Connect with Us

Gjashtë viktima brenda vitit në atentate mafioze/ Artan Hoxha flet për grupin misterioz që po tmerron Elbasanin

Kronika

Gjashtë viktima brenda vitit në atentate mafioze/ Artan Hoxha flet për grupin misterioz që po tmerron Elbasanin

Publikuar

-

Gazetari investigativ, Artan Hoxha zbuloi detaje të rendësishme nga atentati i mbrëmshëm në Peqin ku u vra Andi Zylyfi dhe mbeti i plagosur Andi Uruçi.

I ftuar në studion e Abc News, Hoxha foli për një sherr në një lokal në Elbasan disa kohë më parë pas humbjes së 50 kilogramëve kokainë, gjë e cila sipas tij ka nisur serinë e vrasjeve në këtë qytet.

Artan Hoxha theksoi se vrasja e djeshme është në vazhdën e një skenari që vazhdon, nuk është një ngjarje e beftë.

Po ashtu ai tha se policia dhe prokuroria përpiqen që të fsheshin lidhjet e ngjarjeve nga njëra-tjetra për të shmangur presionin ndaj tyre.

“Ka ndodhur një ngjarje në 7 prill të 2017. Ka ndodhur një sherr mes disa të rinjve ne një lokal të Elbasanit ku pati tre të plagosur. Ngjarja u kalua si një sherr i momentit, por nuk ishte ashtu.

Një grup kushte humbur një sasi prej 50 kilogram kokainë dhe ata kërkuan kthimin e kësaj shume mbrapsht ose kthimin e parave.

Nga ai momenti në Elbasan kanë nisur një seri ngjarjesh duke shkuar deri tek ngjarja e mbrëmshme. Deri tani në Elbasan janë përmendur grupet Çapja dhe Çela, por kësaj radhe nuk kemi të bëjmë me këto grupe”, tha Hoxha.

Ndër të tjera Artan Hoxha tha se deri më tani është duke goditur vetëm njëri grup, i cili ka vrarë gjashtë persona nga grupi rival në Elbasan.

“Në 29 dhjetor 2019 në një atentat tek rrethrrotulimi i Bradasheshit ku në një atentat dhe tre familje po festonin. Meshkujt e kanë ndjerë që mund të kishin probleme dhe i lanë gratë dhe fëmijet në një makinë dhe vetë në një makinë tjetër.

LEXO EDHE:  Tjetër paralajmërim i Artan Hoxhës/ Opozita po punon për të shkarkuar 27 kryebashkiakë

Në këtë atentat mbetën të vrarë Endrit Alibej, Arben Dylgjeri dhe një turk. Kjo ngjarje ishte në vijim të sherrit të Elbasanit. Të tre këta sapo ishin kthyer nga jashtë. Autorët dinin çdo gjë dhe i pritën e i vranë. Kjo ngjarje nuk është zbardhur.

Në 1 korrik, pothuaj në të nëjtën situatë, në Papër të Elbasan.
Dy vëllezërve të sapokthyer nga Italia në orët e mbrëmjes duke shkuar në banesë, u bëhet atentat. Njëri vritet dhe tjetri shpëton. Rezulton se është e njëjta vijimësi e atentateve.

Po atë ditë RENEA duke dashur të kapin autorët e këti atentati zbulojnë një arsenal armatimi të standardeve të NATO-s, të ardhura nga Italia. Ishin pajijme te plota siç i ka policia.

Dikush po përgatitej për një përplasje të madhe. Edhe sot e kësaj dite nuk është zbuluar se kush janë autorët dhe përgjegjësit e këtij arsenali”, tha Hoxha më tej.

Ndërkohë, Artan Hoxha shtoi se në Elbasan është vrarë edhe një person që sapo ishte kthyer nga Brazili dhe se ngjarja ka lidhje me atentatet e mëparshme.

“Brenda harkut kohor të një viti kemi gjashtë të vrarë pa autor. Nuk është bërë ende një vit. Të gjitha, jo vetëm që kanë lidhje me njëra-tjetrën janë në të njëjtin krah. Po marrin hak në mënyrë që rivali të mos përgjigjet”, tha Hoxha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Në kërkim për vrasje në Shqipëri/ Emiratet e Bashkuara Arabe marrin vendimin e papritur për Florenc Çapjën

Publikuar

-

Nga

Në kërkim për vrasje në Shqipëri/ Emiratet e Bashkuara Arabe marrin vendimin e papritur për Florenc Çapjën

Florenc Capja prej 12 korrikut është një qytetar i lirë në Emiratet e Bashkuara Arabe, me leje qëndrimi madje edhe i punësuar, ndonëse në Shqipëri rezulton në kërkim për vrasje.

Lajmin e ka dhënë avokati i tij mbrojtës, Neshat Fana, në një prononcim për Ballkan web, ku ka bërë me dije se Florenc Çapja ka qëndruar për një periudhë kohe nën mbikëqyrje në një banesë në Dubai, por tashmë është lënë i lirë.

Çapja pretendon sipas një e-maili dërguar Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar se nuk ka marrë asnjë dijeni për procesin që po zhvillohet ndaj tij në Shqipëri.

