Connect with Us

Pse numri i të ndaluarve sot nuk ka rëndësi!

Kronika

Pse numri i të ndaluarve sot nuk ka rëndësi!

Publikuar

-

Sot prokuroria veproi! CNA.al ishte media e parë që paralajmëroi se po rrezikohej të prisheshin provat e vendeve ku ishte kryer krimi i vrasjes.

Ndaj CNA.al përshendet nisjen e hetimit per veprat penale të kryera nga personat përgjegjës e që paten si pasojë vdekjen e 51 shqiptarëve. Shqiptarë të pambrojtur nga shteti gjithsesi, por rëndësi ka që hetimi nisi.

Frika që ruan vreshtin kësaj rradhe nuk u mboll nga shteti, por erdhi si frut i hidhur nga natyra për jo besimtarët ose nga i mbinatyrshmi, (cilido qoftë emri me të cilin e therrasin ata që besojnë).

Ndaj mbase sot përveç lotit për nisjen e berjes së drejtësisë nga familjarët e viktimave të tërmetit, ne të tjerët duket se ndjemë atë çlirimin e madh të zemrës, nga besimi se të pakten për ca kohë frika do vazhdojë të ruajë njeriun nga vetvetja.

Ne nuk e dimë se çfarë dhe nëse ka një lidhje që i bashkon gjithë vendet e krimit. Ne nuk e dimë ende se ku u blenë betonet, hekuri, tullat, për ato ndërtesa të destinuara që nga banesa të kthehen në armë të vrasjes masive në rast tërmeti.

Ndaj CNA.al do të vazhdojë të kërkojë lidhjet midis skenave të krimit. Gjeografia e atyre skenave, duhet studiuar në funksion të gjetjes së gjithë përgjegjësve. Sot nuk duam statistika arrestimesh! Askujt nuk i duhen më ato statistika. Ndryshe vdekja mbetet vetëm statistikë.

LEXO EDHE:  Asnjë lek dëmshpërblim/ Rama tregon zgjidhjen për të prekurit nga tërmeti

Sot duhet gjithë piramida e mashtrimit me ndërtimet. Vetëm kjo do të quhej drejtësi. Duhen analizuar kontratat dhe burimi i materialeve të ndertimit për ndërtuesit në Durrës dhe jo vetëm.

Nuk ka mënyrë tjetër për një sistem drejtësie që kthen besimin tek ajo, perveç drejtësisë së plotë.

Dhe drejtësia që të besohet duhet të jetë e drejtë. Ndryshe emri i Prokurorit të Përgjithshëm (dhe jo vetëm), nuk bën më ndryshimin.

Dëshmitë e këtyre diteve nga inxhinierë që kanë verifikuar (edhe privatisht), ndërtime në Durrës (dhe jo vetëm), janë dëshpëruese. Beton i varfër, i gjetur në kollonat gjysëm të shkatërruara të ndërtesave, që një forcë më e madhe se tërmeti duket se i ka mhajtur në këmbë. Tulla që thyhen vetëm me vështrim apo hekur që nuk duhej ofruar  e blerë kurrë për destinacionin e përdorur për ndërtime godinash.

Sot nuk vlen numri i lartë i të ndaluarve. Na duhet vetëm numri i fajtorëve. Edhe nëse për atë numër, për ti listuar do të na mjaftonin gishtat e duarve./ CNA.al

Gjashtë ditë nga tërmeti katastrofik/ Prokuroria ende “në gjumë”

Shembja e objekteve në Durrës/ Po zhduken provat e krimit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Artan Hoxha kërcënohet me jetë/ Gazetari publikon mesazhin

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion”, gazetari investigativ Artan Hoxha ka publikuar mesazhet kërcënuese, që kanë ardhur në drejtim të tij nga Anglia.

Gazetari Hoxha theksoi se kërcënimi ndaj tij është bërë nga krimi i organizuar, ndërsa shtoi se e kanë fotografuar kur ka dalë nga shtëpia në mëngjes, por edhe lëvizjet gjatë ditës.

“Dëgjoni me vëmendje të gjithë ju si televizion bastard me në krye bastardin Tan Hoxha. Ka ardhur koha që të mbani përgjegjësi për baltën që hidhni ndaj familjes tonë. Nuk është familja jonë si na prezantoni ju me tan kurvën keni një javë për një foto na ngatërroni me politikën. Të jeni të sigurtë që ne s’do falim asnjë që na sulmon padrejtësisht, neve nëse doni e kthejmë dhe personale”.- Ky është mesazhi kërcënues që ka mbërritur në adresë të gazetarit Artan Hoxha, ditën e djeshme.

