Connect with Us

Sa lekë do japë miliarderi Lulzim Basha për dëmet nga tërmeti?!

Politikë

Sa lekë do japë miliarderi Lulzim Basha për dëmet nga tërmeti?!

Publikuar

-

Lulzim Basha është kryetari i Republikës së re, i cili ka deklaruar 1.7 milion dollarë pasuri. Dy vila, diamante, apartamente, pasuri marramendëse.

Ky është njeriu që na tha se kishte shitur vilën në Hollandë, për të blerë apartamente luksoze në kryeqytet, të cilat së fundi i ka braktisur, gjoja nga dëmtimi i tërmetit të 21 shtatorit, por në fakt asnjë ekspert, as Bashkia dhe asnjë institucion nuk e konstaton këtë.

Ajo që është konstatuar është fakti se Lulzim Basha ka shkuar të banojë në vilat e ndërtuara nga një oligark, që ai e ka sulmuar si bashkëpunëtor të Edi Ramës.

Ka shkuar në vilat luksoze në “Long Hill”, ku edhe u fotografua. Zgjodhi të mohonte të vërtetën. Tha se vila ishte marrë me qera, për shkak se apartamenti është dëmtuar nga tërmeti. Ndërkohë “gojët e liga” thonë se apartamentet, Lulzim Basha i ka nxjerrë në shitje. Ndoshta për të justifikuar vilën e re, ashtu siç bëri me vilën e Hollandës.

Por, njeriu me 1.7 milion dollarë pasuri, njeriu i cili erdhi në politikë në vitin 2005, pa asnjë kontribut dhe për rreth 14 vite ka qënë tre herë ministër, kryetar i Bashkisë së Tiranës dhe kryetar i opozitës. Dhe ende nuk ka dhënë asnjë qindarkë të vetme kontribut për të dëmtuarit nga tërmeti.

Ndoshta e konsideron veten si të dëmtuar nga tërmeti i 21 shtatorit, sepse ka braktisur aparttamentin e tij dhe ndoshta pret që qeveria t’i japë ndonjë lek. Por, nga ana tjetër dje, Lulzim Basha na tregoi se një gënjeshtër publike.

Dje na tha se PD-ja do të bënte një festë në 11 dhjetor, por ajo u anullua dhe fondet do të shkonin për të dëmtuarit nga tërmeti.

Në fakt nuk kishte asnjë ftesë, nuk kishte asnjë organizim, nuk kishte asnjë event, sesa është shuma e parave nuk dihet, por sërish kjo vlerë që mund të jepet është nga xhepat e demokratëve dhe jo nga 1.7 milion dollarë pasuri të Lulzim Bashës. Miliarderit që shkon e shëtit tek të dëmtuarit nga tërmeti dhe nuk fut dorën në xhep të japë një qindarkë.

LEXO EDHE:  Farsa e analizës së zgjedhjeve në PD-në e Korçës/ Sharlatanizmi nuk njeh kufij

Edhe kur duhet të bëjë donacion përdor paratë e pakta të buxhetit të PD-së, të mbledhura nga honoraret, e shumat që merr nga buxheti i shtetit.

Do të duhej që Basha të bënte një fundraising, të mblidhte dhe të jepte donacion së pari vetë.

Pra, të jepte mbështetje dhe të ishte ai vetë në krye të listës. Të tregonte publikisht sesa do të ishte ndihma që do të jepte. Të shkonte vetë PD-ja dhe njerëzit e saj. Me trupën e saj të investonte për rindërtimin e shtëpive. Por, Luli nuk zgjodhi këtë.

Ai zgjodhi thjeshtë dhe vetëm të gënjente, të dalë publikisht dhe të mashtrojë vetëm e vetëm për të mos futur dorën në xhepin e tij, të mbushur plot me 1.7 milion dollarë, me vila dhe apartamente. Pa folur këtu për 16 milion euro të marra për apartamentet e kunatit dhe të vjehrrit të tij, bizneset e kunatit që janë me miliona dollarë, këto nuk po i përmendim fare. Kjo nuk ka rëndësi. Po flasim për një njeri të pasur, një miliarder, me pasuri 1.7 milion dollarë që nuk fut dorën në xhep të japë një qindarkë të vetme për të dëmtuarit nga tërmeti. Dhe ky është Lulzim Basha./ CNA.al

Nga kamarier në luks të shfrenuar/ Ku i gjeti paratë Lulzim Basha?

