Connect with Us

Skandali me ndryshimet e ligjit të censurës/ Rama krijon gjykatë kriminale kundër medias

Politikë

Skandali me ndryshimet e ligjit të censurës/ Rama krijon gjykatë kriminale kundër medias

Publikuar

-

Dje Komisioni i Ligjeve ka aprovuar paketën e censurës, të propozuar nga Qeveria, e cila nesër do të kalojë për miratim nga Kuvendi.

Por, CNA.al ka mësuar se paketa e censurës së kryeministrit ka pësuar disa ndryshime.

Për shëmbull është ulur niveli i gjobës maksimale në katër million lekë të vjetra dhe komisioni i cili do të shqyrtojë ankesat dhe do vendosë dënimet nga tre është vendosur të përbëhet nga pesë anëtarë.

Komisioni u tha se do të përbëhej nga gazetarë profesionistë.

Por, çfarë ndodhi.

Në darkë projektligji në fjalë ka shkuar në Komisionin e Medias, ku është hequr termi gazetarë dhe është vendosur që Komisioni në përbërje të ketë gazetarë dhe juristë.

Pra, Rama do të çojë juristë, gjyqtarë, duke e kthyer nga një Komision që mund të ishte me gazetarë të cilët do ishin profesionistë, që do vlerësonin nëse kishte shpifje apo të tjera si këto që janë pjesë e çmendurisë së këtij ligji. Dhe tani ky komision do të përbëhet edhe nga juristë me justifikimin se ata njohin proçedurat.

LEXO EDHE:  Rama publikon foto të gazjellësit TAP/ Shpërthejnë qytetarët: Mburresh me projektet e Berishës

Pra, po vendos një juntë për t’i vënë gjobë medias.

Se kur median e gjykon një gazetarë dhe koleg, një njeri që ka eksperiencë, gjykimi i tij do të jetë absolutisht më i ftohtë por ta marrë dhe ta shqyrtojnë jurist, kamikazë të Rilindjes dhe bandës në pushtet, imagjinoni pasojat.

Ky komision do të jetë thjeshtë dhe vetëm një gjykatë kriminale kundër medias dhe asgjë më shumë sesa kaq./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama zë ngushtë Fevziun/ “Ke bërë gjyqe të mëdha, ke shkelur të drejta njerëzish”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka zënë ngushtë moderatorin Blendi Fevziu mbrëmjen sotme.

Rama ishte duket debatuar me analistin Ervis Iljazaj dhe Fevziu i kërkoi t’i përgjigjej pyetjes, por kjo ka sjellë irritimin e kreut të qeverisë.

“Ti Fevzi ke bërë gjyqe të mëdha këtu në këtë studio. Ke shkelur të drejta njerëzish”, i tha kryeministri, ndërsa moderatori nuk preferoi të komentojë këtë deklaratë dhe e la të vijonte debatin me analistin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artan Hoxha denoncon përballë Ramës/ Më kanë ndjekur e fotografuar kur kam dalë nga shtëpia

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka thënë në emisionin Opinion se është ndjekur dhe është fotografuar kur ka dalë nga shtëpia.
Këtë denoncim, Hoxha e ka bërë live në studion e “Opinion”,  përballë kryeministrit Edi Rama.

“Më kishin fotografuar kur kam dalë nga shtëpia. Kam vajtur në Polici. Ky nuk është krimi i organizuar, është ai që fsheh para pafund dhe e ka buxhetin më të madh sesa ministria juaj e Brendshme. Me ato që dëgjoj unë këtu jam me ty kokë e këmbë, por me ato që shikoj…”, u shpreh Hoxha.

“Ti mund të jesh me mua, por që nga koka te këmbët këtu s’ je me mua fare. Jeni gabim nga mengjesi deri ne darke. Pse Shqipëria e ka pjellë krimin e organizuar, krimi i organizuar është kudo Paris, Beriln Amerikë”, u shpreh Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Goxhaj “kap mat” Ramën/ “Reforma në Drejtësi ishte projekt i tij, jo i ndërkombëtarëve”

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Altin Goxhaj, ka reaguar në rrjetet sociale, lidhu me deklaratat e kryeministrit Rama sonte në “Opinion”  sa i përket Reformës në Drejtësi.

Goxhaj shkruan se tani qartësohet për të gjithë se “kush e shpiku dhe pse Reformën në Drejtësi që u miratua nga Lyli me 139 vota siç i premtoi Sorosit në 5 Dhjetor 2014 në PD.”

“RAMA POHON VETË:
REFORMA NË DREJTËSI ISHE PROJEKT I TIJ JO I NDËRKOMBËTARËVE!!!

Sapo e pohoi vetë nga nervat:
Reforma në Drejtësi nuk ishte projekt as i BE as i SHBA! E paska planifikuar vetë Edi Rama para Zgjedhjeve 2013 dhe ishte po ai vetë që loboi në SHBA dhe BE ku siç e theksoi vetë gjeti rezistencë!
Tani qartësohet edhe për ju se kush e shpiku dhe pse Reformën në Drejtësi që u miratua nga Lyli me 139 vota siç i premtoi Sorosit në 5 Dhjetor 2014 në PD (në dokumentat e zbuluara të Sorosit nga Ëikileaks – DC LEAKS në Gusht 2016 thuhet se ideja dhe lobimii pranë USA dhe BE u bënë nga Soros).

LEXO EDHE:  Akuzat e forta/ Zbulohet frika më e madhe e Edi Ramës  

LEXO EDHE:  Takimi me mjekët/ Rama vijon sulmin ndaj mediave

Në fakt ky është Lajmi sot:
RAMA PRANON SE REFORMA NË DREJTËSI ISHTE PLANI I TIJ DHE JO I NDËRKOMBËTARËVE!
E keni me video!!!”, shkruan Goxhaj në reagimin e plotë.

 

LEXO TE PLOTE