LEXO EDHE:  LSI pas skandalit me gjyqin 44 milionë euro për kompaninë greke të rrugës Tiranë - Elbasan

Një ditë më parë Gjykata e Posacme vendosi të vecojë cështjen ndaj tij dhe Olsi Lekut nga të pandehurit e tjerë me argumentin se Florenc Capja nuk ka marrë dijeni për këtë proces.

LEXO EDHE:  Përfundon numërimi i votave në Elbasan/ Emërohet kryebashkiaku i ri

Florenc Capja është në kërkim nga drejtësia shqiptare pasi akuzohet si porositës për vrasjen e at e bir, Nezir dhe Gentian Beqiri, ngjarje kjo e ndodhur në Elbasan në vitin 2012. Lidhur me këtë ngjarja është vënë në pranga xhaxhai i tij Ardian Çapja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“10 mijë euro për licenca false të farmacistit”/ “Premtimi i rremë” fundos 31-vjeçaren

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit bën të ditur se ka finalizuar operacionin e koduar “Premtimi i rremë”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e mashtrimit, me qëllim përftimi, duke vënë në pranga një 31-vjeçare.

Sipas policisë në pranga ka rënë 31-vjeçarja S.K., banuese në Kavajë, e cila akuzohet që ka mashtruar shumë qytetarë, nëpërmjet mesazheve në instagram, për përfitimin e licencës së farmacistit.

Arrestimi është bërë në momentin e marrjes së shumës 10.000 euro, nga disa qytetarë që i kishte mashtruar.

Njoftimi i Policisë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Premtimi i rremë”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e mashtrimit, me qëllim përftimi.

Arrestohet në flagrancë një 31-vjeçare që ka mashtruar shumë qytetarë, nëpërmjet mesazheve në instagram, për përfitimin e licencës së farmacistit.

Arrestimi, në momentin e marrjes së shumës 10.000 euro, nga disa qytetarë që i kishte mashtruar.

Sekuestrohen para dhe prova të tjera materiale që shërbejnë për dokumentin e veprimtarisë së kundërligjshme të 31-vjeçares.

Sektori për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim më Drejtorinë e Operacioneve Speciale, pas një hetimi disa javor, mbi bazën e provave të grumbulluara, organizoi dhe finalizoi operacionin policor të koduar “Premtimi i rremë”, në kuadër të të cilit u bë ndalimi i shtetases S. K., 31 vjeçe, banuese në Kavajë.

LEXO EDHE:  Përplasi për vdekje të miturën/ Arrestohet autori në Elbasan

LEXO EDHE:  Artan Hoxha paralajmëron shpalljen “non grata” të …

Në bazë të hetimeve të kryera, u bë e mundur që kjo shtetase të kapej në flagrancë nga Policia, në rrugën “Josif Budo”, në Kavajë, duke marrë shumën prej 10.000 euro, pasi kishte mashtruar disa shtetas, nëpërmjet komunikimeve në rrjetin social instagram, me adresa false të krijuara me emra të punonjësve të një institucionit shtetëror, me pretendimin për t’i ndihmuar në nxjerrjen e licencës për ushtrimin e profesionit të farmacistit.

Nga hetimet e kryera rezultoi se kjo shtetase, nëpërmjet mashtrimit dhe veprimeve të saj, ka arritur të përfitojë në total 16.000 euro.

Gjithashtu, nga këqyrja e telefonit të saj janë gjetur edhe shumë biseda të tjera me persona të ndryshëm, me të cilët komunikonte me qëllim mashtrimin për përfitim të paligjshëm të parave.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 1 kompjuter, 2 aparate telefonike, 10.000 euro, 50.000 lekë të rinj dhe 61 fatura tatimore shitjeje.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për identifikimin e personave të tjerë që mund të jenë dëmtuar nga ky aktivitet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Video-Zjarr në fushën e mbetjeve/ Fieri “pushtohet” nga shtëllunga tymi  

Publikuar

-

Nga

Qyteti i Fierit është mbuluar mëngjesin e sotëm nga një mjegull tymi, nga zjarri i fushës së mbetjeve urbane.

Ashtu sikurse shikohet edhe në videot e siguruara nga CNA.al, një re e dendur tymi ka mbuluar qytetin, duke shkaktuar kështu një krim mjedisor.

Janë disa vatra zjarri në fushën e mbetjeve urbane në Fier dhe ndikimi që ka era ka bërë që re të dendura tymi të ‘pushtojnë’ qytetin.

Sipas denoncimit të mbërritur në redaksinë e CNA.al, shtëllungat e tymit kanë pushtuar shtëpi e biznese që ndodhen shumë pranë fushës së mbetjeve, por ato po përhapen edhe në pjesë të tjera të qytetit, favorizuar edhe nga era dhe temperaturat e larta.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha jep njoftimin e rëndësishëm për Tiranën/Do të tronditeni nga një breshëri të shtënash

LEXO EDHE:  Tjetër paralajmërim i Artan Hoxhës/ Opozita po punon për të shkarkuar 27 kryebashkiakë

Po ashtu një tjetër detaj, është fakti se po rrezikohet edhe trafiku në rrugën Fier-Vlorë, ndërkohë që në vendin e ngjarjes nuk ka asnjë forcë zjarrfikëse apo punonjës që përpiqen të shuajnë flakët./CNA.al

LEXO TE PLOTE