Connect with Us

Nostalgjia e dyfishtë e rusëve për Josif Stalinin

Politikë

Nostalgjia e dyfishtë e rusëve për Josif Stalinin

Publikuar

-

Nga Anna Nemtsova “The Atlantic”

*Soçi, Rusi – Djaloshi ia kishte ngulur sytë monumentit të Josif Stalinit, ndërsa e ëma i pëshpëriste në vesh historinë e diktatorit Sovjetik. “Ai e ndërtoi këtë qytet”- i tha nëna fëmijës ë saj. “Ai ishte si një Car!”- shtoi ajo. Dhe në një farë mase, kjo është e vërtetë.

Edhe pse intelektualët dhe shkrimtarët rusë, kishin kohë që shkonin për pushime në këtë qytet-port të Detit të Zi, ishte Stalini ai që urdhëroi zhvillimin e tij, duke e shndërruar në një qytet të njohur turistik. Vizioni i tij ishte të krijonte një Rivierë Sovjetike, të mbushur me kopshte të mëdha botanike, dhe hotele luksoze.

Megjithatë gjithnjë sipas fjalëve të asaj nëne drejtuar të birit, nëse Stalini e ndërtoi Soçin, është Vladimir Putin ai tani po e modifikon atë, duke e shndërruar atë që dikur ishte një resort ekonomikisht i përballueshëm nga të gjithë, në një vendpushim jo thjesht turistik, por dhe në një strehë të spiunëve dhe ushtarakëve të lartë.

                              Soçi, Rusi- viti 2014

Vetë banorët e pranojnë, se qyteti i tyre po përmirësohet. Në këtë mënyrë, përpjekjet e Putinit pasqyrojnë ato që janë ndërmarrë në të gjithë Rusinë, dhe janë pjesë e një sërë lëvizjesh në rritje, për të nxjerrë më në pah epokën Sovjetike, si në retorikë ashtu edhe në praktikë.

Dhe sigurisht, shumë njerëz të zakonshëm këtu janë nostalgjikë për elementët e epokës sovjetike. Por ndoshta jo njëlloj si udhëheqësi i tyre. Shumë kohë para sundimit të Stalinit, elita ruse pushonte këtu, duke vlerësuar distancën nga Moska si gjeografikisht (është rreth 1600 km larg) ashtu edhe në aspektin kulturor (gjendet pranë Gjeorgjisë dhe Turqisë).

E veja e shkrimtarit Fjodor Dostojevski, Ana, u transferua në Soçi për t’i shpëtuar dhunës që shpërtheu në Shën Petersburg gjatë Revolucionit Bolshevik. Pasi u ngjit në pushtet, Stalini urdhëroi në vitin 1926 ndërtimin e disa kopshteve botanike.

Duke shpresuar të vlerësoheshin nga udhëheqësi, Klement Voroshillov, Genrik Jagoda dhe Sergo Orxhonikixe, ndërtuan hotele në emrin e tyre. Në më pak se një dekadë, në Soçi u shfaqën shumë pallate luksoze, përgjatë kodrave të Soçit. Pas vdekjes së Stalinit, qyteti nisi të bëhet i njohur si një destinacion pushimesh për punëtorët nga i gjithë Bashkimit Sovjetik, falë paketave të siguruara nga shteti, që përfshinin qëndrimin në resort, apo edhe programet e ndryshme shëndetësore.

Minatorët, inxhinierët ose punëtorët e fabrikve në veriun e Siberisë, e dinin që pas një viti punë të vështirë, do të ishin në gjendje të pushonin këtu për 1 muaj. Miliona sovjetikë të tjerë që jetonin në qytetete e zymta industriale, i ëndërronin netët e ngrohta të Soçit, ku ajri tropikal e shtonte ndjenjën e eksitimit.

Këtu, banorët e qyteteve sekrete, mund të shihnin turistët e huaj kryesisht nga Evropa Lindore, apo vendet afrikane, aleate me Moskën. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Stalini i ktheu të gjitha sanatoriumet e qytetit në spitale. Po ashtu edhe dhjetëra hotele, ku u kuruan më shumë se 350.000 ushtarë të plagosur.

Një nga resortet më të famshme në Soçi ishte Iskra, e ndërtuar në vitet 1930, dhe e emërtuar sipas gazetes së bashkëthemeluar nga Vladimir Lenini. Ajo ishte e rezervuar për oficerët e NKVD, paraardhësja e KGB-së. Pas luftës, Iskra ishte e hapur edhe për të tjerët. Por sot është sërish e rezervuar kryesisht për punonjësit e Ministrisë së Brendshme.

“Kudo që shkojmë, shohim gardhe të larta dhe porta të mbyllura, që na mbajnë larg vendeve tona të preferuara”- thotë Marija Nipovinih, mjeke në pension që jetonte dikur në një kompleks apartamentesh të epokës sovjetike pranë Iskras. Por sot Soçi, nuk është më një parajsë e përballueshme financiarisht nga të gjithë.

LEXO EDHE:  Nuk do ta besoni që këta tre njerëz janë nominuar për çmimin Nobel

Pasi priti Olimpiadën Dimërore të vitit 2014, Soçi është sot shtëpia e samiteve të mëdha ndërkombëtare. Atje ku dikur lulëzonin kopshtet e mëdha, ndodhen sot vilat e shtrenjta apo pallatet e larta luksoze për moskovitët e pasur. Kjo ndodh kryesisht sepse Putini e ka bërë Soçin vendbanimin e tij të preferuar gjatë sezonit të verës.

                    Barbara Bush, Lyudmila Putin, George Bush dhe Vladimir Putin

Ardhja e liderit rus në qytet, shoqërohet me bllokime të trafikut. Por po ndryshon edhe diçka më e thellë. Nostalgjia e Putinit për epokën sovjetike, duket se nuk shtrihet thjesht tek njerëzit e përfshirë, por edhe tek praktikat e tyre. Merrni për shembull, muzeun e qytetit. Një ekzpozitë e shfaqur së fundmi, prezatonte portrete të spiunëve sovjetikë, me rastin e 95 vjetorit të themelimit të shërbimit inteligjent sovjetik.

Midis tyre kishte edhe foto të “ilegalëve”, spiunëve të fshehtë rusë që punonin jashtë vendit. Në përgjithësi, në Rusi po vërehet një ringjallje e epokës sovjetike. Këtë vit, autoritetet në qytetin siberian Tjumen, në zemër të rajonit të Gulagëve, penguin një lutje masive për viktimat e diktaturës.

Monumentet e Stalinit, vazhdojnë të shfaqen edhe në zemër të Moskës. Tavani i stacionit hekurudhor “Kursk”, zbukurohet me frazën “Stalini na frymëzoi të jemi besnikë ndaj njerëzve, dhe të punojmë për veprat e mëdh heroike”. Një simbol i vjetër, i rikthyer gjatë dekades së parë  të sundimit të Putinit.

Edhe pse mijëra njerëz zhvilluan kohët e fundit një protestë homazh, para ish-burgut të KGB-së në Sheshin Lubjanka, duke lexuar me zë të lartë emrat e viktimave të regjimit sovjetik, shumica e rusëve kanë një mendim pozitiv për Stalinin. Vetë Putini, duket se synon ndonjëherë të imitojë diktatorin sovjetik.

Megjithëse i duhen edhe disa vjet për të thyer rekordin e Stalinit prej 29 vjetësh në pushtet, udhëheqësi aktual rus shfaq disa karakteristika të ngjashme me të parin. Stalini vishej zakonisht me një uniformë ushtarake, tregonte pak mbi jetën e tij private, kishte kultin e tij të personalitetit, nuk lejonte kritika ndaj tij, dhe druhej se tradhtarët do të depërtonin deri në rrethin e tij të brendshëm.

Putini vishet me kamuflazh në ditëlindjen e tij, dhe ulet në një tavolinë për piknik me mikun e tij Sergej Shoigu, ministrin rus të Mbrojtjes. Gjithsesi, jeta e tij private mbahet relativisht e fshehtë. Kremlini njoftoi se Putin e festoi ditëlindjen e tij të fundit buzë lumit Jenisei, pa dhënë ndonjë informacion të mëtejshëm.

Ka shumë zëra mbi romancat e supozuara të Putinit, pasurinë dhe dy vajzat e tij, jetën dhe karrierën e të cilave ai i mban të fshehta. Këtu në Soçi, duket se kujtimet e Putinit mbi epokën sovjetike, ndryshojnë dukshëm nga ato të banorëve të zakonshëm të qytetit.

Ai ka kujtime pozitive për kohën e tij si oficer i KGB-së, kur fuqia e shtetit ishte frymëzuese, dhe kur njerëz si ai cilësoheshin ndër më të pushtetshmit në mbarë botën. Sidoqoftë, banorët e Soçit kujtojnë me nostalgji kokën kur kopshtet dhe hapësirat e tyre publike, ishin në dispozocion të tyre./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Propozimi i PS pengon koalicionet/ Islami: Partitë e vogla dalin jashtë loje

Publikuar

-

Nga

Eksperti i çështjeve zgjedhore dhe ish-ministri i jashtëm Kastriot Islami ka folur sot në lidhje me propozimin e PS për Kodin Zgjedhor.

Në një intervistë për AbcNews, Islami tha se partitë e vogla sipas kësaj skeme duhet të marrin 3% të votave në shkollë kombëtare. Kjo, sipas tij është e pamundur dhe çon në dëmtimin e tyre, duke i përjashtuar.

“Për partitë e vogla, duhet të marrë 3% të votave në shkollë kombëtare. Mund të marrë në një zonë edhe 10 mijë vota, por në shkallë kombëtare duhet të marrë 50 mijë vota. Nëse nuk i merr këto ai nuk zgjidhet dot se nuk e lejon sistemi. Lista është e ngrirë dhe paritë e vogla nuk konkurojnë dot. Ky është një ligj më e keq se ky që kemi sot. U prish punë partive të vogla. Partitë e vogla që janë këta lehaqenët që bërtisnin për listat e hapura, janë të eliminuar me 3% në shkallë kombëtare.

Këta janë të vdekur që në hyrje. Në këto vite vetëm 3 parti kanë marrë 2.5 % të votave. I kanë mashtruar sikur lista është e hapur, por nuk është e hapur.E gjithë kjo është bërë për të prishur koalicionet. Rama ka personazhe që populli i urre dhe do i vendosë te pjesa e ngrirë e listës. Nëse ke në Tiranë 15 veta, duhen 11 mijë vota që të kalojnë këta 15 vetë.

Kjo ka një mënyrë të bëhet spic duhet. Duhet zbatuar fakti që Këshilli Politik është komisioni i reformës zgjedhore. Populli nuk e kupton sepse ka shkuar të votojë në Kavajë  sistem mazhoritar dhe zgjodhën Elvis Roshin. Formula për të hapur listat ka dhe janë shumë të thjeshta. Edhe ju gazetarët nuk e e kuptoni, imagjino populli.

Parlamenti dhe qytetarët duhet ta kuptojnë se çfarë po ndodh në mashtrimin madh. Do të shikojnë përsëri deputetët kukulla që i ka vendosur Edi Rama. Partitë e vogla nuk do jenë në parlament sepse nuk e kanë marrë 3%, por do kenë marrë tendera.

Kjo ka vetëm një mënyrë të kalohet në Këshillin Politik.  Këtë gjë ndërkombëtaret e kanë kërkuar. Rama do t’i bjerë murit me kokë, le ta bëjë, do të jetë një Lukashenko”, theksoi Islami.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kastriot Islami “zbërthen” formulën e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Propozimi i PS, mashtrim i madh

Publikuar

-

Nga

Kastriot Islami “zbërthen” formulën e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Propozimi i PS, mashtrim i madh

Eksperti i çështjeve zgjedhore dhe ish-ministri i jashtëm Kastriot Islami në një intervistë për Abc Neës me gazetaren Fabiola Hoxha foli për formulën e propozuar së fundmi nga PS për Kodin Zgjedhor.

Islami e ka cilësuar si një mashtrim të madh. Sipas tij ajo që është prezantuar nuk është gjë tjetër veçse mënyrë për të penguar koalicionet parazgjedhore.

Është një mashtrim i madh  që po u bëhet shqiptarëve që kanë kërkuar të kenë ndryshim thelbësor të procesit zgjedhor. Duke hapur listat. Po prishet koalicionet që quhen të përbëra dhe gjithë kjo histori është bërë nga Edi Rama që është bërë i neveritshëm. Dhe e dyta të pengojë opozitën nëpërmjet prishjes së koalicioneve. Këtu kemi arritur nëpërmjet një këshilli Politik.

Ndryshimi është bërë i njëanshëm pa pjesëmarrjen e opozitës. Ndryshimi është bërë në shkelje të marrëveshjes së 5 qershorit. Është një shkelje e rëndë e komisionit të Venecias. Është një shkelje e rëndë që evidentoi Merkel dje, që ha se reforma duhet bërë me konsensus. Është një shkelje shumë e rëndë e Kushtetutës. Në fund fare është një shkelje që bëhen ndryshime kushtetues enë një parlament ilegjitim me 122 deputetë”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Sa kohë do të duhet për të kuptuar nëse masat kufizuese funksionojnë?Më tej, Islami thekson se formula e socialistëve nuk është për lista të hapura, pavarësisht se është propozuar si e tillë.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Sa kohë do të duhet për të kuptuar nëse masat kufizuese funksionojnë?

Siç thekson ai, është sërish Rama që do të rendisë deputetët e tij. Islami e cilëson si listë të ngrirë, ndërsa shton se kjo formulë nxjerr jashtë loje partitë e vogla.

“Procedura është bërë e njëanshme. Ka bërë një propozim, praktikisht nëpërmjet kësaj ndodh që kryetari i partisë cakton parë renditjen e kandidatëve. Rama do të rendisë të 11 deputetë e tij në Shkodër. E zemë se në Shkodër do marrë pjesë 50% e popullsisë dhe Rama fiton 5. Dhe nëse deputeti i gjashtë nuk merre 12 mijë vota e një ai nuk zgjidhet. Një burrë nuk e heq një grua. Duhet një grua që të marrë më shumë vota. Ka një hile, votuesit i janë dhënë 3 mënyra votimi. Kur voton 2 kandidatë ai nuk zhvendos sepse votat nuk i kalojnë kandidatit.

Kjo është një listë e ngrirë, e vendosur nga kryetari i partisë dhe është shumë e vështirë në terren që kjo të ndodh”, shprehet ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Hapini listat 100 për qind”/ “Shpërthen” Meta: Mjaft e degraduat Kuvendin o shakaxhinjtë e “integrimit”

Publikuar

-

Nga

“Hapini 100 për qind”/ “Shpërthen” Meta: Mjaft e degraduat Kuvendin o shakaxhinjtë e "integrimit"

Presidenti Ilir Meta vijon të përcjellë mesazhe të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta bën thirrje për hapjen 100% të listave.

Po ashtu ai I drejton edhe një apel të fortë mazhorancës, ndërsa shkruan “mjaft e degraduat Kuvendin”.

“Hapini listat për qytetarët që të zgjedhin pas 12 vjetësh më në fund deputetët.Hapini 100 për qind!

LEXO EDHE:  Nuk do ta besoni që këta tre njerëz janë nominuar për çmimin Nobel

LEXO EDHE:  Tre mënyrat, se si koronavirusi mund të na e ndryshojë përgjithmonë jetën

Mjaft e degraduat Kuvendin kështu, se edhe një asamble kooperative ka qenë dikur shumë më e përgjegjshme.

Shqipëria ka patur parlamentarizëm të shkëlqyer 100 vite më parë o shakaxhinjtë e “integrimit”.-shkruan Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE