Connect with Us

DW/ Përgjegjësit për sigurinë e godinave në Shqipëri para drejtësisë

Politikë

DW/ Përgjegjësit për sigurinë e godinave në Shqipëri para drejtësisë

Publikuar

-

Hetimet e nisura nga Prokuroria e Durrësit për dëmet materiale dhe viktimat e tërmetit të 26 nëntorit kanë dhënë rezultatet e para. Drejtoria e Policisë së Shtetit, rrethi i Durrësit, në një deklaratë zyrtare njoftoi të shtunën, (14.12.2019) se grupi hetimor i ngritur “për kryerjen e veprimeve, dokumentimin e paligjshmërisë dhe mbledhjen e provave në objektet e shkatërruara nga tërmeti për të vënë para përgjegjësisë ligjore personat përgjegjës, përfundoi fazën e parë të punës me arrestimin e 9 personave dhe 8 të tjerëve që janë në kërkim”.

Nga hetimet e deritashme dyshohet se “dëmtimet e rënda të godinave të banimit dhe humbja e jetës së viktimave nga tërmeti i 26 nëntorit janë shkaktuar edhe si pasojë e kryerjes së ndërtimeve pa respektuar rregullat, normat dhe standartet në fushën e ndërtimit,” thekson deklarata e Policisë së Shtetit, Durrës.
Çfarë përfaqësojnë 9 të arrestuarit dhe 8 të kërkuarit?

Në bazë të listës së publikuar nga Policia e Shtetit, rezulton që 9 të arrestuarit dhe 8 personat në kërkim janë ndërtues, ish-nëpunës në administratën e bashkisë dhe institucioneve lokale në Durrës, supervizorë të ndërtimit që dyshohet se nuk kanë zbatuar ligjet me veprimet apo mosveprimet e tyre. Emrat e tyre janë të lidhura me procesin e ndërtimit të pallateve, godinave të banimit dhe hoteleve në zonën e Durrësit, ku humbën jetën 26 vetë. Ata janë ish-funksionarë në zyrat e administratës lokale, ndërtues, kolaudues e supervizorë të punimeve si edhe pronarë të dy hoteleve që shkatërroi

LEXO EDHE:  Plani italian për të vënë në tutelë call center/12 kompani nuk kthehen në Shqipëri

Albanische Oberstaatsanwalt Olsian Cela bei Amtsübernahme seiner Vorgängerin Arta Marku (Prokuroria e Pergjithshme e Shqiperise)
tërmeti.

Prokurorja e Prokurorisë së rrethit të Durrësit, Anita Jella u deklaroi mediave se objekti i hetimit lidhet me “zbatimin e rrregullave prej ndërtuesve formalë dhe informalë, zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve që miratuan lejet e ndërtimit apo legalizimin e banesave informale. Grupi hetimor ka gjetur paligjshmëri në objektet ku u shkaktuan viktimat”.

Akuzat – nga shpërdorim detyre deri në vrasje

Akuzat e prokurorisë për të arrestuarit dhe ata në kërkim variojnë nga “shpërdorim i detyrës” në “falsifikim dokumentash “, “vrasje me dashje” dhe “vrasje në rrethana cilësuese”, kjo e fundit për dy ndërtues informalë në hotelet e shkatërruara në plazhin e Durrësit.Hetimet kanë filluar edhe nga prokuroria e Tiranës dhe ajo e Krujës, që përfshin fshatin Thumanë.

Arrestimet në Durrës dhe ato të pritshme nga hetimet në Tiranë dhe Krujë janë rezultatet e para të angazhimit që mori Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë, Olsian Çela, në 5 dhjetor, ditën e parë të marrjes së detyrës për të ҫuar para drejtësisë të gjithë ata pjesëmarrës në procesin e ndërtimit, që duke mosrespektuar rregullat dhe standaret që parashikon ligji, shkaktuan viktima dhe dëme të mëdha materiale./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta mesazh të koduar Ramës/ Edhe po nuk hyri opozita në zgjedhje, fusha s’do mbetet bosh

Publikuar

-

Nga

Meta mesazh të koduar Ramës/ Edhe po nuk hyri opozita në zgjedhje, fusha s’do mbetet bosh

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një mesazh të koduar për kryeministrin Edi Rama, teksa po diskutonte për situatën politike, për zgjedhjet e 25 prillit dhe për pandeminë e koronavirusit.

Meta tha see vetmja gjë që rrezikon mbarëvajtjen e zgjedhjeve është bojkotimi i tyre nga opozita, siç ndodhi edhe në zgjedhjet vendore të 30 qershorit.

Kreu i Shtetit ngriti akuzat në Abc News se qeveria po tenton të provokojë opozitën që të bojkotojë zgjedhjet, por paralajmëroi se fusha nuk do të mbetet bosh.

LEXO EDHE:  Faktet/ Kush janë pronarët e mediave në Shqipëri

LEXO EDHE:  Plani italian për të vënë në tutelë call center/12 kompani nuk kthehen në Shqipëri

E rrezikonte vetëm një gjë që nuk ka për të ndodhur kurrë. Mospjesëmarrja e opozitës, vetëm kjo mund ta rrezikonte, lënia e fushës bosh. Kryeministri ka gjithë kohën që provokon opozitën që të mos marrë pjesë në zgjedhje, siç e provokoi për tu larguar nga Parlamenti dhe ajo ra pre e tij dhe do të vazhdojë të ketë provokime të tjera, por shqiptarët do të shkojnë në zgjedhje, fusha nuk do të mbetet bosh”, tha Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat për raportin e Dick Marty/ Topalli ngre dyshime të forta ndaj Bashës

Publikuar

-

Nga

Akuzat për raportin e Dick Marty/ Topalli ngre dyshime të forta ndaj Bashës

Themeluesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli, është e pyetur mbrëmjen e sotme në emisionin “Quo Vadis” lidhur me akuzat ndaj Lulzim Basha se ka qenë i përfshirë në raportin e Dick Martyt.

Topalli deklaroi se ka patur dyshime për të kaluarën e Bashës, veçanërisht gjatë viteve të fundit, duke shtuar se nuk ka ditur kurrë asgjë për jetën e tij përpara se të kthehej në Shqipëri.

“Po ta dija tamam do ta kisha thënë. Gjatë të gjithë këtyre viteve kam patur shumë dyshime  mbi të kaluarën e tij. Ka qënë gjithmonë shumë e paqartë. Nuk e kam kuptuar kurrë se cila ka qënë e kaluara e tij përpara se të vinte në Shqipëri. Nuk e kuptoj as sot sepse një njeri që ka dështuar në cdo gjë duhet të vazhdoj të mbaj peng kariken e asaj që ka qënë forca politike e endrrave  të shqiptarëve. Po ta dija do e kisha thënë. Sigurisht që mendoj shumë gjëra, por, unë nuk dua të nxitohem.”/CNA.al

LEXO EDHE:  Në Shqipëri, 40% e shefave janë femra

LEXO EDHE:  "Rrëzohet" rrjeti ndërkombëtar i drogës/ Mbyllet hetimi për 237 persona, ndër to edhe shqiptar

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

U gjobit në festën e Bes Kallakut/ Paralajmëron Meta: Mbajtëm distancë shembullore, policët do…

Publikuar

-

Nga

Gjoba nuk i bën derman Presidentin/ Erion Braçe nxjerr fotot nga ditëlindja e Bes Kallakut: A ka më turp!

Presidenti Ilir Meta mori pjesë dy ditë më parë në festën e ditëlindjes së aktorit Bes Kallaku, ku ishin mbledhur një sërë të ftuarish.

Ajo që u vu re ishte se Meta nuk mbante as maskë dhe as distancë sociale, ndërsa për këtë u gjobit ai, së bashku me bashkëshorten Monika Kryemadhi, të ftuarit e tjerë në festë dhe pronarin e restorantit.

Për këtë Kreu i shtetit u pyet edhe mbrëmjen e sotme, por ai mohoi të ketë dijeni për gjobën dhe pretendon se ka mbajtur distancë sociale.

Skam asnjë ide për këtë gjë. Shiko çfarë distance, distancë shembullore këtu”, u shpreh ai në Abc News, ndërsa për numrin e lartë të të ftuarve tha se nuk i ka numëruar.

LEXO EDHE:  Plani italian për të vënë në tutelë call center/12 kompani nuk kthehen në Shqipëri

LEXO EDHE:  "Rrëzohet" rrjeti ndërkombëtar i drogës/ Mbyllet hetimi për 237 persona, ndër to edhe shqiptar

Nuk e di nuk i kam numëruar, unë kam qenë në një ditëlindje, restorantet janë të hapura, shiko ca distance.

Unë jam një shembull i përgjegjshmërisë. Dhe kur erdha këtu e patë si erdha. Unë nuk e mbaj maskën për të ruajtur veten, e mbaj maskën për të dhënë një mesazh për qytetarët. Të mos merremi me gjëra koti, ata policë të bëjnë detyrën. Nëse policët do prekin një votë në 25 prill, ta dinë se do përfundojnë në këmbët e qytetarëve si policët e Mubarakut, kështu gjoba le të vënë ata. U  prek një votë nga një polic, ta kenë të qartë se do përfundojnë në këmbët e qytetarëve si policët e Mubarakut”, nënvizoi Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE