Connect with Us

Dëmet nga tërmeti në Durrës/ Prokuroria lëshon 17 urdhër-arreste, shoqërohen mbi 30 inxhinierë, ndërtues dhe zyrtarë

Kronika

Dëmet nga tërmeti në Durrës/ Prokuroria lëshon 17 urdhër-arreste, shoqërohen mbi 30 inxhinierë, ndërtues dhe zyrtarë

Publikuar

-

Kur kanë kaluar rreth tre javë nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, i cili la pas 51 viktima, qindra të lënduar dhe mijëra të tjerë të pastrehë pas banesat e tyre u dëmtuan rëndë nga tërmeti, duket se prokuroria po vihet në lëvizje.

Kështu, mësohet se Prokuroria e Durrësit ka lëshuar 17 urdhër arreste, ndërkohë që deri tani janë shoqëruar rreth 30 ndërtues, inxhinierë dhe zyrtarë të cilët me veprimet apo mosveprimet e tyre mund të jenë bërë shkak për humbjen e jetëve nga tërmeti tragjik.

Në shënjestër të hetimeve janë ndërtesat, shembja e të cilave la pasur viktima, si Konvaleshenca, hotel Mira Mare, hotel Tropikal, Vila Palma, pallati 6 Katësh, por edhe ndërtesat e tjera të dëmtuara që janë shpallur pabanueshme.

LEXO EDHE:  Një audio false në italisht përhap panik në Durrës

Deri tani janë shoqëruar drejtori dhe nëndrejtori i Konvaleshencës, Ahmet Doda dhe Kujtim Hasa, Arben Isaku ish-drejtor ALUIZNI tashmë nëndrejtori i Kadastrës Durrës, Aldo Dakovelli shef sektori në Kadastrën e Durrësit dhe Artemis Malko punonjës terreni.

Kujtojmë këtu se ndër zonat më të prekura nga tërmeti ishin Durrësi dhe Thumana, por dëme të mëdha ka pasur edhe në Tiranë, Lezhë dhe Laç./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Kapen me 37 doza lëndë narkotike gati për shitje/ Arrestohen dy vëllezër

Publikuar

-

Nga

Në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë në bashkëpunim me Komisariatin Lezhë, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative se dy vëllezër shpërndanin lëndë narkotike në doza të vogla, kanë ushtruar kontroll ndaj tyrë në lagjen “Besëlidhja” Lezhë.

Si rezultat i kontrollit Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale, një sasi lëndë e dyshuar narkotike cannabis sativa, e ndarë në 37 doza të vogla, gati për shitje si dhe një sasi lekësh të përfituara nga shitja e lëndës narkotike.

LEXO EDHE:  Një audio false në italisht përhap panik në Durrës

LEXO EDHE:  Hetimet për vrasjen e Ivanoviç/ Serbia nuk informon autoritetet në Kosovë

Në vijim të veprimeve Policia ka bërë arrestimin në flagrancë të shtetasve: K.Gj., 20 vjeç dhe E.Gj., 22 vjeç, banues në Lezhë
Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë në ngarkim të tyre për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Plagosi me thikë vëllain/ Arrestohet 16 vjeçari

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Krujë, ku një 16 vjeçar ka plagosur me thikë vëllain e tij.

Mësohet se policia ka arrestuar shtetasin O.O., 16 vjeç pasi goditi me thikë vëllaine tij A.O., 22 vjeç pas një konflikti të çastit.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua mjeti prerës.

Nuk dihen ende detaje rreth ngjarjes, ndërkohë që autoritetet po punojnë për zbardhjen e plotë të rrethanave./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tronditet Shkodra/ Shpërthen tritoli mbrapa shtëpisë së Shefit të Komisariatit

Publikuar

-

Nga

Një shpërthim i fuqishëm tritoli ka ndodhur gjatë mbrëmjes së djeshme në lagje “Guerrile” Shkodër.

Sipas njoftimit të policisë, shpërthimi ka ndodhur mbrapa banesës së shefit të Stacionit të Policisë Theth, shtetasit me P.M.

Fatmirësisht nuk ka pasur lëndime në njerëz por vetëm dëme materiale

“Më datë 04.01.2020, rreth orës 21:45, në lagje “Guerrile” Shkodër, mbrapa banesës së shtetasit P. M. me detyrë shef i Stacionit të Policisë Theth, Shkodër, ka shpërthyer një sasi lëndë plasëse, për pasojë ka vetëm dëme materiale.
Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar forcat e Policisë dhe grupi hetimor ku vijon veprimet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit”, thuhet në njoftimin e policsë./CNA.al

LEXO TE PLOTE