Connect with Us

Shisnin lëndë narkotike/ Brenda 24 orëve në Tiranë arrestohen 3 shtetas

Lajme

Shisnin lëndë narkotike/ Brenda 24 orëve në Tiranë arrestohen 3 shtetas

Publikuar

-

Brenda vetëm 24 orëve, tre persona janë arrestuar në Tiranë për shitje lëndësh narkotike.

Shtetasit e arrestuar në flagrancë janë të rinj të moshës 20, 24 dhe 25 vjeç.

Në automjetin e 20 vjeçarit A. G. janë gjetur doza me lëndë të dyshuar cannabis sativa. Gjatë kontrollit fizik të ushtruar ndaj 25 vjeçarit A. Ç. Janë gjetur 4 pilula të dyshuara ekstazi. Në automjetin e 24 vjeçarit A. S. janë gjetur doza me lëndë të dyshuar cannabis sativa.

LEXO EDHE:  Malësi e Madhe/ Iu gjet arsenal municionesh, kapet 58 vjeçari

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme në ngarkim të shtetasve A. G., A. Ç. dhe A. S./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Përkeqësimi i motit/ Anullohen udhëtimet e trageteve nga Bari në Durrës

Publikuar

-

Nga

Duke parë përkeqësimin e motit në ditët e para të vitit 2020 dhe kontaktet me kapitenerinë e portit te Barit, Drejtoria e Përgjithshme Detare njofton se Porti i Barit është mbyllur.

Bëhet me dije se sot tragetet nga Bari për Durrës nuk janë nisur deri në një urdhër te dytë nga kapiteneria e portit Barit.

Ndërkohë, porti i Durrësit është i hapur dhe është në gatishmëri.
Sipas njoftimit të Drejtorisë së PërgjithshmeDetare, për arsye të mbylljes të portit të Barit do ndalohet nisja e tregeteve nga Durrësi për në Bari për të shmangur qëndrimin e trageteve dhe të pasagjerëve në radën e portit të Barit.

LEXO EDHE:  I jepte makinës në gjendje të dehur/ Arrestohet oficeri i policisë

LEXO EDHE:  Sekuestrohen mbi 4 kg heroinë/ Arrestohen 4 shqiptarëve dhe një zviceran

“Kërkojmë mirëkuptimim e pasagjerëve të bllokuar në portet e Barit dhe të Durrësit pasi e gjitha bëhet per të garantuar sigurinë lundrimore në situatat detare me mot te përkeqesuar, erë te fortë e dallgë të larta”, thuhet më te në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Policia rrugore “më dorë të hekurt” ndaj shoferëve/ Qindra gjoba dhe patenta të pezulluara

Publikuar

-

Nga

Policia rrugore ka shtuar masat në të gjitha rrugët urbane, interurbane, por edhe ato rurale për parandalimin e aksidenteve rrugore.

Në Tiranë, Lezhë, Durrës, Fier, Elbasan, janë vendosur radarë Trucam për të monitoruar dhe parandaluar aksidentet rrugore që vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat e lejuara.

Gjithashtu janë vendosur, radar edhe në rrugët e brendshme të qytetit të Tiranës.
Janë edhe shtuar kontrollet me alkooltestues.

Si rezultat i këtyre masave, gjatë 24 orëve të fundit deri në këto momente, janë pezulluar 176 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara, nga këto: 51 në Tiranë, 47 në Durrës, 49 në Lushnjë-Fier nga njësia Operacionale e Policisë Rrugore, 15 në Lezhë dhe 14 në Elbasan.

Njëkohësisht, në të gjithë vendin janë vendosur 235 masa administrative për mosrregullim shpejtësie, veçanerisht në qendrat e banuara dhe shpejtesi jo më shumë se 20 km/h mbi normat e lejuara.

Si rezultat i kontrolleve me aparatin alkooltestues drager, në të gjithë vendin janë arrestuar në flagrancë 13 drejtues mjetesh, për drejtim mjeti në gjendje të dehur, 9 prej të cilëve në Tiranë, si dhe janë pezulluar 41 leje drejtimi për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.

Po gjatë kontrolleve janë verifikuar dhe arrestuar në kushtet e flagrancës 20 shtetas, për drejtim mjeti pa leje drejtimi, nga të cilët 16 në Tiranë.

Po gjatë kontrolleve janë evidentuar parakalime dhe manovra të rrezikshme në rrugë e në afërsi të kalimit të këmbësorëve, në segmente me fushëpamje të kufizuar etj, si dhe janë ndëshkuar për mosdhënie përparësie këmbësorëve, në të gjithë vendin, 234 drejtues mjetesh, nga të cilët 165 në Tiranë.

LEXO EDHE:  Denoncim-Plagosja në Gjirokastër/ “Policia largon vrasësin nga vendi i ngjarjes”

LEXO EDHE:  Malësi e Madhe/ Iu gjet arsenal municionesh, kapet 58 vjeçari

Janë evidentuar dhe ndëshkuar 456 drejtues mjetesh, të cilët janë konstatuar duke drejtuar mjetin pa vendosur rripin e sigurimit.

287 drejtues mjetesh duke përdorur aparatin celular gjatë drejtimit të mjetit.

34 drejtues motomjetesh dhe ciklomotorrësh pa vendosur kaskën mbrojtëse dhe 22 drejtues mjetesh për shkelje të sinjalizimit të ndritshëm (semafor).

24 drejtues mjetesh, nga vende të ndryshme të BE-së, janë konstatuar me shpejtësi mbi normat e lejuara, shumica e të cilëve, duke përfituar nga lehtësirat e parashikuara në Kodin Rrugor, kanë dhënë pëlqimin për të paguar dyfishin e maksimumit të gjobës për shkeljen e konstatuar dhe iu është rikthyer përsëri leja e drejtimit.

Si dhe në të gjithë vendin, po gjatë 24 orëve të fundit, janë vendour 1450 masa për parkime të gabuara e shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Policia Rrugore, në vijim të planit të detajuar të masave do forcojë më tej kontrollet me radar, dragera, punonjës civilë, për të bërë të mundur parandalimin e aksidenteve rrugore që vijnë si pasojë e këtyre shkeljeve dhe sigurimin e një transporti rrugor me parametra normalë dhe të sigurt, në të gjithë vendin dhe veçanërisht në akset rrugore që të çojnë në pikat e kalimit kufitar me shtetet fqinje.

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve të respektojnë sinjalizimin rrugor, për të shmangur aksidentet dhe penalitetet e parashikuara në Kodin Rrugor. Njëkohësit, këmbësorët të tregojnë kujdes gjatë kapërcimit të rrugës nga njëra anë në tjetrën, të kalojnë në vijat e bardha dhe aty ku ato mungojnë, të tregojnë kujdes të shtuar duke respektuar kërkesat dhe normat e sjelljes të përcaktuara në Kodin Rrugor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rilindja Demokratike lindi si shpresë para 29 vitesh/ Sot, ikonë e historisë

Publikuar

-

Nga

Sot Rilindja Demokratike mbush 29 vite nga themelimi i saj. Ky ishte hapi i parë drejt fjalës së lirë, shpresë kjo e rikthyer pas 45 vitesh.

Ndërkohë që kanë kaluar gati 3 dekada, Rama sot kërkon censurë, i quan mediat kazan dhe fyen gazetarët sepse ka marrë peng pronarët.

Nga ana tjetër Kreu i PD, Lulzim Basha e ka falimentuar RD dhe ka shpallur armiq kush i thotë të vërtetën.

Ndërkohë Meta i paguan mediat si mercenare, ndërsa Lali Eri i ble si fiq.

Sot media është më keq se 29 vite më parë edhe pse në shumë raste ka teprime, ajo s’ mund të jetë viktimë e politikës dhe të goditet kur në vend krimi e korrupsioni bëjnë ligjin.
Gazetarët janë të keqpaguar dhe me shpresë të vrarë, por sërish luftojnë në atë pak hapësirë që kanë.

LEXO EDHE:  Denoncim-Plagosja në Gjirokastër/ “Policia largon vrasësin nga vendi i ngjarjes”

LEXO EDHE:  Paralajmëron policia rrugore/ Ndëshkime edhe për pasagjerët

RD lindi dje si shpresë, sot është thjesht ikonë e historisë pasi ecja e teknologjisë dhe braktisja si zë politik e ka lënë në hije të plotë.
Por sido që të ndodhë ajo ngelet dallëndyshja e parë e fjalës së lirë në Shqipëri./CNA.al

LEXO TE PLOTE