Connect with Us

Ish Presidenti i Pakistanit dënohet me vdekje

Bota

Ish Presidenti i Pakistanit dënohet me vdekje

Publikuar

-

Ish Presidenti i Përgjithshëm i Pakistanit, Pervez Musharraf është dënuar me vdekje për rast tradhëtie nga Gjykatën speciale të Pakistanit.

Tre anëtarë të kësaj gjykate, kryesuar nga Shefi i Gjykatës së Lartë Peshawar, Waqar Ahmad Seth, i dhanë 76 vjeçarit Musharraf dënimin me vdekje për çështjen e përfolur prej kohësh të tradhëtisë që ai ka kryer. Ish Presidenti në fjalë ishte edhe Shef i Ushtrisë në Pakistan.

Kjo është hera e parë në historinë e Pakistanit që një ish Shef Ushtrie dënohet me vdekje. Urdhri i gjykatës speciale i është nënshtruar ankesës.

Musharraf, i cili aktualisht ndodhet në Dubai, po përballet me akuza tradhëtie për pezullimin e Kushtetutës dhe vendosjen e rregullit të emergjencës në 2007, një vepër e dënueshme për të cilën ai ishte paditur në 2014. Që prej këtij viti ai jetonte herë në Dubai e herë në Londër, për arsye shëndetësore. Ai kurrë nuk u kthye megjithë urdhrat e Gjykatës dhe gjithashtu u vu në listën e njerëzve më të kërkuar të kohës.

Javën e kaluar, Gjykata speciale e urdhëroi 76-vjeçarin Pervez Musharraf që të regjistronte deklaratat e tij deri më 5 dhjetor për çështjen e tradhëtisë, pasi Gjykata e Lartë Islamabad (IHC), pasi dëgjoi peticionet e paraqitura nga Musharraf dhe qeveria e Pakistanit, ndaloi gjykatën speciale nga nxjerrja e aktgjykimit më 28 nëntor.

LEXO EDHE:  I telefonon gruas, e dëgjon duke e tradhetuar

Musharraf kishte regjistruar një mesazh video nga shtrati i tij në spital, në të cilin ai tha se ishte gati të regjistronte deklaratën e tij në këtë rast. “Një komision gjyqësor mund të vijë këtu dhe të më dëgjojë. Ai duhet të shohë gjendjen time shëndetësore dhe të marrë një vendim. Komisioni, me avokatin tim, duhet të dëgjohet në gjykatë,” shtoi Musharraf.

Ish Presidenti ka pohuar se për shkak të shëndetit të tij të përkeqësuar, sëmundjeve të shumta që kërcënojnë jetën dhe nënës së tij të moshuar, ai nuk është në gjendje të kthehet në Pakistan./Përshtati nga indiatoday.in CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Koronavirusi/ Koreja e Veriut ekzekuton zyrtarin që shmangu karantinën

Publikuar

-

Nga

Zyrtarët e Koresë së Veriut kanë ekzekutuar një zyrtar të lartë të tregtisë, i cili dyshohej se kishte koronavirus për shkak se ai ka shkuar në VC publike ndërsa do të duhej të ishte në karantinë.

Zyrtarët e Koresë së Veriut kanë arrestuar dhe menjëherë e kanë ekzekutuar atë, për shkak të frikës së shpërndarjes së koronavirusit, raporton dailymail.

Zyrtarët shtetërorë së fundi kanë vendosur në vende të izoluara të gjithë ata që kanë vizituar Kinën apo që kanë pasur kontakte me njerëz nga Kina.

LEXO EDHE:  Rrëfim-Tradhtova gruan me kolegen e punës/ Tani janë të dyja shtatzanë

LEXO EDHE:  I telefonon gruas, e dëgjon duke e tradhetuar

Lideri suprem Kim Jong-un ka vendosur që të përdor “ligjin ushtarak”, pra për të ekzekutuar menjëherë, çdo këndë që largohet nga vendi i izoluar pa leje.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Të shtëna me armë zjarri/ Plagosen dy persona

Publikuar

-

Nga

Dy persona kanë mbetur të plagosur me armë zjarri mbrëmjen e sotme në Prishtinë.

Sipas njoftimit të policisë, një person është arrestuar lidhur me ngjarjen, ndërsa po punohet për kapjen e personave të tjerë.

Ende nuk dihen motivet e kësaj ngjarje të rëndë, ndërsa dy të plagosurit po marrin trajtimin e nevojshëm mjeksorë në spital.

“Rreth orës 17:00 kemi marrë informatën se në lagjen Kolovicë në Prishtinë ka pas të shtëna me armë zjarri. Njësitet policore kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë nisur një hetim lidhur me rrethanat e këtij rasti. Në këtë rast nga arma e zjarrit janë plagosur dy persona. Të njëjtit janë dërguar për trajtim mjekësor.

LEXO EDHE:  Sipas horoskopit, ja cila është arsyeja se përse partneri mund t’iu tradhtojë

LEXO EDHE:  Zbardhet vendimi i Gjykatës së Lartë: Tom Doshi mund të arratisej, por akuza e prokurorisë nuk është e rëndë

Lidhur me këtë rast Policia ka arrestuar një person të dyshuar dhe ka konfiskuar armën që dyshohet të jetë përdorur në rast. Aktualisht njësitet policore janë duke punuar në identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në rast”, është shprehur zëdhënësja e Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Dy javë pas Brexit/ Ishujt Kajman futen në listën e zezë të BE

Publikuar

-

Nga

Në kohën kur Britania e Madhe po bën rreth dy javë që ka dalë nga Bashkimi Europian, Ishujt Kajman do të futen në listën e zezë të BE për parajsat fiskale.

Sipas mediave britanike, ky vendim do të firmoset për të hyrë në fuqi javën e ardhshme. Vendimi u mor si një masë për të pakësuar humbjet nga evazioni fiskal, që në vit llogaritet të jenë rreth 608 miliardë euro.

Ishujt Kajman nuk ishin llogaritur deri më tani në listën e zezë të BE, pasi janë pjesë e territorit të Britanisë së Madhe dhe ligji nuk përfshin vendet anëtare.

LEXO EDHE:  Rrëfim-Tradhtova gruan me kolegen e punës/ Tani janë të dyja shtatzanë

LEXO EDHE:  Gjykata e Lartë ndryshon masën e sigurisë për Elvis Rroshin/ Kryebashkiaku i Kavajës rikthehet në detyrë

Në këtë listë përfshihen edhe Ishujt Fixhi, Omani, Samoa, Trinidad dhe Tobago, Vanuatu dhe tre territoret amerikane Samoa, Guami dhe Ishujt e Virgjër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE