Connect with Us

Vijojnë hetimet për tërmetin/ Janë mbledhur dosjet e pallateve në Durrës

Lajme

Vijojnë hetimet për tërmetin/ Janë mbledhur dosjet e pallateve në Durrës

Publikuar

-

Prokuroria e Durrësit po zhvillon hetime intensive lidhur me pasojat e tërmetit të 26 Nëntorit, ku fatkeqësisht në vend patëm 51 viktima, si dhe u dëmtuan qindra e mijëra objekte banimi, si shtëpi pallate por edhe hotele.

Hetimi nisi për dy vepra penale, shpërdorim detyre dhe ndërtim pa leje, por burime bëjnë me dije për Top Channel se gjatë hetimit dhe administrimit të provave mund të dalin në pah edhe vepra të tjera penale.

Hetimi aktualisht është i ndarë në dy grupe, ku me prioritet po hetohet nga katër prokurorë çështja e shtatë objekteve që regjistruan 23 viktima, siç janë Shtëpia e familjes lala, pallati gjashtë katësh pranë shkollës dy gjelat, pallati gjashtë katësh pranë Kryqit të Kuq, shtëpia e pushimit në Kavalishencë nën varësi të Ministrisë së Brendshme, hotel “Tropical”, “Vila Palma” dhe si hotel “Mira Mare”.

Po ashtu, po hetohen investitorët e objekteve, inxhinierët, projektuesit dhe zyrtarët që kanë trajtuar lejet e ndërtimit dhe legalizimit. Po kontrollohen edhe ndërtimet pa leje që kanë rezultuar me shtesa.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Ja si i kryenin vjedhjet grabitësit e arrestuar në Durrës

Ndërsa grupi i dytë hetimor prej tre prokurorësh, po hetojnë ndërtimet e kategorizuara të pabanueshme dhe që duhen shembur. Ky grup po ashtu pa pasur në fokus edhe shkollën 9-vjeçare Naim Babameto, e cila u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe u shemb nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit.

Pjese e hetimit janë edhe objektet që që janë dëmtuar por që nuk do të shemben.
Në të gjitha ndërtesat janë marrë mostra hekuri dhe betoni, çka do të ndihmojë hetimin në lidhje me cilësinë e ndërtimeve që është aplikuar.

Prokuroria e Durrësit ka marrë në pyetje ndërtues, inxhinier, projektues, zbatues, zyrtarë si edhe banorë, për të vënë përgjegjësit përpara drejtësisë. Grupi hetimor shprehet i rezervuar se kur do të fillojnë arrestimet, por duke konsideruar intensitetin e hetimeve, shumë shpejt çështja do të ketë edhe konkluzionet përfundimtare.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Përkeqësimi i motit/ Anullohen udhëtimet e trageteve nga Bari në Durrës

Publikuar

-

Nga

Duke parë përkeqësimin e motit në ditët e para të vitit 2020 dhe kontaktet me kapitenerinë e portit te Barit, Drejtoria e Përgjithshme Detare njofton se Porti i Barit është mbyllur.

Bëhet me dije se sot tragetet nga Bari për Durrës nuk janë nisur deri në një urdhër te dytë nga kapiteneria e portit Barit.

Ndërkohë, porti i Durrësit është i hapur dhe është në gatishmëri.
Sipas njoftimit të Drejtorisë së PërgjithshmeDetare, për arsye të mbylljes të portit të Barit do ndalohet nisja e tregeteve nga Durrësi për në Bari për të shmangur qëndrimin e trageteve dhe të pasagjerëve në radën e portit të Barit.

LEXO EDHE:  Drogë në Portin e Durrësit/Si mashtruan trafikantët, por …!

LEXO EDHE:  Atentati ndaj Devi Kasmit/ Shtëpia e “vdekjes” në Mëzez me armë të sofistikuara në mure (video)

“Kërkojmë mirëkuptimim e pasagjerëve të bllokuar në portet e Barit dhe të Durrësit pasi e gjitha bëhet per të garantuar sigurinë lundrimore në situatat detare me mot te përkeqesuar, erë te fortë e dallgë të larta”, thuhet më te në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Policia rrugore “më dorë të hekurt” ndaj shoferëve/ Qindra gjoba dhe patenta të pezulluara

Publikuar

-

Nga

Policia rrugore ka shtuar masat në të gjitha rrugët urbane, interurbane, por edhe ato rurale për parandalimin e aksidenteve rrugore.

Në Tiranë, Lezhë, Durrës, Fier, Elbasan, janë vendosur radarë Trucam për të monitoruar dhe parandaluar aksidentet rrugore që vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat e lejuara.

Gjithashtu janë vendosur, radar edhe në rrugët e brendshme të qytetit të Tiranës.
Janë edhe shtuar kontrollet me alkooltestues.

Si rezultat i këtyre masave, gjatë 24 orëve të fundit deri në këto momente, janë pezulluar 176 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara, nga këto: 51 në Tiranë, 47 në Durrës, 49 në Lushnjë-Fier nga njësia Operacionale e Policisë Rrugore, 15 në Lezhë dhe 14 në Elbasan.

Njëkohësisht, në të gjithë vendin janë vendosur 235 masa administrative për mosrregullim shpejtësie, veçanerisht në qendrat e banuara dhe shpejtesi jo më shumë se 20 km/h mbi normat e lejuara.

Si rezultat i kontrolleve me aparatin alkooltestues drager, në të gjithë vendin janë arrestuar në flagrancë 13 drejtues mjetesh, për drejtim mjeti në gjendje të dehur, 9 prej të cilëve në Tiranë, si dhe janë pezulluar 41 leje drejtimi për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.

Po gjatë kontrolleve janë verifikuar dhe arrestuar në kushtet e flagrancës 20 shtetas, për drejtim mjeti pa leje drejtimi, nga të cilët 16 në Tiranë.

Po gjatë kontrolleve janë evidentuar parakalime dhe manovra të rrezikshme në rrugë e në afërsi të kalimit të këmbësorëve, në segmente me fushëpamje të kufizuar etj, si dhe janë ndëshkuar për mosdhënie përparësie këmbësorëve, në të gjithë vendin, 234 drejtues mjetesh, nga të cilët 165 në Tiranë.

LEXO EDHE:  Tragjedia e trinjakëve/ Gazetarja qan në transmetim live

LEXO EDHE:  Luli kërkon lekë për Ramën

Janë evidentuar dhe ndëshkuar 456 drejtues mjetesh, të cilët janë konstatuar duke drejtuar mjetin pa vendosur rripin e sigurimit.

287 drejtues mjetesh duke përdorur aparatin celular gjatë drejtimit të mjetit.

34 drejtues motomjetesh dhe ciklomotorrësh pa vendosur kaskën mbrojtëse dhe 22 drejtues mjetesh për shkelje të sinjalizimit të ndritshëm (semafor).

24 drejtues mjetesh, nga vende të ndryshme të BE-së, janë konstatuar me shpejtësi mbi normat e lejuara, shumica e të cilëve, duke përfituar nga lehtësirat e parashikuara në Kodin Rrugor, kanë dhënë pëlqimin për të paguar dyfishin e maksimumit të gjobës për shkeljen e konstatuar dhe iu është rikthyer përsëri leja e drejtimit.

Si dhe në të gjithë vendin, po gjatë 24 orëve të fundit, janë vendour 1450 masa për parkime të gabuara e shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Policia Rrugore, në vijim të planit të detajuar të masave do forcojë më tej kontrollet me radar, dragera, punonjës civilë, për të bërë të mundur parandalimin e aksidenteve rrugore që vijnë si pasojë e këtyre shkeljeve dhe sigurimin e një transporti rrugor me parametra normalë dhe të sigurt, në të gjithë vendin dhe veçanërisht në akset rrugore që të çojnë në pikat e kalimit kufitar me shtetet fqinje.

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve të respektojnë sinjalizimin rrugor, për të shmangur aksidentet dhe penalitetet e parashikuara në Kodin Rrugor. Njëkohësit, këmbësorët të tregojnë kujdes gjatë kapërcimit të rrugës nga njëra anë në tjetrën, të kalojnë në vijat e bardha dhe aty ku ato mungojnë, të tregojnë kujdes të shtuar duke respektuar kërkesat dhe normat e sjelljes të përcaktuara në Kodin Rrugor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rilindja Demokratike lindi si shpresë para 29 vitesh/ Sot, ikonë e historisë

Publikuar

-

Nga

Sot Rilindja Demokratike mbush 29 vite nga themelimi i saj. Ky ishte hapi i parë drejt fjalës së lirë, shpresë kjo e rikthyer pas 45 vitesh.

Ndërkohë që kanë kaluar gati 3 dekada, Rama sot kërkon censurë, i quan mediat kazan dhe fyen gazetarët sepse ka marrë peng pronarët.

Nga ana tjetër Kreu i PD, Lulzim Basha e ka falimentuar RD dhe ka shpallur armiq kush i thotë të vërtetën.

Ndërkohë Meta i paguan mediat si mercenare, ndërsa Lali Eri i ble si fiq.

Sot media është më keq se 29 vite më parë edhe pse në shumë raste ka teprime, ajo s’ mund të jetë viktimë e politikës dhe të goditet kur në vend krimi e korrupsioni bëjnë ligjin.
Gazetarët janë të keqpaguar dhe me shpresë të vrarë, por sërish luftojnë në atë pak hapësirë që kanë.

LEXO EDHE:  Luli kërkon lekë për Ramën

LEXO EDHE:  Luli kërkon lekë për Ramën

RD lindi dje si shpresë, sot është thjesht ikonë e historisë pasi ecja e teknologjisë dhe braktisja si zë politik e ka lënë në hije të plotë.
Por sido që të ndodhë ajo ngelet dallëndyshja e parë e fjalës së lirë në Shqipëri./CNA.al

LEXO TE PLOTE