është kjo hapja e listave. Ky është një truk që të mbajë lista e mbyllura. I bëj thirrje PS të reflektojë.

LEXO EDHE:  Prononcimi i Arbër Çekajt/ Prokuroria mësyn në News24

LEXO EDHE:  Tom Doshi: Po tentohet një burgosje politike ndaj meje

Do luftoj deri në fund që lista të jenë totalisht të hapura, boll më me kryetar që vënë në renditje ata kandidatë që i mbajnë si dele e janë si kartina në parlament.

Një votë preferenciale jashtë renditjes nuk ndryshon asgjë, PS të reflektojë më ketë propozim të fëlliqur”-tha Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE