Connect with Us

Vijon “lufta” mes KED dhe Presidencës/ Dvorani do të kallëzojë penalisht Metën?

Politikë

Vijon “lufta” mes KED dhe Presidencës/ Dvorani do të kallëzojë penalisht Metën?

Publikuar

-

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani është paraqitur sot në Prokurorinë e Tiranës, kun ka dëshmuar në lidhje me kallëzimin penal që presidenti Meta ka bërë ndaj tij.

Në një prononcim për mediat, pas dëshmisë në organin e akuzës, Dvorani ndër  të tjera është pyetur edhe nëse ai do të bëjë një kallëzim penal ndaj kreut të shtetit.

Dvorani tha se nuk ka garë me kreun e shtetit, por shtoi se nëse ka akt penal, do të bëjë dhe kallëzim.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Meta: Votojmë çdo reformë, mjafton të ketë konsensus PS-PD

“Kjo nuk është garë, ne duhet të jemi shumë seriozë në respektimin e ligjit. Nuk mund ti përdoresh këto mjete në mënyrë abuzive. Unë nuk kam nevojë për vëmendje dhe publicitet. Une jam gjyqtar, nuk kam elektorat. Nëse konstatoj fakt penal bëj një kallëzim penal. Kjo është detyrim për çdo njeri që është në dijeni të akteve penale, ti kallëzojë ato”-tha ndër të tjera Ardian Dvorani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk e di kush është kryetari i opozitës”/ Topi sulmon Bashën, s’kursen as Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti Bamir Topi nuk e ka kursyer aspak opozitën dhe mazhorancën, për situatën politike të krijuar në vend.

Topi tha se ashtu siç po vepron mazhoranca sot, ka vepruar edhe opozita dje kur ka qenë në pushtet.

Ish-Kreu i Shtetit deklaroi se ka informacione se administrata nuk është më siç ka qenë, pasi ka ardhur duke u varfëruar.

Më tej, ish-presidenti ka kritikuar ashpër Lulzim Bashën, teksa tha se nuk po e kupton më se kush është kryetari i opozitës.

LEXO EDHE:  SMS-ja e Ilir Metës/ Politika dhe media vlejnë më pak se 200 mijë euro!?

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Meta: Votojmë çdo reformë, mjafton të ketë konsensus PS-PD

“Absolutisht unë nuk flas thjeshtë me emra, unë flas me institucione, është kryetari i mazhorancës dhe e kam shumë të vështirë të them kryetari i opozitës se nuk e di kush është kryetari i opozitës. Nëse humbet prap, çfarë do thotë nesër? Dhe nuk më intereson fare ndjesia apo statusi emocional i kryetarit të opozitës, por ku do shkojë fati i këtyre njerëzve?”, u shpreh Topi në emisonin “45 minuta”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tragjedia në Bulqizë/ Meta i tronditur: Do të jemi gjithmonë pranë familjes Tola

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, ka reagur lidhur me tragjedinë e ndodhur në familjen Tola në Ostren të Bulqizës, ku nëna, Rajmonda, bashkë me dy fëmijët, Rudinën dhe Fajtonin, kanë humbur jetën si pasojë e rrjedhjes së gazit në banesë, ndërsa Merita (vajza e vogël 14 vjeçe) ndodhet në spital në gjendje të rëndë.

Meta u shprehet se e ka ndjekur me tronditje dhe dhimbje lajmin për tragjedinë ku humbën jetën nëna dhe dy fëmijët e saj. Sakaq ka shprehur ngushëllime për familjen Tolaj duke i uruar shërim të shpejtë vajzës që po merr ndihmë mjekësore.

“Thellësisht i tronditur nga tragjedia në Ostren të Bulqizës. Duke ndarë dhimbjen e madhe me familjen Tolaj, të afërmit dhe mbarë komunitetin e Bulqizës, shpreh ngushëllimet më të sinqerta dhe uroj shërim sa më të shpejtë të vajzës së mitur që po merr ndihmën mjekësore.
Do të jemi gjithmonë pranë familjes Tolaj!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gazetari shuplakë Ramës për Anti-KÇK-në/ “Po mundohet të personalizojë gjjithçka në këtë vend”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Enton Abilekaj ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama për paketën Anti-KÇK.

Abilekaj deklaroi se vendi nuk ka nevojë për Operacionin Forca e Ligjit, pasi pretendon se ligji Antimafia është më i fortë.

“Tani që kemi SPAK pse nuk zbatohet ligji Antimafia që është edhe më i fortë. Ligji Antimafia për raste të veçanta të jep shumë mundësira, mund të bllokosh pasurinë e gjithë familjarëve. Deri dje ka dështuar se nuk ishte SPAK, por sot që është SPAK mund të funksionojë”, u shpreh ai në emisionin “Top Talk”.

Sipas tij, kryeministri po krijon një shtet paralel dhe njësi që të anashkalojë SPAK.

LEXO EDHE:  Gazetari letër publike Metës/ Prokuroria e Përgjithshme duhet të hetojë

LEXO EDHE:  Humbja e paralajmëruar e LSI/Strategjia e lexuar e Ilir Metës

“Kjo bëhet që kryeministri të personalizojë gjjithçka në këtë vend, që kryetari i SPAK dhe Prokurori i Përgjithshëm të shkojë në tryezën e Ministrit të Brendshëm”, theksoi më tej gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE