Connect with Us

Temperaturat pësojnë rënie/ Ja si do jetë moti për orët në vijim

Sociale

Temperaturat pësojnë rënie/ Ja si do jetë moti për orët në vijim

Publikuar

-

Dita e sotme ka nisur me kthjellime, por gradualisht pas mesdite vranësirat do të vinë në dendësim.

Reshjet e shiut do të bëhen prezente fillimisht në zonat bregdetare me intesitet të ulët, dhe në orët e pasdites reshjet e shiut do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të vendit.

Sipas SHMU, era do të fryjë me drejtim Juglindje – Jugperëndim me shpejtësi mesatare 5m/sek.

Në fushën termike pritet një rënie në vlerat e mëngjesit më konkretisht:

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Priten reshje dhe shtrëngata në të gjithë vendin

zonat malore 0ºC deri në 9ºC
zonat e ulëta 5ºC deri në 15ºC
zonat bregdetare 6ºC deri në 17ºC/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Infektimi me koronavirus i Budinës/ Sazan Guri bën komentin epik: Atij i ndrin tulla, ça i sëmurë është!

Publikuar

-

Nga

Infektimi me koronavirus i Budinës/ Sazan Guri bën komentin epik: Atij i ndrin tulla, ça i sëmurë është!

Mbrëmjen e sotmë kanë qënë të ftuar në emisionin “360 grade”, aktori dhe regjizori i njohur Edmond Budina, Arben Meçe dhe Sazan Guri.

Mes tyre është zhvilluar dhe një debat teksa Budina tha se pas dy ditësh plotëson numrin e ditëve që i përfundon karantina, por nuk ka shfaqur asnjë shenjë të infeksionit.

“Jam i çuditur, nuk kam pasur asnjë shenjë. Edhe rezultatet i testit mi thanë shumë shpejt, megjithatë do të presim dhe të shohim”, tha Budina.“Mondin e kam mik, kemi qenë bashkë që në lëvizjen studentore dhe ka qenë ndër të paktit që i kam respektuar. Por i uroj shërim të shpejtë, pasi unë kam të drejtën time të besoj në seriozitetin e shtetit tim. Mondi të mirën e ka në xhep, të ruhet nga e keqja”, tha Meçe.

LEXO EDHE:  “Çmendet” moti në fundjavë/ Temperaturat pësojnë ndryshime

LEXO EDHE:  “Çmendet” moti në fundjavë/ Temperaturat pësojnë ndryshime

Por Sazan Guri duke ndërhyrë tha se “Mondi nuk ka asgjë, për çfarë i thua shërim të shpejtë. Atij i ndrin tulla, e nxorën pozitiv për çështje që dihen”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Imunologu Sulçebe: Jemi larg imunitetit të tufës, maskat të jepen falas

Publikuar

-

Nga

Situata e pandemisë është serioze dhe agresiviteti i virusit COVID-19 nuk është zbutur pasi jemi ende larg imunitetit të tufës. Ky ka qene përfundimi i Akademisë së Shkencave për pandeminë.

Imunologu Genc Sulçebe, një nga autorët e studimit në fjalë tha për “Euronews Albania” se nga të dhënat e studimit u arrit në përfundimin se nuk mund t’ia lëmë dot spontanitetit arritjen e të ashtuquajturit imunitet i tufës, i cili është një proces i gjatë, por duhen marrë masa për të ndaluar përhapjen e infeksionit, i cili siç tha me këto ritme pritet të përhapet edhe më shpejt.

“Ne presim vazhdim të përhapjes së infeksionit. Imuniteti i tufës është një proces biologjik që me këtë ritëm, në mënyrë spontane do shumë kohë. Tashmë kemi një rritje progresive të përhapjes së infeksionit, çka rrit problematikën.LEXO EDHE:  Keni plane për fundjavën?/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Nuk ja lëmë dot spontanitetit, duhen marrë masa për të ndaluar përhapjen e infeksionit, siç është testimi masiv, gjurmimi i kontakteve, mbajtja e maskave, duhet menduar si mundësi dhënia falas e maskave për ata që nuk kanë mundësi t’i sigurojnë.

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Mësoni sa do jenë temperaturat për sot

Lënia spontane drejt imunitetit të tufës ka pasoja të rënda.  Masat duhet të përqendrohen në parandalimin e përhapjes së infeksionit, që do të na japë kohë në fillimin e aplikimit të vaksinës, që duhet të fillojë në fillim të 2021”, u shpreh mjeku.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Beteja me COVID-19/ Manastirliu: Po përgatitemi për çdo skenar

Publikuar

-

Nga

Beteja me COVID-19/ Manastirliu: Po përgatitemi për çdo skenar

“Jemi duke u përgatitur për hapjen e dy spitaleve të tjera COVID dhe për çdo skenar, sipas strategjisë për përballimin e situatës”. Deklarata u bë nga Ministrja Manastirliu në spitalin COVID4, gjatë ceremonisë së dorëzimit nga Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca, të pjesës së katërt të ndihmës së BE-së për Shqipërinë, në kuadër të mbështetjes për përballimit e situatës së shkaktuar nga COVID19.

Duke falenderuar vendet e Bashkimit Europian për mbështetjen, Manastirliu u shpreh se po bëhen të gjithë përpjekjet, për të rritur kapacitetet testuese, kapacitetet laboratorike, për t’iu përgjigjur çdo situate që kjo epidemi mund të sjellë.

“Kemi tashmë katër struktura të dedikuara për trajtimin e pacientëve që vuajnë nga COVID19. Dy spitale të cilat sot funksionojnë dhe të cilët ofrojnë kujdes shëndetësor për më shumë se 120 pacientë aktualisht ë cilët janë të dyshuar dhe të cilët vijojnë të marrin shërbime në këto spitale. Nga ana tjetër parapërgatitemi që në rast të shtimit të fluksit të pacientëve, të hapim dhe strukturën COVID3, ish-kirurgjitë në QSUT dhe më pas edhe COVID4, që është pikërisht kjo structure, të cilën e bëmë gati në një kohë rekord për të mundësuar zgjerimin e kapaciteteve. Jemi duke u përgatitur për çdo skenar, duke punuar fort për rritjen e kapaciteteve të burimeve njerëzore për krijimin e skuadrave rezervë në mënyrë që t’i përgjigjemi çdo situate”, tha Manastirliu.

Manastirliu ka kërkuar të mos bëhet politikë me koronvirusin, por secili të japë shembullin personal për të përballuar këtë situatë.

“Mjekë të politiëks dhe politikanë të mjekësisë duan të përfitojnë për të bërë politikë me virusin. Nuk bëhët politike me virusin. Mjekët që punojnë në spitalin infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” e dinë çfarë po shohin. Familjarët e të prekurve e dinë mirë ç’po përjetojnë, që presin aty poshtë për një lajm për të afërmit e tyre që vuajnë nga COVID19. Nuk është asnjëherë vonë për të kthyer faqen, për të bërë atë që është e nevojshme.Të rrisim ndërgjegjësimin përmes shembullit personal” -tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  “Çmendet” moti në fundjavë/ Temperaturat pësojnë ndryshimeManastirliu u bëri thirrje qytetarëve dhe sidomos të rinjve të përshateten me normalitetin e ri për të respektuar rregullat e vendosura, duke pranuar që javën e fundit ka pasur një ndërgjegjësim të qytetarëve.

LEXO EDHE:  Suprizat e motit/ Ja, çfarë kanë parashikuar sinoptikanët

“Nuk duhet të lejojmë virusin të fitojë terren. Virusi fiton terren nëse njerëzt e lejojnë atë. Gjëja që kërkohet sot është një përgjegjësi e gjithësecilit, për të bërë ato veprime të thjeshta, të cilat ndikojnë në uljen e përhapjes së infeksitonit: Distancimi, mbajtja e maskës, higjiena. Duhet të përfitojmë çdo ditë për të krijuar barrierën e nevojshme që ky virus të mos gjejë terren”, apeloi ministrja.

Ambasadoir i BE në Shqipëri, Luigi Soreca tha se do të vazhdojë mbështetja për Shqipërinë, duke i’u bashkuar thirrjes së ministres Manastirliu për respektimin e masave të vendosura.

“Kënaqësi të jem përsëri me ju për herë të katërt për mbështetjen që Bashkimi Europian po jep për Shqipërinë. Vlera e këtyre pasijeve që janë sot këtu janë në fakt 650 mijë euro. Kjo është ndihmesa e katërt që japim. Me lejoni që t’i bashkangjitem thirrjes që i bëtë qytetarëve për të respektuar rregullat e caktuara të distancimit, higjienës dhe rregullat që rrjedhin nga akti normative për vendosjen e maskës së detyrueshme”, tha Soreca.

Në kuadër të marrëveshjes së lidhur me BE për ndihma me pajisje mjekësore për përballimin e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, në vlerën 4 milion Euro në këtë mbështetje të radhës janë të përfshirë: 15 respiratorë të lëvizshëm; 50 monitorë pacienti; 25 defibrilatorë; 20 EKG; 10 Eko fikse; 2 grafi të lëvizshme.

LEXO TE PLOTE