Connect with Us

Fitorja e thellë e konservatorëve në Angli/ Tetë mesazhet e qarta për Shqipërinë

Politikë

Fitorja e thellë e konservatorëve në Angli/ Tetë mesazhet e qarta për Shqipërinë

Publikuar

-

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka komentuar fitoren e thellë të konservatorëve në Angli, për të cilën thotë se ka përcjellë disa mesazhe të qarta, edhe për Shqipërinë.

Në një postim në rrjettet sociale, Kulluri shkruan se “Fitorja e thelle e Konservatoreve ne Angli dha disa mesazhe te qarta:

1) Klasa punetore, shtresa e mesme dhe brezi i dyte i emigranteve votuan kunder establishmentit 30 vjecar politik dhe ekonomik liberal;

2) Politikanet qe u drejtohen njerezve nuk i mundin dot mediat dhe NGO liberale qe e etiketuan Johnsonin si “populist”, “fashist” e dokrra te tjera si keto;

3) Njerezit duan te punojne dhe jo te ushqehen me “ideologjizma” te tipit globalist, europianist, ambientalist etj.;

4) Kapitalizmi prodhues mundi libertarianet qe ushqehen me parate e njerezve ne fonde investimesh, pensionesh dhe aksionesh ne burse duke i shnderruar qytetaret ne konsumatore;

5) Anglise dhe vendeve te tjera duhet tu kthehet dinjiteti i humbur prej sovranitetit te deleguar ne Bruksel;

6) Komunistet dhe liberalet duke u bashkuar humben perballe nje te djathte konservatore, duke kerkuar kthimin tek vlerat e familjes, veteqeverisjes, komunitetet dhe identitetet lokale perballe “qytetarise abstrakte globale dhe europianiste;

LEXO EDHE:  Blushi zbulon emrat/Ja 4 personat që numërojnë votat në zgjedhje

7) Levizjet politike qe dominojne perendimin nisin ne SHBA dhe perhapen ne evrope dhe jo anasjelltas;

8) Anglosaksonet refuzojne si gjithmone marksizmin; Ne vend te perfundimit: Shqiperia qe eshte kapur nga liberale-komunistet majtas e djathtas nuk ka rruge tjeter per te dale nga kriza pervecse duke orientuar te djathten nga konservatorizmi modern ne kushtet tona. “

Sipas Kullurit, “mbeshtetja tek ekonomia prodhuese vendase dhe e huaj perkunder oligarkise tregtare , decentralizimi i pushtetit ne respekt te sovranitetit te qytetareve dhe komuniteteve, kthimi tek vlerat e familjes dhe tradites perkunder “lirise individuale” te shfrenuar, perfaqesimi i shtreses se mesme dhe klases punetore ne vendimarrjen politike perkunder emerimeve te buratineve pa atribut politik, liri e fjales dhe opinionit perkunder kontrollit mediatik te kastes oligarkike etj.. Sa me shume te sundojne “ushtaret” e establishmentit ne Shqiperi, aq me shume do marrin valixhet per ne rruget botes si qytetare pa qytetari!”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Udhëtim drejt Lushnjes dhe dy ndalesa në Tiranë/ Klodiana Lala zbulon itinerarin e Preng Gjinit

Publikuar

-

Nga

Klodiana Lala tregon skemën e korrupsionit të zbuluar nga SPAK/ Si u vunë në pranga njerëzit e drejtësisë

Gazetarja Klodiana Lala ka treguar itinerarin që ka përshkuar ditën e sotme shënjestra e atentatit në Vasil Shanto, Prend Gjini.

Lala tha se Gjini ka udhëtuar në drejtim të Lushnjes dhe ka qëndruar për disa orë në këtë qytet.

Ajo zbuloi se pasi ka mbërritur në Tiranë, i plagosuri ka ndaluar në dy parkingje, në parkingun e një spitali privat dhe më pas të një universiteti privat.“Nga burime të Prokurorisë kam mësuar se Preng Gjini ka udhëtuar sot në drejtim të Lushnjës, ku ka qëndruar disa orë. Më pas ka shkuar në një spital privat dhe më tej është ndalur në parkingun e një universiteti. Atentatorët e kanë patur të qartë vendin ku do e kryenin atentatin, jo vetëm për të vrarë shënjestrën, por edhe për të çuar mesazhe tek grupet kundërshtare”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

LEXO EDHE:  Ultimatumi i Bashës për Teatrin/ Kulluri thumbon kreun e opozitës

LEXO EDHE:  Në PD s’ka më garë/ Zgjidhen “Enveristët” e Republikës së Re

Ndërkohë, kujtojmë se Prend Gjini ndodhte në spitalin e Traumës në gjendje të rëndë shëndetësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje se vendet e BE”

Publikuar

-

Nga

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje së vendet e BE”

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, nuk i ka kursyer lëvdatat ndaj vetes mbrëmjen e sotme në “Open”.

I ndodhur përballë një paneli gazetarësh, Lleshaj tha se policia nën drejtimin e tij ka bërë arritje të mëdha.

Lleshaj tregoi statistikat ku tha se ato tregojnë se policia e shtetit ka bërë një punë të mirë dhe është në nivele më të larta se ajo e viteve të mëparshme.

LEXO EDHE:  “Bomba” e anëtarit të Këshillit Kombëtar të PD/ Opozita ndan milionat me tenderat e Rilindjes‘Kemi 330 arrestime për armë mbajtje pa leje. Në vitin 2019 kishim 35 mijë vepra penale, ndërsa këtë vit kemi 22 mijë.

LEXO EDHE:  Theri me thikë bashkëshorten / Arrestohet 45 vjeçari shqiptar

Kemi më pak vrasje se shumë vende të BE-së dhe vendeve të zhvilluara”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Publikuar

-

Nga

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Analisti Fatos Lubonja, është I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story”, ku po diskutohet për lëvizjet në qeveri dhe lagimin e Besa Shahinit nga Ministria e Arsimit.

Sipas Lubonjës, Shahini kishte lidhje vetëm me Ramën dhe ishte fasadë e tij.

Ai nuk përjashton edhe mundësinë që Shahini të jetë larguar për t’i liruar vendin në Ministri një njeriu politik të PS, siç ishte Evis Kushi në këtë rast.“Kam lexuar komente të ndryshme në lidhje me këtë. Domethënë, pse iku, pakënaqësi apo çfarë pakënaqësish tha, iku nga opozita se opozita e ka sulmuar për gjuhën apo iku nga Rama, thonë disa, se është e majtë e vërtetë, kjo partia ku ishte nuk është.

Për ta kuptuar më miër situatën, duke e përgjithësuar këto lloj ministresh si Shahini e figura të tjera janë fasada të Ramës, njerëzve që dinin anglisht dinë të prezantojë. Dhe tregon se unë jam i fuqishëm dhe ja marr nga hiçi. S’janë vërtet struktura e pushtetit të Ramës. Ata që vendosin në prapavijë, oligarkia, njerëz të fuqishëm të fortët e zonave.

LEXO EDHE:  Vendimi i Koalicionit Opozitar “frikëson” Bamir Topin/Ja paralajmërimi i tij

LEXO EDHE:  Theri me thikë bashkëshorten / Arrestohet 45 vjeçari shqiptar

Përshtypja që kam unë është se në këtë situatë, kjo që kishte lidhje vetëm me Ramën, mund të ketë pasur pakënaqësira nga strukturat, i kanë çuar të dhëna. Mundet që kjo vetë, këta thonë që s;ishte e korruptuar. Por duhen njerëz më politikë. Diku dëgjova një koment, që sistemi arsimor është i rëndësishëm për elektoratin.”- tha Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE