Connect with Us

“Shtyrja e gjendjes së jashtëzakonshme”/ Kryemadhi zbulon prapaskenat

Politikë

“Shtyrja e gjendjes së jashtëzakonshme”/ Kryemadhi zbulon prapaskenat

Publikuar

-

Në Komisionin e Medias të organizuar nga Opozita për paketën “Anti-shpifje”, Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi nuk ka lënë pa hapur çështje që lidhen me situata aktuale të cilat sipas saj, tregojnë një keqfunksionim të qeverisjes së Ramës.

Kërkesën e Qeverisë për të shtyrë deri më 31 mars të vitit 2020 datën e gjendjes së jashtëzakonshme, Monika e komentoi si një manovër të Kryeministrit për të fituar kohë në mënyrë që të shmangë zgjedhjet e parakoshme dhe të vijojë sa më gjatë me mishërimin e një sistemi autokrat.

“Sot kemi një kryeministër që po kërkon shtyrjen e gjendjes së jashtëzakonshme në Parlament deri në muajin mars, i cili ka të bëjë për sa i përket largimit të zgjidhjes politike që ka sot Shqipëria, që mund të zgjidhet vetëm nëpërmjet zgjedhjeve të lira dhe kërkon një spostim të tillë për të fituar kohë dhe për të vazhduar në instalimin e atij sistemi autokrat që e kanë shumë vende të tjera, duke kërkuar të bëjë një kopje të shëmtuar”, u shpreh Kryemadhi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kërcënoi publikisht gazetarin/ Përmeti “kryqëzon” Lleshajn: Përgjigju këtyre pyetjeve, mjaftojnë vetëm 30 sekonda

Publikuar

-

Nga

Kërcënoi publikisht gazetarin/ Përmeti “kryqëzon” Lleshajn: Përgjigju këtyre pyetjeve, mjaftojnë vetëm 30 sekonda

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka folur sërish sot në lidhje me skandalin e denoncuar nga CNA.al, në të cilin është përfshirë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Bëhet fjalë për blerjen e një mjeti luksoz nga Policia e Shtetit për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën Shqiptare në Berlin, por që mjeti është sjellë në Shqipëri nëpërmjet një procedure ekstraligjore dhe përdoret nga ministri Sandër Lleshaj.

I ftuar në A2 CNN, deputeti Përmeti theksoi se është shumë e rëndë, që një ministër, në vend që të shpenzojë 30 sekonda dhe të nxjerrë dokumentet e blerjes së mjetit, sulmon publikisht gazetarin që publikoi skandalin.

“Ministri duhet të publikonte dokumentat e makinës, dhe të tregonte sa është blerë dhe tiu përgjigjet pyetjeve:

A ishte i zhdoganuar mjeti atë ditë?

A kishte siguracion mjeti, ditën që unë fola në parlament?

A ishin falso targat e mjetit, apo janë të një institucioni tjetër?

Por, ministry në vend që të nxjerrë dokumentet, në çdo interpelancë ka vetëm një përgjigje.”Këtu nuk merrem me thashetheme, shkoni në gjykatë”.

LEXO EDHE:  “Kjo është luftë me vdekjen”/ Ngjela bën deklaratën e fortë dhe sulmon opozitën

LEXO EDHE:  “Kjo është luftë me vdekjen”/ Ngjela bën deklaratën e fortë dhe sulmon opozitën

Një ministër sulmon publikisht dhe kërcënon një gazetar, në vend që të shpenzojë 30 sekonda për të nxjerrë dokumentet.

Është shumë e rëndë që një ministër të kërcënojë publikisht një gazetar që bën investigime.

Mjeti që përdor Llezhaj është vëtëm për Ambasdën në Berlin”-tha Andi Përmeti./ CNA.al

Publikoi skandalin e makinës luksoze/ Gazetari sfidon publikisht Sandër LleshajnKërcënoi publikisht gazetarin/ Andi Përmeti vë me “shpatulla pas muri” Sandër Lleshajn

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt/ Makina qarkullon me targa falso

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përmeti i nxjerr “bojën” PS-së dhe PD-së/ Njëra merret me lule ndërsa tjetra është biznes

Publikuar

-

Nga

Deputeti Andi Përmeti kryqëzon PD dhe PS/ Njëra merret me lule ndërsa tjetra është biznes

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka komentuar sot propozimet për ndryshimet në kodin zgjedhor dhe listat e hapura.

I ftuar në A2 CNN, deputeti Përmeti theksoi se hapja e listave është më e rëndësishme se çdo gjë tjetër, për mbarëvajtjen e sistemit.

Përmeti thumboi opozitën dhe u shpreh se merret me lule dhe jo me thelbin e situatës, ndërsa sipas tij maxhoranca është kthyer në një biznes që ndryshon gjërat sipas leverdisë.

“Sigurisht ne kemi votuar për ndyshimit e koalicionit. Unë besoj që hapja e listave është me e rëndësishme se çdo gjë tjetër.Do të preferoja 10 mandate, por varet nga lloji i sistemit. Do doja që të ishim realisht faktor për të vendosur një balancë dhe pikat tona për të pasur peshë në vendimmarje.

LEXO EDHE:  Intervista e plotë/Presidenti Nishani në Top Story: Do të rikandidoj. Jeronim Bazo shkeli ligjin

LEXO EDHE:  Intervista e plotë/Presidenti Nishani në Top Story: Do të rikandidoj. Jeronim Bazo shkeli ligjin

Partia Socialiste është një biznes dhe mbi të gjitha , ishte i pari që i mbështeti listat e hapura, por në fund i ndryshuan gjërat.

Nëse Partia Demokratike merret me lule, por nuk merret me thelbin, që nuk bën asgjë për të ndyshuar sistemin, kjo do të thotë që ka rënë dakort me pozitën. Kjo është e qartë. Ne nga ana tjetër do të punojmë fort për të ndyshuar gjërat”, tha Përmeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kjo është çmenduri”/ Deputeti zbulon mashtrimin e madh të Ramës: Dy mundësitë që kemi për ta luftuar

Publikuar

-

Nga

Nga skandalet seksuale në shkolla, tek degradimi i arsimit/ Deputeti “shpërthen” ndaj Shahinit: Udhë e mbarë..

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka komentuar sot draftin e propozuar nga PS, për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

I ftuar në A2 CNN, deputeti Përmeti theksoi se propozimi i PS është një mashtrim i madh elektoral, dhe sipas tij është një system edhe më i mbyllur se ai që ishte.

“Drafti i PS, është për një system edhe më të mbyllur. Lë në lojë vetëm tre palë. Duket një draft në kufijtë e cmendurisë, shkel edhe Kushtetutën.

Ne do luftojmë që ai draft të rrëzohet, dhe të kemi një draft sipas atyre që kemi miratuar në parlament.Kemi dy mundësi për ta luftuar atë draft. Së pari tiu shpjegojmë qytetarëve mashtrimin e madh elektoral që po bëhet nga Rama.

LEXO EDHE:  Fatos Nano i largoi nga PS-ja/ Kryemadhi: Na tha o burri, o gruaja

LEXO EDHE:  Bashkia e Tropojës lëshon alarmin “SOS”/ Dy pallate rrezikojnë të shemben

Dhe jam i habitur se PD nuk po lufton fort dhe nuk po mundohet ta rrëzojë këtë draft. Presidenti e ka kundërshtuar.

Së dyti, është të mos e votojmë në parlament, këto janë mundësitë që kemi.”-tha Andi Përmeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE