Connect with Us

Debate të forta në Komisionin e Ekonomisë/ Arben Malaj “kap mat” Ramën

Politikë

Debate të forta në Komisionin e Ekonomisë/ Arben Malaj “kap mat” Ramën

Publikuar

-

Në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë po diskutohet çështja e vendimit të Këshillit të Ministrave me propozim të Kryeministrit që Arben Malaj, të shkarkohet nga detyra e tij si anëtar i Këshillit mbikqyrës në Bankën e Shqipërisë.

Gjatë kësaj seance të drejtuar nga kreu i Komisionit të Ekonomisë, Arben Ahmetaj, Malaj ka kërkuar që personi që ka propozuar shkarkimin që është vetë Kryeministri ose përfaqësuesi i Këshillit të Ministrave të jetë prezent, pasi nuk ka kujt t’i drejtojë pyetje mbi procesin e tij të shkarkimit. Sipas Malajt mbledhja e komisionit të ekonomisë mbi shkarkimin e tij nuk mund të funksionojë pa praninë e Ramës apo të një përfaqësuesi të Këshillit të Ministrave. Në mungesën e tyre Malaj shprehu nuk mund të procesojë në hapat e shkarkimit të tij, ndaj fjalën ja la përfaqësuesit të tij ligjor.

“ Iniciuesi i propozimit është vetë Kryeministri dhe ka një ngërç institucional. Duhet të kishte 2 firma, një nga përfaqësuesi i Ministrave dhe një nga Kryeministri. Kush është prëfaqësuesi? Merrni vendim dhe nuk sillni një prëfaqësues të Qeverisë. Unë nuk jam magaziner, funksionimi i shtetit më jep të drejtën që të kërkoj që këtu të jetë përfaqësuesi. Ashtu ndodhi edhe kur ju ishit Ministër i financave, vetë ju keni kërkuar përfaqësuesin. Unë nuk dua asnjë qindarkë nga taksa-paguesit shqiptarë, kjo do të shkojë në Gjykatën e Strasburgut. Në vendim thuhet “me propozim të Kryeministrit”. Ku është propozuesi, kujt do i bëj pyetje? Kam kërkuar të drejtat e një njeriu në një proces shkarkimi, merrni kohën e nevojshme. Avokati im do t’i sqarojë të gjitha çështjet”, tha Arben Malaj në komisionin e ekonomisë.

LEXO EDHE:  Fotot/ Rama heq rrethimin e Kryeministrisë, e mbulon me llamarina

Arben Ahmetaj, nga ana e tij ka pranuar se asnjë përfaqësues nga Këshilli i Ministrave nuk mundi të jetë prezent në këtë seancë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

Publikuar

-

Nga

I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në RTV Ora, poeti Agim Doçi tha se opozita më interesante është në rrjetet sociale.

Doçi: Opozita më interesante është në rrjetet sociale. Aty e kanë hequr për 13 minuta, e kanë bërë llumë Bashës. Opozita parlamentare është me një dyshim. Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve. Edhe gazetat e huaja janë marrë me çështjen e parlamentit të Shqipërisë. Ka segmente që këtë lloj opozite parlamentare me skualifikuar që në momentin e parë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Plas lufta në pushtetin vendor mes PS-LSI/Meta u kërkon qëndresë të vetëve, Rama…

LEXO EDHE:  Fotot/ Rama heq rrethimin e Kryeministrisë, e mbulon me llamarina

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Nga Agron GJEKMARKAJ/ S’doja ta fyeja Shkrelin, por pse heshtin dy mbrojtësit e trashëgimisë historike?

LEXO EDHE:  Deputetët e Bashës rrihen me policinë/ “Rama nën efektin e narkotikëve”

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE