Connect with Us

Ligji për mediat/ Marku: AMA shndërrohet në gjykatë dhe institucion censure

Politikë

Ligji për mediat/ Marku: AMA shndërrohet në gjykatë dhe institucion censure

Publikuar

-

Analisti Mark Marku ka komentuar projektligjin për mediat dhe ndryshimet që i janë bërë.

Marku shprehet se këto ndryshime sjellin vetëm censurë, pasi AMA sipas tij kthehet në një Gjykatë.

“Thonë që kanë bërë disa ndryshime që askush nuk i di, është pa sens edhe mënyra si tallet ai me parlamentin. Ka një konflikt me gjithë ndërkombëtarët dhe në orën 10 të natës thotë unë kam bërë disa ndryshime. Ndryshim është nëse ai heq ligjin, këtë e bën që nesër të mos ketë protestues. Thotë aty nëse portali nuk i përgjigjet, bllokohet portali. Nëse Klani ka një problem me edicionin e lajmeve, mbyllet Klani? Nëse thuhet mbyllet portali, ti për një pasaktësi mbyll një portal. Nuk mund të mbyllet media, për një gabim, gjobitet ose autori nëse ka një autorësi ose media. Në momentin kur ti normat vetërregulluese i kalon në ligj atëherë ti ke kaluar në censurë. Nuk mundet që një institucion si AMA të marrë atributin e Gjykatës, apo të gazetarëve. AMA shndërrohet në gjykatë dhe institucion censure”, u shpreh Marku në studion e “Opinion”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Implementimi i ndryshimeve kushtetuese/ Bylykbashi: Gjiknuri të reflektojë, firmosim që nesër

Publikuar

-

Nga

Implementimi i ndryshimeve kushtetuese/ Bylykbashi: Gjiknuri të reflektojë, firmosim që nesër

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike në tryezën e Këshillit Politik, Oerd Bylykbashi, kundërshtoi Damian Gjiknurin menjëherë pas mbylljes së mbledhjes për implementimin e ndryshimeve kushtetuese.

Bylykbashi tha se opozita nuk do ta ndryshojë qëndrimin për ruajtjen e koaliconeve parazgjedhore, ndërsa tregoi se në mbledhjen e Këshillit Politik kërkoi hapjen 100% të listave.

Ai tha se Gjiknuri duhet të reflektojë dhe nesër të shkojë të firmosë marrëveshjen sipas rekomandimit të ODIHR-it.“Në mbledhjen e sotme opozita e bashkuar bëri të qartë qëndrimin e saj në lidhje me ruajtjen e koalicioneve zgjedhore, siç janë sot në Kodin Zgjedhor. Një çështje që ka funksionuar prej 17 vitesh dhe nuk ka pasur problem. Gjithashtu, u kërkua hapja 100% e listave. Ne kërkojmë që zgjedhësit të votojnë të lirë.

LEXO EDHE:  “Cili i beson Prokurorisë?”/ Avokati i Jetmir Olldashit, “fshikullon” Arta Markun

LEXO EDHE:  Arta Marku “këput” krahun e djathtë të Llallës

Mazhoranca kërkon t’u heqë zgjedhësve mundësinë për lista 100% të hapura, si dhe të zgjedhin lirisht partinë që duan. Këto janë qëndrime diametralisht të kundërta. Themeli i punës është marrëveshja e 14 janarit. Sipas kësaj marrëveshjeje ne kemi të drejtën të ftojmë ODIHR. I japim kohë Gjiknurit që të reflektojë dhe firmosim që nesër”, tha demokrati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik/ Gjiknuri: Opozita kërkon të vonojë procesin, më 30 shtator mbyllet çështja 

Publikuar

-

Nga

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik/ Gjiknuri: Opozita kërkon të vonojë procesin, më 30 shtator mbyllet çështja 

Bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka treguar detaje nga takimi i Këshillit Politik pas përfundimit të mbledhjes.

Gjiknuri tha se opozita iu rikthye debateve për listat e hapura dhe për koalicioneve parazgjedhore.

Ai pretendon se opozita ka si synim që të bllojë procesin e implementimit të ndryshimeve kushtetuese, ndërsa deklaroi se afati i fundit është 30 shtatori.“I thamë Opozitës që të sjellë propozimet në lidhje me formulimin për pragun zgjedhor, në lidhje me renditjen e kandidatëve si dhe elementët procedurialë. Qëllimi i tyre është që ta vonojnë këtë proces, në mënyrë që ndryshimet kushtetuese të mos implementohen. Po të kalojnë muaj të tërë, shkojnë në afate që të mos implementohen.

LEXO EDHE:  Studimi : Mediat sociale thellojnë vetminë

LEXO EDHE:  “LSI është pastruar”/ Kryemadhi akuza të forta drejt Ramës dhe mediave

Afati i fundit është 30 shtatori. Në fakt kur ODIHR e kishim këtu, s’e mori njeri parasysh. ODIHR nuk i shkohet me idera, porn ë përfundim. Në fund, e gjitha do t’i nënshtrohet opinionit të ODIHR. Të dyja palët të sjellin draftet dhe të përpunojnë të tyre, jot ë çojmë idetë tona atje. Kuvendi është sovran, i ka votat e duhura, por ne donim që të respektonim dëshirat e Opozitës”, u shpreh socialisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Humbje e madhe për arsimin”/ Belind Këlliçi tallet keq me Besa Shahinin

Publikuar

-

Nga

“Humbje e madhe për arsimin”/ Belind Këlliçi tallet keq me Besa Shahinin

Kreu i FRPD-së, Belind Këlliçi, ka komentuar me tone ironike largimin e Besa Shahnit nga Ministria e Arsimit.

Pasi shkatërroi arsimin në Shqipëri, organizoi të parat e të vetmet zgjedhje pa studentë në universitete, tashmë largohet e qetë drejt Kosovës, shkruan Këlliçi, teksa shton që eksperimente të till nuk duhen bërë më në dëm të rinisë dhe arsimit shqiptar.“Humbje e madhe për arsimin dhe botën akademike shqiptare… e PaBesa Shahini, pasi shkatërroi arsimin në Shqipëri, pasi me urdhër të firmosur prej saj, organizoi të parat e të vetmet zgjedhje pa studentë në universitete, tashmë largohet e qetë drejt Kosovës!

LEXO EDHE:  Nga Ilir Levonja/ “Edo bjeri më të lumtë dora”

LEXO EDHE:  Krimi dhe korrupsioni/ Kreu i antimafias italiane zbarkon në zyrën e Markut  

Uroj që eksperimente të tilla, në dëm të rinisë dhe arsimit shqiptar, vendi ynë të mos shohë më KURRË! Por dyshimi është edhe më i madh kur sheh se kush e ka zëvendësuar të PaBesën sot. Vetë ajo, zonja që firmos mbi fletë të bardha, Evis Kushi…”/CNA.al

LEXO TE PLOTE