Connect with Us

Artan Fuga kundër ligjit të censurës/ Nuk prek vetëm mediat, por edhe të drejtat e qytetarëve

Politikë

Artan Fuga kundër ligjit të censurës/ Nuk prek vetëm mediat, por edhe të drejtat e qytetarëve

Publikuar

-

Akademiku i njohur, Artan Fuga është një ndër zërat më kritik kundër paketës së censurës ndaj mediave të propozuar nga qeveria.

Në një prononcim për News24, Fuga tha se ky ligj nuk prek vetëm mediat, por edhe të drejtat e qytetarëve, pasi këto të fundit nuk do t’i drejtohen më gjykatës, por Autoritetit të Medias Audiovizive, për të kërkuar të drejtën e tyre.

Por, sipas akademikut, Bordi i AMA-s është një bord i ngritur me ngjyresa politike, ndaj dhe nuk mund të ketë gjykim të drejtë dhe të paanshëm.

Më tej, Fuga kritikoi dhe gazetarët, që sipas tij, nuk kanë bërë një qëndresë siç duhet, duke shtuar se ligji privon më shumë mediat elektronike, ndaj dhe gazetarët e medias vizive dhe të shkruar nuk e kanë ngritur sa duhet zërin.

“Ky ligj është në kundërshtim me përcaktimet në Kushtetutën e Shqipërisë mbi të drejtën e qytetarëve të Shqipërisë. Çdo qytetar shqiptar, në kushtet kur ai dëmtohet, kur i cenohet si në rastin tonë reputacioni, ai ka të drejtë të paraqitet në një gjykatë të rregullt. Ky ligj për disa elemente, siç janë ato të dëmtimit të reputacionit, shpifjes, e çon qytetarit jo në dyert e gjykatës, por në dyert e AMA, që nuk ka asnjë kompetencë dhe as nuk mund ta marrë rolin e gjykatës me anë të një ligji të posaçëm. Është e drejtë e medias që të mbrohet duke shkuar në gjykatë, por unë kam më shumë hallin e qytetarit, që të shkojë në gjykatë, si në çdo vend demokratik të botës. Ndaj e quaj ligj i shpifur, pasi je në kundërshtim me Kushtetutën e Shqipërisë”, tha Fuga.

 Më tej, Fuga theksoi se komunikimi i pastruar nga fakeneës është i rrezikshëm.

LEXO EDHE:  Do endemi si minj në çark/ Artan Fuga “shuplakë” politikës

“Fakeneës nuk është gënjeshtra, nuk është manipulim i thjeshtë, por një këndvështrim subjektiv. Komunikimi nuk e përjashton dot fakeneës. Përgjegjës për fakeneës nuk janë vetëm publikimet elektronike, fakenews gjejnë edhe në profile personale, në gazeta, në televizione, madje edhe në edicionin e lajmeve të çdo televizioni. Vërtet media shpeshherë na e ka shpifur, ka denigrime, futje në jetën personale të individëve.

Media duhet mbrojtur nga këto ekzagjerime, duhen norma juridike që të mbrojnë qytetarin, personin publik, gruan, nga denigrimi, por problemi është si do bëhet kjo gjë. Të gjitha këto veprime apo mosveprime, si shpifja, fyerja, etj. i kemi parashikuar edhe në Kodin Penal, edhe në ligjin aktual për mediat audiovizive.”-tha Artan Fuga.

Po ashtu, ai theksoi se problemi është që këto ligje të mbrohen nga gjykata të drejta, jo të politizuara dhe korruptuara.

“Ky është problemi, funksionimi i gjykatës. Ne jemi përpara një situate tjetër, që të gjitha këto vepra, që rëndojnë mbi qytetarin apo median, nuk do të gjykohen më nga gjykatat dhe qytetari nuk do të ketë më mundësi të përfitojë nga gjykimi i tij i drejtë përmes një gjykate.”-tha Artan Fuga./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama zë ngushtë Fevziun/ “Ke bërë gjyqe të mëdha, ke shkelur të drejta njerëzish”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka zënë ngushtë moderatorin Blendi Fevziu mbrëmjen sotme.

Rama ishte duket debatuar me analistin Ervis Iljazaj dhe Fevziu i kërkoi t’i përgjigjej pyetjes, por kjo ka sjellë irritimin e kreut të qeverisë.

“Ti Fevzi ke bërë gjyqe të mëdha këtu në këtë studio. Ke shkelur të drejta njerëzish”, i tha kryeministri, ndërsa moderatori nuk preferoi të komentojë këtë deklaratë dhe e la të vijonte debatin me analistin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artan Hoxha denoncon përballë Ramës/ Më kanë ndjekur e fotografuar kur kam dalë nga shtëpia

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka thënë në emisionin Opinion se është ndjekur dhe është fotografuar kur ka dalë nga shtëpia.
Këtë denoncim, Hoxha e ka bërë live në studion e “Opinion”,  përballë kryeministrit Edi Rama.

“Më kishin fotografuar kur kam dalë nga shtëpia. Kam vajtur në Polici. Ky nuk është krimi i organizuar, është ai që fsheh para pafund dhe e ka buxhetin më të madh sesa ministria juaj e Brendshme. Me ato që dëgjoj unë këtu jam me ty kokë e këmbë, por me ato që shikoj…”, u shpreh Hoxha.

“Ti mund të jesh me mua, por që nga koka te këmbët këtu s’ je me mua fare. Jeni gabim nga mengjesi deri ne darke. Pse Shqipëria e ka pjellë krimin e organizuar, krimi i organizuar është kudo Paris, Beriln Amerikë”, u shpreh Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Goxhaj “kap mat” Ramën/ “Reforma në Drejtësi ishte projekt i tij, jo i ndërkombëtarëve”

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Altin Goxhaj, ka reaguar në rrjetet sociale, lidhu me deklaratat e kryeministrit Rama sonte në “Opinion”  sa i përket Reformës në Drejtësi.

Goxhaj shkruan se tani qartësohet për të gjithë se “kush e shpiku dhe pse Reformën në Drejtësi që u miratua nga Lyli me 139 vota siç i premtoi Sorosit në 5 Dhjetor 2014 në PD.”

“RAMA POHON VETË:
REFORMA NË DREJTËSI ISHE PROJEKT I TIJ JO I NDËRKOMBËTARËVE!!!

Sapo e pohoi vetë nga nervat:
Reforma në Drejtësi nuk ishte projekt as i BE as i SHBA! E paska planifikuar vetë Edi Rama para Zgjedhjeve 2013 dhe ishte po ai vetë që loboi në SHBA dhe BE ku siç e theksoi vetë gjeti rezistencë!
Tani qartësohet edhe për ju se kush e shpiku dhe pse Reformën në Drejtësi që u miratua nga Lyli me 139 vota siç i premtoi Sorosit në 5 Dhjetor 2014 në PD (në dokumentat e zbuluara të Sorosit nga Ëikileaks – DC LEAKS në Gusht 2016 thuhet se ideja dhe lobimii pranë USA dhe BE u bënë nga Soros).

LEXO EDHE:  Korrupsioni i fshehur i të ndershmëve

LEXO EDHE:  Përjashtimi i Skënderbeut nga Europa/ Artan Fuga: Do kishte tronditur të gjithë federatën

Në fakt ky është Lajmi sot:
RAMA PRANON SE REFORMA NË DREJTËSI ISHTE PLANI I TIJ DHE JO I NDËRKOMBËTARËVE!
E keni me video!!!”, shkruan Goxhaj në reagimin e plotë.

 

LEXO TE PLOTE