Connect with Us

Pritet të hiqet taksa për dhurimet/ Kush do të përfitojë

Lajme

Pritet të hiqet taksa për dhurimet/ Kush do të përfitojë

Publikuar

-

Gjatë diskutimeve nen për nen të paketës fiskale, Komisioni i ekonomisë vendosi heqjen e takses së dhurimit. Aktualisht çdo dhurim pronësie në Shqipëri tatohet me 15 % të vlerës të pronës.

Sipas propozimit, nuk do të taksohet dhurimi për banesën e parë dhe trojet me vlerë deri në 30 milionë lekë, ndërkohë që mbeten jashtë skemës së përfitimit dyqanet. Lidhjet e tjera të trashëgimisë nuk do të përfitojnë nga heqja e kësaj faqe. Amendamenti ka ardhur nga deputetja Evish Kushi. Ministria e Financave ishte në parim dakort, mirëpo vendimi përfundimtar do të merret në seancën plenare.

LEXO EDHE:  Taksa të reja për banesat dhe trojet në 2016, ja çfarë parashikohet

Gjithësesi, thotë deputetja Kushi, efektet financiare janë minimale, pasi dhurimet e pronësisë në Shqipëri janë të frenuara pikërisht për shkak të taksimit prej 15 %. Kështu, heqja e kësaj tarife për banesën e parë do të zgjidhte shumë probleme financiare./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Shpejtësi “skëterrë” në Sauk-Mullet/ Policia u heq patentat 4 shoferëve

Publikuar

-

Nga

Vijon kontrolli me radar i rrugëve urbane e interurbane, për të parandaluar aksidentet rrugore qe vijnë si pasoje e shpejtësisë mbi normat e lejuara, veçanërisht ne qendrat e banuara.

Në segmentin Sauk-Mullet në Tiranë, prej orëve të mbrëmjes së djeshme dhe deri në orën 01.00 të mëngjesit të sotëm është konstatuar një numër i vogël shkelësish mbi normat e lejuara te shpejtësisë, ku janë pezulluar vetëm 4 leje drejtimi për shpejtësi, 138 km/h deri në 155 km/h.

LEXO EDHE:  Misioni grek tregon si i ndërroi jetë në duar shqiptari / U shokuam, s’kishim parë kurrë kolona me tulla, ndërtesa ishte në “ajër”

LEXO EDHE:  Këngëtari shqiptar braktis Shqipërinë/Rrëfen planet dhe të pathënat e jetës së tij

“Mos shpejtoni se në rastin më të mirë do dorëzoni patentën tek Polici rrugor e në rastin më të keq do arrini aksidentin rrugor.
Mbrojeni jetën, jeta është e shtrenjtë, qarkulloni brenda rregullave që të arrini në destinacion shëndoshë e mirë e me patentën në xhep, pasi edhe ajo ju duhet për të mbajtur familjet tuaja.
Sa më pak shkelje aq më shumë siguri jete ka në rrugë”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Luana Vjollca pushime luksoze në Dubai/ Çmend fansat me pozat e fundit

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja dhe moderatorja e njohur, Luana Vjollca është duke shijuar disa ditë pushimesh në Dubai.

Në disa fotografi të publikuara së fundmi në rrjetet sociale, Luana shfaqet mjaft tërheqëse teksa darkon në një restorant.

Në këtë udhëtim, ajo shoqërohet nga motra e saj, Marina Vjollca, si dhe reperi, Getoar Selimi.

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ofronte ndërtime pa leje kundrejt pagesave/ Arrestohet biznesmeni në Elbasan

Publikuar

-

Nga

krimi i organizuar

Arrestohet pronari i një firme ndërtimi në Elbasan.

Sipas News 24, në pranga është vënë shtetasi Sulejman Shahini 44 vjeç, pasi u ofronte qytetarëve ndërtime pa leje kundrejt pagesës.
Raportohet se, 44-vjeçari kishte lidhje të forta edhe me zyrtare të INUV, në bashkinë e Elbasanit, nëpërmjet të cilëve u premtonte qytetareve ndërtimin e banesave apo bizneseve pa leje.

LEXO EDHE:  Bildt:Greqia pretendon të mbledhë 7.3 mld euro nga taksat

LEXO EDHE:  Taksa e re mbi karburantin/ Shehaj demaskon Ramën

Ky “shërbim”, i ofruar nga 44 vjeçari, bëhej kundrejt shumave që variojnë nga 3 mijë deri në 5 mijë euro.

Shahini akuzohet për veprën penale “ndërtim i pa ligjshëm”, “Dhënie ndihme për ndërtim të pa ligjshëm” dhe , “Fshehje e të të ardhurave”. CNA.al

LEXO TE PLOTE