Connect with Us

Kryeministri i ri britanik përshpejton Brexit/ Merkel: BE do të ketë një konkurrent të fortë

Bota

Kryeministri i ri britanik përshpejton Brexit/ Merkel: BE do të ketë një konkurrent të fortë

Publikuar

-

Menjëherë pasi u mor vesh se partia Konservatore me në krye Boris Johnson mbizotëroi në zgjedhjet britanike, Kancelarja Merkel bëri një deklaratë jo pak të fortë. Merkel u shpreh se Bashkimi Europian ka tashmë një konkurrent të fuqishëm në derën e tij, duke ju referuar kështu Britanisë së Madhe.

“Do të kemi një konkurrent në derën tonë … që mund të na bëjë më të shpejtë në vendimet tona,” tha Kancelarja Gjermane.

LEXO EDHE:  Britani/Vendim befasues për Brexit, ja kush do e thotë fjalën e fundit

Ndërsa Presidenti Francez Emmanuel Macron, nga ana e tij, e ka paralajmëruar Britaninë se në përpjekje për të rregulluar ekonominë pas Brexit-it, Britania do të humbasë aksesin në tregun e Bashkimit Evropian./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Trump paralajmërim të fortë ndaj Iranit/ Kemi në shënjestër 52 site iraniane

Publikuar

-

Nga

presidenti i shba,donald trump

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar iranin pas vrasjes së gjeneralit ushtarak Qasem Soleimani.

Trump deklaron se nëse Irani do të sulmojnë qoftë dhe një amerikan apo një aset amerikan atëherë do të sulmojë 52 objekte të Iranit që përfaqësojnë 52 amerikanët e marrë peng nga Irani shumë vite më parë.

Presidenti amerikan thotë se SHBA nuk do më kërcënime dhe nëse Irani vret qoftë dhe një amerikan atëherë goditja do të jetë shumë e ashpër.

“Irani nuk ka qenë asgjë vetëm problem për shumë vite. Le të shërbejë kjo si paralajmërim. Nëse Irani vret qoftë një amerikan apo sulmon nje aset të amerikanëve, ne kemi në shënjestër 52 site iraniane që përfaqësojnë 52 amerikanët e marrë peng nga Irani shumë vite më përpara. Disa nga këto site janë tepër të rëndësishme për Iranin, kulturën iraniane. Irani vetë do të goditet shumë shpejt e shumë fuqishëm. SHBA nuk do më kërcënime!”, deklaron Trump./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Video-Australia nën “pushtetin” e zjarreve/ Zjarrfikësit kalojnë përmes flakëve

Publikuar

-

Nga

Australianët po përballen me një fillim të tmerrshëm për vitin e ri, pasi zjarre të fuqishmë kanë përfshirë prej ditësh vendin.

Mijëra njerëz janë këshilluar që të zhvendosen nga shtëpitë e tyre për shkak të rrezikut.

Ekipet e zjarrfikësve të katër rajoneve janë përgatitur për rreziqet nga zjarret.

Në rrjet po qarkullon video e pamjeve dramatike që tregojnë zjarrfikësit që po kalojnë përmes një zjarri “të egër”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritja e tensioneve pas vrasjes së gjeneralit iranian / Qindra ushtarë amerikanë drejt Lindjes së Mesme

Publikuar

-

Nga

Qindra ushtarë amerikanë u zhvendosën nga Fort Bragg, Karolina e Veriut, në Kuvajt për të shërbyer si përforcime në Lindjen e Mesme pas tensioneve në rritje pas vrasjes të gjeneralit iranian.

3.500 anëtarë të brigadës së vendosjes së shpejtë, e njohur zyrtarisht si Forca e Reagimit të Shpejtë, do të zhvendosen brenda disa ditësh.

750 ushtarët që u vendosën menjëherë ishin shtesë, përveç 14,000 trupave amerikane që ishin vendosur në rajonin e Gjirit që nga maji si përgjigje ndaj shqetësimeve për agresionin iranian.

Vendosja e trupave shtesë reflekton shqetësime në lidhje me veprimet e mundshme hakmarrëse iraniane pas sulmit që vrau Gjeneralin Qassem Soleimani, kreun e forcës elitare Quds të Iranit i cili është fajësuar për sulme ndaj trupave amerikane dhe aleatëve amerikanë që shkojnë prapa dekadave.

Irani është zotuar për ndëshkim, duke ngritur frikën e një lufte gjithëpërfshirëse, por është e paqartë se si ose kur mund të vijë një reagim.

Mëngjesin e së shtunës ushtarët të cilët futeshin në avion mbanin me vete thasë me armë.

LEXO EDHE:  Britani/Vendim befasues për Brexit, ja kush do e thotë fjalën e fundit

LEXO EDHE:  Forbes: Merkel, gruaja më e fuqishme

Ushtarët vazhdimisht duhet të jenë të gatshëm të përgjigjen shpejt ndaj krizave jashtë vendit. Kur thirren nga eprorët e tyre, ata kanë dy orë për t’u përgatitur me pajisjet e tyre dhe duhet të mbajnë një gjendje gatishmërie në mënyrë që ata të mund të jenë në ajër brenda 18 orëve.

Gruaja e një anëtari të Airborne që u largua në fillim të kësaj jave tha që largimi i tij ishte aq i papritur, saqë nuk kishte mundësinë t’i thoshte lamtumirë personalisht ose me telefon.

Edhe burri i Bri’anna Ferry mori thirrjen në natën e Vitit të Ri, dhe ajo tha se ai do të nisej me aeroplan për në Lindjen e Mesme brenda disa orësh. Ajo ka frikë se ai mund të humbasë kontaktet me vajzën e tyre të vogël por gjithashtu dëshiron që ai të përqëndrohet në misionin e tij.

LEXO TE PLOTE