Connect with Us

Zbulohet vepra më e vjetër e artit në botë/ Kulturë në Indonezi para 44.000 vitesh

Bota

Zbulohet vepra më e vjetër e artit në botë/ Kulturë në Indonezi para 44.000 vitesh

Publikuar

-

Skena me gjueti kafshësh janë gdhendur në shpellat e Ishullit Sulawesi në Indonezi rreth 44,000 mijë vite më parë. Këto janë pikturat murale më të hershme në historinë e njerëzimit, të cilat dëshmojnë jo vetëm jetesën në atë periudhë, por edhe shenja kulture, pasi pikturat murale janë një formë arti.

Afresket e gjetura në ishullin e Indonizisë rezultojnë të jenë dy herë më të lashta se ato të Francës dhe Spanjës, duke shfaqur një pasqyrë unike të zhvillimit të qenieve njerëzore.

LEXO EDHE:  Sulmohet nga krokodili/ Humb jetën 48-vjeçarja

“Këto janë pikturat më të vjetra në shpella që janë gjetur në planetin tonë,” thotë arkeologu Australian Adam Broome nga Universiteti Griffith.

Gjahtarët antropomorfë në ndjekje të derrave të egër duket se janë vepra më e vjetër e artit në botë. Megjithëse trupat e gjahtarëve janë njerëzorë, njëri prej tyre duket sikur ka kokë zogu ndërsa tjetri ka bisht. Hibridet hasen në mitologjitë e çdo shoqërie dhe përshkrimi i tyre tradicionalisht është shoqëruar me okultizmin fetar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritja e tensioneve pas vrasjes së gjeneralit iranian / Qindra ushtarë amerikanë drejt Lindjes së Mesme

Publikuar

-

Nga

Qindra ushtarë amerikanë u zhvendosën nga Fort Bragg, Karolina e Veriut, në Kuvajt për të shërbyer si përforcime në Lindjen e Mesme pas tensioneve në rritje pas vrasjes të gjeneralit iranian.

3.500 anëtarë të brigadës së vendosjes së shpejtë, e njohur zyrtarisht si Forca e Reagimit të Shpejtë, do të zhvendosen brenda disa ditësh.

750 ushtarët që u vendosën menjëherë ishin shtesë, përveç 14,000 trupave amerikane që ishin vendosur në rajonin e Gjirit që nga maji si përgjigje ndaj shqetësimeve për agresionin iranian.

Vendosja e trupave shtesë reflekton shqetësime në lidhje me veprimet e mundshme hakmarrëse iraniane pas sulmit që vrau Gjeneralin Qassem Soleimani, kreun e forcës elitare Quds të Iranit i cili është fajësuar për sulme ndaj trupave amerikane dhe aleatëve amerikanë që shkojnë prapa dekadave.

Irani është zotuar për ndëshkim, duke ngritur frikën e një lufte gjithëpërfshirëse, por është e paqartë se si ose kur mund të vijë një reagim.

Mëngjesin e së shtunës ushtarët të cilët futeshin në avion mbanin me vete thasë me armë.

LEXO EDHE:  Tragjedi në Indonezi/ Shkon në 82 numri i viktimave nga tërmeti

LEXO EDHE:  E vrau krokodili/ Ja si hakmerren banorët e zonës

Ushtarët vazhdimisht duhet të jenë të gatshëm të përgjigjen shpejt ndaj krizave jashtë vendit. Kur thirren nga eprorët e tyre, ata kanë dy orë për t’u përgatitur me pajisjet e tyre dhe duhet të mbajnë një gjendje gatishmërie në mënyrë që ata të mund të jenë në ajër brenda 18 orëve.

Gruaja e një anëtari të Airborne që u largua në fillim të kësaj jave tha që largimi i tij ishte aq i papritur, saqë nuk kishte mundësinë t’i thoshte lamtumirë personalisht ose me telefon.

Edhe burri i Bri’anna Ferry mori thirrjen në natën e Vitit të Ri, dhe ajo tha se ai do të nisej me aeroplan për në Lindjen e Mesme brenda disa orësh. Ajo ka frikë se ai mund të humbasë kontaktet me vajzën e tyre të vogël por gjithashtu dëshiron që ai të përqëndrohet në misionin e tij.

LEXO TE PLOTE

Bota

Vetëm 1 i vdekur nga aksidentet rrugore në 2019/ Njihuni me kryeqytetin që shënoi rekordin europian

Publikuar

-

Nga

Vetëm në katër ditët e para të vitit janë shënuar 3 viktima në vendin tonë, shkaktuar nga aksidentet rrugore, por si duket ky bilanc nuk ka të krahasuar me disa qytete të tjera evropiane.

Oslo, kryeqyteti i Norvegjisë, ka thyer rekordin europian për vitin 2019, ku është regjistruar vetëm një viktimë nga aksidentet rrugore.

Në shkallë vendi, Norvegjia ka regjistruar 110 aksidente me vdekje gjatë 2019-ës, popullsia e së cilës është 5.3 milionë banorë.

Shifrat e bëra publike nga autoritetet norvegjeze tregojnë se, gjatë 50 viteve të kaluara, numri i vdekjeve në rrugët e qytetit ka rënë në mënyrë drastike, nga 41 vdekje në 1975.

LEXO EDHE:  Tragjedia në Indonezi/ Shkon në 430 numri i viktimave, paralajmërim për një tjetër cunami

LEXO EDHE:  Martesë e pazakontë/Nuk do ta besoni çfarë ndodh!

Në 2002, qeveria Norvegjeze prezantoi “Vizionin Zero”, si pjesë e planit të tyre kombëtar të transportit për 2018-2029.

Vizioni Zero është baza për të gjithë punën e sigurisë rrugore në Norvegji dhe synon të krijojë një sistem transporti në të cilin askush nuk vritet ose plagoset rëndë në trafik.

Ndërkaq, vendet më të rrezikshme në BE për sigurinë rrugore janë Bullgaria dhe Rumania, e cila ka mesatarisht mbi 90 vdekje për një milion banorë./CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Sulmi ajror në Irak/ Koalicioni i udhëhequr nga SHBA hedh poshtë njoftimet

Publikuar

-

Nga

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që lufton kundër Shtetit Islamik, bën të ditur se nuk ka kryer sulme ajrore pranë kampit Taji në veri të Bagdadit.

Gjithashtu ushtria irakene hodhi poshtë njoftimet për një sulm ajror ndaj një aukolone me ndihmë mjekësore në Taji.
Më herët, Forca e Mobilizimit Popullor të Irakut, grupi ombrellë i grupimeve paraushtarake tha se, si pasojë e sulmeve ajrore pranë kampit Taji ishin vrarë gjashtë persona dhe plagosur rëndë tre të tjerë.

Sipas televizioni shtetëror irakian, sulmet ajrore ishin kryer nga forcat amerikane.
Në një postim në twitter një zëdhënës i koalicionit shkruante “Fakt: koalicioni … nuk ka kryer sulme ajrore pranë kampit Taji (në veri të Bagdadit) ditët e fundit”.

LEXO EDHE:  Sulmohet nga krokodili/ Humb jetën 48-vjeçarja

LEXO EDHE:  E vrau krokodili/ Ja si hakmerren banorët e zonës

Forca e Mobilizimit Popullor të Irakut tha se sulmet goditën një autokolonë me personel mjekësor dhe jo udhëheqës të lartë, sikurse u raportua në disa media. Por më vonë zëdhënësit e kësaj force lëshuan një deklaratë tjetër ku thuhej se në Taji nuk ishte goditur asnjë autokolonë me personel mjekësor.

LEXO TE PLOTE