Connect with Us

Arrestohet i dënuari për vrasje/ Sekuestrohet armë zjarri, dylbi dhe municion luftarak

Kronika

Arrestohet i dënuari për vrasje/ Sekuestrohet armë zjarri, dylbi dhe municion luftarak

Publikuar

-

Policia e Kukësit dhe forcat speciale “Renea”, kanë finalizuar një tjetër operacion për kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore në fushën e krimeve ndaj personit.

Sipas uniformave blu, gjatë orëve të para të mëngjesit  në fshatin Morinë,  u bë e mundur kapja dhe ndalimi i personit të shpallur në kërkim për vrasje, konkretisht:

Burim Duraku, 31 vjeç, banues në fshatin Morinë, Kukës.

Ky shtetas ishte person i shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kukës ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprat penale “Vrasja me dashje”, “Armëmbajtja pa leje”, “Vjedhja me dhunë” dhe “Kalimi i paligjshëm i kufirit, në bashkëpunim”.

Gjatë operacionit, forcat “Renea” kanë ushtruar kontroll në banesën e tij, ku kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale  1  armë zjarri pistoletë, 1 armë gjahu, 2 palë dylbi dhe fishekë luftarakë.

Më datë 26.03.2010,  në vendin e quajtur Argostoli te Kefalinias, dyshohet se shtetasi Burim Duraku, në bashkëpunim me shtetasin Sh. D., të maskuar kanë hyrë tek banesa e një shtetaseje greke, ndaj të cilës kanë ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike, si dhe i kanë marrë një sasi monedhash.

Më datë 06.04.2010, në vendin e quajtur Trapezaki Livathi te Kefalinias, dyshohet se shtetasi Burim Duraku, në bashkëpunim me shtetasin Sh. D. kanë thyer derën e banesës së një shtetasi grek, ku kanë marrë sende me vlerë.

Më datë 16.04.2010 në vendin e quajtur Argostoli te Kefalinias, dyshohet se këta dy shtetas kanë hyrë në banesën e një shtetaseje greke, të cilën e kanë lidhur dhe kërcënuar me thikë dhe pasi i kanë marrë një sasi lekësh, janë larguar duke e lënë me gojë të mbyllur.

LEXO EDHE:  Arrestohen 3 shperndares droge pranë aeroportit “Nënë Tereza”

Më datë 01.05.2010, në vendin e quajtur Argostoli te Kefalinias të Greqisë, shtetasi Burim Duraku, në bashkëpunim me shtetasin Sh. D., të maskuar janë futur në banesën private të shtetases greke A. V. Pasi kanë tentuar pa sukses të shpërthenin me një mjet të mprehtë derën midis kuzhinës dhe sallonit,  e cila ka qenë e kyçur, e kanë thyer derën dhe janë futur brenda. Aty kanë gjetur shtetasen  greke A. V., të cilës i kanë lidhur duart dhe këmbët me një shirit vetëngjitës. Më pas kanë grisur me thikën një copë xhakete dhe e kanë mbështjellë me shiritin vetëngjitës duke i zënë frymën e më pas i kanë vënë në kokë një qese plastike dhe si pasojë  e asfiksisë ajo ka gjetur vdekjen. Këta dy shtetas më pas i kanë vjedhur një shumë të hollash dhe disa sende të çmuara.

Po ashtu ka rezultuar se këta dy shtetas kanë hyrë në shtetin grek në mënyrë të paligjshme, pa respektuar formalitetet ligjore të kalimit kufitar nëpërmjet ndonjë pikë kufitare të atij shteti.

Ministria e Drejtësisë së Republikës së Shqipërisë ka pranuar kërkesën e Autoriteteve të Drejtësisë së Greqisë, mbi transferimin e procedimit penal në ngarkim të shtetasve shqiptarë Burim Duraku dhe Sh. D., të cilët dyshohen se kanë kryer veprat penale “Vrasja me dashje, në bashkëpunim”, “Vjedhja me dhune”, “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”dhe “Kalim i paligjshëm i kufirit shtetëror”.

Materialet  i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës, për veprime të mëtejshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Kërkohej nga policia për vrasjen në ish- Bllok/ Arrestohet bashkëshorti i ish-missit shqiptar

Publikuar

-

Nga

Eldi Dizdari ka rënë në prangat e policisë pasi është një nga personat e përfshirë në vrasjen e 4 tetorit në ish- Bllok në vitin 2018, ku mbeti i vrarë, Fabiol Gaxha dhe i plagosur rëndë Elion Hato dhe biznesmeni Ervis Martinaj.

Ai është arrestuar në Dubai gjatë një operacioni ndërkombëtar antidrogë.

Eldi Dizdari ka qenë shok i Ervin Matës dhe njihet për rolin e tij në trafikun e kokainës.Ai është bashkëshorti ish-missit shqiptar të njohur Suada Sherifi.

LEXO EDHE:  Në kërkim për vrasje, grabitje me armë dhe trafik droge/ Prangoset 47-vjeçari

LEXO EDHE:  Reshjet e borës vëshirësojnë qarkullimin rrugor në Kukës

Dizdari është kapur gjatë operacionit ndërkombëtar dhe arrestimi është bërë i mundur nga bashkëpunimi mes Italisë, Shqipërinë dhe  Holandën.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Pronari i lokalit tenton të vrasë klientin/ E plagos me armë zjarri

Publikuar

-

Nga

Plas arma në Shkodër/ Policia në vendngjarje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme, në Kamzë. Mësohet se pronari i një lokali ka plagosur me armë zjarri një klient, pas një konflikti të çastit, dhe në vijim të konfliktit e ka qëlluar përsëri për ta vrarë.

Falë ndërhyrjes në kohë, Policia i bllokoi armën pronarit të lokalit duke parandaluar vrasjen e klientit.

Gjithashtu eshte sekuestruar edhe arma e zjarrit me të cilën autori kreu plagosjen.

“Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5, në bashkëpunim me forcën e posaçme “Shqiponjat”, pas njoftimit të marrë rreth orës 02:20, se në Kodër Kamzë, në një lokal, kishte një konflikt verbal e fizik mes pronarit të lokalit dhe një klienti, kanë shkuar menjëherë në drejtim të adresës së dhënë.Bashkëpronari i lokalit, shtetasi F. K., 35 vjeç, banues në Tiranë, në brendësi të lokalit është përfshirë në një konflikt fizik e verbal për motive të dobëta, me shtetasin R. C. (klient lokali) dhe më pas konflikti ka vijuar në ambientet e jashtme të lokalit. Si pasojë e konfliktit shtetasi F. K. ka plagosur me armë zjarri në dorë, shtetasi R. C., 39 vjeç., i cili u dërgua në spital dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

LEXO EDHE:  Tritol para derës së kryebashkiakut/ Arrestohet autori

LEXO EDHE:  Rreshjet e borës, probleme në qarkun e Kukësit dhe Pukës

Në momentin që shtetasi F. K. po qëllonte përsëri në drejtim të shtetasit të plagosur, ndërhyrja në kohë e me profesionalizëm e punonjësve të Policisë ka bërë të mundur parandalimin e vrasjes, duke i hequr armën nga dora shtetasit F. K. dhe duke e prangosur atë.

Materialet hetimore në lidhje me këtë ngjarje i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Vrasja, e mbetur në tentativë” dhe “Armëmbajtja pa leje””-thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Arrestohet 2 persona/ Njëri dhunonte bashkëshorten, ndërsa tjetri kultivonte kanabis

Publikuar

-

Nga

Arrestohet 2 persona/ Njëri dhunonte bashkëshorten, ndërsa tjetri kultivonte kanabis

Një shtetas me iniciale B.B 60 vjeç ka rënë në prangat e policisë pasi dyshohet se ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij, për motive të dobëta.

Nga ana tjetër policia e Delvinës ka arrestuar në flagrancë shtetasin M. I., 35 vjeç, banues në fshatin Bamatat, Delvinë, pasi dyshohet se është autor i kultivimit të disa fidanëve të dyshuar kanabis sativa në fshatit Bamatat.

LEXO EDHE:  Tritol para derës së kryebashkiakut/ Arrestohet autoriMaterialet iu referuan Prokurorisë për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Arrestohen 3 shperndares droge pranë aeroportit “Nënë Tereza”

 

LEXO TE PLOTE