Dy vila për t’u tërhequr nga Teatri?

Skandali/ Vërtetohet me fakte, Lulzim Basha e përdor PD-në për gjoba ndaj biznesit dhe interesat e tij korruptive

Basha gënjen publikisht/ “Po rikonstruktoj shtëpinë”, por ska leje dhe as punëtorë në objekt

Vendimi i Bashës/ PD dhuron fondet e pritjes tradicionale të 11 dhjetorit për të prekurit e tërmetit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Dëmtimet nga tërmeti/ Bllokohen lejet e ndërtimit për zonat e prekura

LEXO EDHE:  Dëmtimet nga tërmeti/ Bllokohen lejet e ndërtimit për zonat e prekura

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Publikuar

-

Nga

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Arjan Çani, ka deklaruar se Partia Demokratike duhet ta mbrojë Berishën, sepse vetë partia ka fytyrën e tij.

Çani në emisionin Të Paekspozuarit me Ylli Rakipin u shpreh se një nga gabimet e PD-së, është se nuk ka aleanca dhe mbështetje ndërkombëtare, ndaj ka mbetur vetëm.

PD nuk duhet ta lëshojë Berishën në këtë moment, do të ishte një gafë e madhe. Ajo parti ka fytyrën e Berishës. Problemi i kësaj partie është që ajo nuk ka arritur dot të bëjë aleancat e duhura me aktorë të huaj. Nuk është problem që kjo parti ka Berishën, por se kjo parti ka mbetur vetëm.

Le të marrim hipotezën sikur kjo parti të kishte, rusët mbrapa. Mendoni se Berisha do të ishte në këtë situatë? Sigurisht jo. Berisha do të ishte i mbrojturi i njërës palë.

Rama është njeriu i zgjedhur i amerikanëve.  Berisha dhe Basha kë kanë mbrapa? Kur ti je në syrin e perandorisë, duhet të mbrohesh apo jo? Me kë do të mbrohesh? Duhet të zgjedhin aleatë, duhet të ishin të mbrojtur.

Gabimi i partisë nuk është se ka fytyrën e Berishës, por se është vetëm. Cfarëdo të bëjë PD për amerikanët, ata i kanë sytë nga Rama. Si ka mundësi që PD është vetëm? Përse i ka munguar ky vizion?“, tha ndër të tjera Çani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk ka më mbështetje”/ Nishani: Lista e anëtarësisë është tkurrur

Publikuar

-

Nga

Kreu i Këshillit Kombëtar të PD, Bujar Nishani u shpreh se Lulzim Basha nuk ka më mbështetje nga demokratët ndonëse ai u zgjodh në krye të opozitës.

Në një intervistë për emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit, Nishani tha se anëtarësia është zvogëluar me rreth 25 mijë anëtarë në krahasim me vitin 2013, ku shtoi se dita e zgjedhjeve nuk mori miratim unanim në Kryesi, ndrësa në Këshill nuk u diskutua fare për këtë çështje.

Bënim takime në një qark, 80% e njerëzve që takuam në një kafe me njëri tjetrin thoshin gjëra të tjera me ne thoshin gjëra të tjera. Me Bashën nuk ishin të kënaqur, por nuk donin të përçanin partinë.

Në Këshillin Kombëtar nuk është diskutuar data e zgjedhjeve. Vendimi që erdhi për tu votuar ishin vetëm emrat e komisionerëve. Në kryesi nuk ka qenë votimi unanim, sepse Alizoti ka abstenuar, ndërsa Bylykbashi dhe Alibeaj kanë qenë kundër.  Në 2013 në listë kanë qenë 103 mijë anëtarë, ndërsa tani ka shkuar 75 mijë”, shprehet Nishani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE