Connect with Us

Ish-eurodeputetja krah Metës/ I kërkon “llogari” BE për Dvoranin: Hetoni skandalin

Politikë

Ish-eurodeputetja krah Metës/ I kërkon “llogari” BE për Dvoranin: Hetoni skandalin

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka marrë mbështetjen e ish-eurodeputetes gjermane Doris Pack lidhur me padinë e ngritur ndaj kreut të KED Ardian Dvoranit, të cilin e akuzon për “shpërdorim detyre”.

Pack ka shpërndarë një pjesë të videos së publikuar nga Meta në gjuhën angleze, ndërsa kërkon një reagim nga ndërkombëtarët

“A ka ndonjë hetim serioz në këtë skandal nga BE? A mund të vazhdojmë të mbështesim me taksapaguesit e BE para për këtë kapje të sistemit të drejtësisë shqiptare nga Kryeministri Rama?”, ngre pyetje ish-eurodeputetja./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta takim me kreun e ri të KLSH-së/ Rrisni pavarësinë e institucionit, mos u ndikoni politikisht!

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës Ilir Meta, priti sot në një takim Kryetarin e sapozgjedhur të Kontrollit të Lartë të Shtetit, zotin Arben Shehu me rastin e fillimit të ushtrimit të detyrës prej tij.

Presidenti Meta, duke i uruar suksese në detyrën e tij, i kërkoi zotit Shehu, që veprimtaria e Kontrollit të Lartë të Shtetit të funksionojë në mënyrë të pavarur dhe të pandikuar politikisht.

“Kontrolli i Lartë i Shtetit është institucioni më i lartë kushtetues i kontrollit ekonomik dhe financiar dhe veprimtaria e këtij institucioni duhet të shërbejë veç të tjerave edhe në rritjen e përgjegjshmërisë së çdo institucioni publik në menaxhimin e pasurisë publike, pa asnjë dallim, duke nisur nga Institucioni i Presidentit të Republikës”, – theksoi Kreu i Shtetit.

LEXO EDHE:  Vrasja e liderit serb/ Reagon BE: Çfarë presim nga Kosova

LEXO EDHE:  Të gjithë në gjunjë përpara Ilir Metës

Presidenti Meta theksoi se Kontrolli i Lartë i Shtetit duhet t`i nënshtrohet vetëm Kushtetutës dhe ligjeve në fuqi.
Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Arben Shehu, e garantoi Presidentin e Republikës për ushtrimin me transparencë të funksioneve kushtetuese të institucionit për të cilin është votëbesuar ta drejtojë, në mënyrë profesionale dhe të depolitizuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Luli Basha është thjeshtë: I PAVOTUESHËM

Publikuar

-

Nga

Luli Basha është thjeshtë: I PAVOTUESHËM

Në 2005 shumë muaj përpara ditës së zgjedhjeve, ndihej, pritej, parashikohej.

Zgjedhjet po shkonin drejt PD-së!

Sinjalet për dryshimin e pushtetit ishin të qarta. Biznesmenët kishin intensifikuar mesazhet me opozitarët që po shkonin drejt pushtetit. Njerëzit shpreheshin të sigurtë që pushteti i PS-së ishte drejt fundit.

Debatet mediatike fitoheshin shpesh e me shpesh nga të djathtët.

’97-a ishte harruar!

E bashkë me te edhe gjithë akuzat për drejtuesin e opozitës. Fitorja dukej qartë në horizont.

Berisha kishte pasur uljet e ngritjet e veta, por në tetë vite opzitë gjithkush ishte i qartë: Berisha dikur do rikthehej në pushtet.

Dhe ai moment kishte ardhur.

PD e përpara vitit 2005, diti të mbledhë personalitete konkuruese me PS-në qe ishte në pushtet.

Ndaj fitoi!

Po sot?

Sot pas çdo dite që kalon, shtohet nga një ngjarje herë për të qeshur e herë për të qarë, por që veç thellon bindjen se me lidershipin që ka sot PD nuk vjen asnjëherë në pushtet.

Në vitin e tetë të  mandatit qeverises, Rama duket i lodhur, ministrat (me përjashtim të ndonjërit me gjak xhungle) duket sikur mezi shtyjnë ditët.

Grupi parlamentar socialist ka humbur çdo pasion politik dhe pret në plogështi listat e reja.

Personazhe edhe me funksione në Kuvend, hapur punojnë për ojf dhe grupe të tjera interesi, sikur po bëjnë gati kontratat e reja të punës për pas vitit 2021!

LEXO EDHE:  Të gjithë në gjunjë përpara Ilir Metës

LEXO EDHE:  Raporti i KE: Punojmë 48 orë në javë, më shumë se gjithë Europa/ Kryesojnë të moshuarit dhe të varfrit

Mazhoranca është e rraskapitur!

Disa herë janë raportuar shifra të turpshme të vendeve në komisione të pavarura, që nuk arrijnë të plotësohen nga mazhoranca shpesh për shkak të përplasjeve të brendshme, moskoordinimit por edhe mungesës flagrante të kandidaturave që plotësojnë kriteret ligjore.

Kjo gjendje do duhet që të çonte ujë në mullirin e opozitës.

Por kjo nuk po ndodh!

Sharjet për Ramën, pasohen rregullisht nga mallkimet për Bashën.

Sikur të mos mjaftonin gjithë këto, në grupseksionet e PD, proçedura për “zgjedhjen” e kandidatëve ka degraduar në skena boksi dhe konfliktesh të shëmtuara të individëve që  edhe pa këto skena nuk ja zbardhnin dot faqen proçesit.

Listat e kandidatëve po mbushen me shifra qesharake kandidaturash.

Parimi një anëtar një votë, është katandisur një anëtar, një votë për veten e vet.

Lista e kandidaturave pritet të jetë dy deri në tre herë më e gjatë se numri i anëtarësisë në PD. Se ka raste kur propozohen edhe gjithë anëtarët e familjes. Kryetarët e degëve të përjashtuar nga kandidimi, po fusin si kandidat emrat e grave dhe fëmijëve.

Më qesharak se kaq nuk mund të bëhej proçesi i Luli Bashës.

Midis demokratësh rëndom dëgjohet: skemi gjë me Ramën. E kemi inatin me Lulin.

Më keq se kaq nuk bëhej dot as vitin e parë të opozitës. Jemi në vitin e shtatë.

Luli Basha nuk ngre!

Është thjesht i pavotueshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij

Publikuar

-

Nga

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij

Ish deputetja e PD, Grida Duma përmes një video të publikuar në Facebook ka denoncuar atë që e quan braktisje të qytetarëve nga qeveria.

Duma thotë se Rama është luftë me shqiptarët që i vjedh dhe dhunon për pushtetin dhe pasurinë e tij.

“Edi Rama është në luftë me shqiptarët që i vjedh dhe dhunon për pushtetin dhe pasurinë e tij dhe të oligarkëve të tij” shkruan Duma bashkëngjitur videos.

Në video thuhet: Pasi përdori një strategji terrori, Edi Rama hodhi poshtë sakrificat e qytetarëve dhe sipërmarrjeve. Nga mungesa e testimeve spitalet u shndërruan në qendra të përhapjes së COVID-19. Shqipëria është vendi me numrin më të vogël të testimeve në rajon! Edi Rama e përdori pandeminë për qëllime korruptive. Duke provokuar konflikt dhe përplasje me qytetarët për t’u shërbyer oligarkëve dhe interesave klienteliste! Sot Edi Rama fajëson qytetarët për dështimin e tij. Por pandemia ka dalë jashtë kontrolli, për shkak të babëzisë së Edi Ramës, për tendera sekret dhe koncesione korruptive!
Miliona euro shkuan për oligarkët, ndërsa ndihma ekonomike për qytetarët ishte më e vogla në Rajon! Sepse Edi Rama përpara shëndetit të qytetarëve zgjodhi klientët e tij!/CNA.al

LEXO TE PLOTE