Hoxha tha se kërcënuesi dinte çdo lëvizje të tij, që kishte bërë gjatë ditës së djeshme, që kur kishte dalë nga shtëpia e mandej në punë.

LEXO EDHE:  Vrasja e Ardit Gjoklajt/ Veliaj iu shmanget akuzave, zhytet më thellë në skandal

LEXO EDHE:  Video-“Uaaaa uaaaa tërmet”/ Gazetarja tmerrohet gjatë raportimit live

“Krimi i organizuar sot është ai që ka marrë kufomën në 17 janar dhe kemi një muaj që e kërkojmë dhe se gjejmë ai është krimi i organizuar. Ta ka rrëmbyer atë Jan Prengën në mes të Tiranës në mes të ditës dhe ta ka zhdukur dhe ne nuk e gjejmë dot dhe unë lidhem nga Ekuadori deri në Britani për të kërkuar kufomën e një njeriu. Dhe fundit sot para se të vija në emision më kanë ardhur disa mesazhe. Kam bërë denoncimin në polici normal që e kam bërë më kishin fotografuar nga mëngjesi kur kam dalë nga shtëpia, ku kam lëvizur gjatë ditës se unë besoj tek ky vend dhe mi kanë sjellë me mesazh nga Anglia dhe ky është një krim i organizuar. Me ata kam mbaruar punë unë krimi i organizuar është ky sot që fsheh para që ndikon dhe e buxhetin më të madh se ministria jote e Brendshme”, tha Artan Hoxha, në studion e emisionit “Opinion./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shpërthen bombula e gazit/ Plagoset rëndë një person

Publikuar

-

Nga

Një 62-vjeçar ka mbetur i plagosur rëndë mbremjen e sotme sipasojë e shpërthimit të një bombule gazi.

Ngjarja ka ndodhur në fshatin Stajke të Vaut të Dejës ku nga pakujdesia ka marrë zjarr bombola e gazit në banesë.

Në përpjekje për të shuar zjarrin shtetasi me inicialet  F. L. 62 vjeç,  ka pësuar djegie të rënda.

LEXO EDHE:  Manastirliu në qendrat e emergjencës/ Vaksinim kundër gripit për të moshuarit, fëmijët dhe të sëmurët kronik 

LEXO EDHE:  Manastirliu në qendrat e emergjencës/ Vaksinim kundër gripit për të moshuarit, fëmijët dhe të sëmurët kronik 

Po kryhen veprimet me grup hetimor për sqarimin e rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Dy makina digjen një ditë para përplasjes me armë/ Policia e Shkodrës fsheh ngjarjen”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e punonjësi të policisë së shtetit, i cili denoncon një ngjarje të ndodhur në Shkodër,

Sipas policit, një ditë para përplasjes me armë që ndodhi në Shkodër, dy makinave u është vënë zjarri.

Ai sqaon se dy makinat ti “Golf” janë djegur te kinemaja në mes të natës.
Punonjësi i policisë ngre dyshime se policët mund te kenë marrë lekë për të mbajtur të fshehur ngjarjen.

“Jam brenda rradhve te policis shkoder dhe imagjinojeni vet se ku ka shku puna kur ne skena fuqi dhe detyrohena me denoncu vedin te ju. Dje u gjuajten me arm ne qender Shkodres kurse jo ma larg se nji nat perpara 2 makinave ju asht vu flaka te Kinemaja. Te lutem bani kto pytje drejtusave tpolicise Shkoder. Dy makinat golf a jane djeg te kinemaja ne mes te nates.
A ka shku policija e shkodres dhe a i kane fsheh gjurmet. A jane ne pronesi te njerzve qe japin fajde nShkoder dhe kush i ka vu zjarrin?
A e mbajten tfsheht drejtuesit e policis dhe a kane marr lekt per kyt pune? Informacjoni asht 100% i sigurt se ka pas njerz qe e kane pa skenen lajv nga ballkonet e pallatave Anonim te lutem se me hekun prej punet”, shkruhet në mesazhin e dërguar tek Berisha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE