Connect with Us

Ligji i qeverisë për censurimin e medias, një dëshmi e antikushtetutës

Politikë

Ligji i qeverisë për censurimin e medias, një dëshmi e antikushtetutës

Publikuar

-

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka reaguar për ligjin ‘anti-shpifje’, të cilin e cilëson si një dëshmi e antikushtetutës.

Në një postim në rrjetet sociale, ndër të tjera Panariti shkruan përveç paketës ‘anti-shpifje’, është edhe ligji për Teatrin, ligji për ndarjen e dividentit etj. Sipas tij ky është një misioni i populistëve autokratë të Evropës.

“Vendi sot drejtohet nga nje levizje antikushtetuese!…Paketa antishpifje, ligji per teatrin, ligji per ndarjen e dividendit etj, jane akte antikushtetuese. Madje edhe vete konstituimi i gjykates kushtetuese si garante e themeleve të shtetit eshte deshmi e antikushtetutes.”-shkruan Panariti.

Po ashtu, në postimin e tij, Panariti citon edhe profesor Erik Jones i cili thotë se populistët autokratë aty ku qeverisin, sot përfaqësojnë në thelb një lëvizje antikushtetuese e cila realizohet me funksionarë jo profesionistë dhe vegla të bindura.

LEXO EDHE:  Terrori ndaj biznesit/ Qeveria dështoi me arkëtimin e taksave

“Ky eshte ne fakt misioni i populisteve autokrate ne Evropë dhe ne bote . Kete e deshmon edhe Erik Jones profesor dhe drejtor i studimeve evropiane i Universitetit John Hopkins ne leksionin e tij “Populizmi ne Evropë, nje pergjigje anti liberale ndaj liberalizimit jo demokratik”.. Ai thote, populistet autokrate aty ky qeverisin, sot perfaqesojne ne thelb nje levizje antikushtetuese e cila realizohet me funksionare jo profesioniste dhe vegla te bindura. Qartë shkurt dhe sakte!” shkruan ish-ministri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama zë ngushtë Fevziun/ “Ke bërë gjyqe të mëdha, ke shkelur të drejta njerëzish”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka zënë ngushtë moderatorin Blendi Fevziu mbrëmjen sotme.

Rama ishte duket debatuar me analistin Ervis Iljazaj dhe Fevziu i kërkoi t’i përgjigjej pyetjes, por kjo ka sjellë irritimin e kreut të qeverisë.

“Ti Fevzi ke bërë gjyqe të mëdha këtu në këtë studio. Ke shkelur të drejta njerëzish”, i tha kryeministri, ndërsa moderatori nuk preferoi të komentojë këtë deklaratë dhe e la të vijonte debatin me analistin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artan Hoxha denoncon përballë Ramës/ Më kanë ndjekur e fotografuar kur kam dalë nga shtëpia

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka thënë në emisionin Opinion se është ndjekur dhe është fotografuar kur ka dalë nga shtëpia.
Këtë denoncim, Hoxha e ka bërë live në studion e “Opinion”,  përballë kryeministrit Edi Rama.

“Më kishin fotografuar kur kam dalë nga shtëpia. Kam vajtur në Polici. Ky nuk është krimi i organizuar, është ai që fsheh para pafund dhe e ka buxhetin më të madh sesa ministria juaj e Brendshme. Me ato që dëgjoj unë këtu jam me ty kokë e këmbë, por me ato që shikoj…”, u shpreh Hoxha.

“Ti mund të jesh me mua, por që nga koka te këmbët këtu s’ je me mua fare. Jeni gabim nga mengjesi deri ne darke. Pse Shqipëria e ka pjellë krimin e organizuar, krimi i organizuar është kudo Paris, Beriln Amerikë”, u shpreh Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Goxhaj “kap mat” Ramën/ “Reforma në Drejtësi ishte projekt i tij, jo i ndërkombëtarëve”

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Altin Goxhaj, ka reaguar në rrjetet sociale, lidhu me deklaratat e kryeministrit Rama sonte në “Opinion”  sa i përket Reformës në Drejtësi.

Goxhaj shkruan se tani qartësohet për të gjithë se “kush e shpiku dhe pse Reformën në Drejtësi që u miratua nga Lyli me 139 vota siç i premtoi Sorosit në 5 Dhjetor 2014 në PD.”

“RAMA POHON VETË:
REFORMA NË DREJTËSI ISHE PROJEKT I TIJ JO I NDËRKOMBËTARËVE!!!

Sapo e pohoi vetë nga nervat:
Reforma në Drejtësi nuk ishte projekt as i BE as i SHBA! E paska planifikuar vetë Edi Rama para Zgjedhjeve 2013 dhe ishte po ai vetë që loboi në SHBA dhe BE ku siç e theksoi vetë gjeti rezistencë!
Tani qartësohet edhe për ju se kush e shpiku dhe pse Reformën në Drejtësi që u miratua nga Lyli me 139 vota siç i premtoi Sorosit në 5 Dhjetor 2014 në PD (në dokumentat e zbuluara të Sorosit nga Ëikileaks – DC LEAKS në Gusht 2016 thuhet se ideja dhe lobimii pranë USA dhe BE u bënë nga Soros).

LEXO EDHE:  Kryeministrja Brnabiç kundër koalicionit VV-LDK/ Lista Serbe nuk e përkrah qeverinë e re

LEXO EDHE:  Artan Hoxha tregon sekretin/ Pse qeveria nuk i godet bandat

Në fakt ky është Lajmi sot:
RAMA PRANON SE REFORMA NË DREJTËSI ISHTE PLANI I TIJ DHE JO I NDËRKOMBËTARËVE!
E keni me video!!!”, shkruan Goxhaj në reagimin e plotë.

 

LEXO TE PLOTE