Connect with Us

“Ligji anti-shpifje”/ Duka: Kokëfortësi gomareske, për të ekzekutuar median e lirë

Politikë

“Ligji anti-shpifje”/ Duka: Kokëfortësi gomareske, për të ekzekutuar median e lirë

Publikuar

-

duka

Kryetari i Partisë Agrare Ambintaliste, Agron Duka, ka reaguar përmes një shënimi në rrjetet social, lidhur me projektligjin për mediat onlinë dhe largimin nga detyra të kreut të AKEP, Ilir Zela.

Duka shkruan se vullneti për të censurar mendimin e lirë vijon me kokëfortësi gomareske, ka qenë edhe arsyeja e largimit të Ilir Zelës nga drejtimi i AKEP, një nga institucionet që do të shërbejnë si këmbëza e pistoletës së pushtetit për të ekzekutuar mediat e lira, nëse ky projektligj kalon.

“Në këto orë të rrëmujshme, kur vëmendja është te tërmeti dhe pasojat e tij, parlamenti monopartiak po përpiqet të kalojë një paketë ligjore me të cilën cënohet rëndë liria e mediave online. Kjo tentativë për të vrarë hapsirën e lirë që i shpëton kontrollit të mazhorancës, është kundërshtuar nga shoqatat e gazetarëve vendas dhe të huaja, si dhe institucionet ndërkombëtare në vend.

Megjithatë, vullneti për të censurar mendimin e lirë vijon me kokfortësi gomareske, që mesa duket ka qenë edhe arsyeja e largimit të Ilir Zelës nga drejtimi i AKEP, një nga institucionet që do të shërbejnë si këmbëza e pistoletës së pushtetit për të ekzekutuar mediat e lira, nëse ky projektligj kalon.

LEXO EDHE:  “Je kanceri i Shqipërisë”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

Nuk ka kurrfarë nevoje që unë të bëj këtu biografinë e një prej kontributorëve më të mëdhenj të PS-së, por ajo që dëshiroj të shpreh, është respekti maksimal për vlerat që ai mishëron dhe ndjenjat e tij të larta për interesin publik, të cilin e ka shërbyer me mendësinë e një burrështetasi dhe jo atë të një partiaku.

Ilir Zela nuk u bë kurrë ‘rilindas’, prandaj ka forcën dhe përgjegjësinë qytetare për të dhënë dorëheqjen për të mos u bërë bashkëfajtor në një aventurë politike që kërcënon lirinë e fjalës dhe demokracinë”, shkruan ai në reagimin e plotë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gazetari shuplakë Ramës për Anti-KÇK-në/ “Po mundohet të personalizojë gjjithçka në këtë vend”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Enton Abilekaj ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama për paketën Anti-KÇK.

Abilekaj deklaroi se vendi nuk ka nevojë për Operacionin Forca e Ligjit, pasi pretendon se ligji Antimafia është më i fortë.

“Tani që kemi SPAK pse nuk zbatohet ligji Antimafia që është edhe më i fortë. Ligji Antimafia për raste të veçanta të jep shumë mundësira, mund të bllokosh pasurinë e gjithë familjarëve. Deri dje ka dështuar se nuk ishte SPAK, por sot që është SPAK mund të funksionojë”, u shpreh ai në emisionin “Top Talk”.

Sipas tij, kryeministri po krijon një shtet paralel dhe njësi që të anashkalojë SPAK.

LEXO EDHE:  “Je kanceri i Shqipërisë”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

LEXO EDHE:  Rama shet Rroshin për të mbrojtur veten nga skandali i përgjimeve

“Kjo bëhet që kryeministri të personalizojë gjjithçka në këtë vend, që kryetari i SPAK dhe Prokurori i Përgjithshëm të shkojë në tryezën e Ministrit të Brendshëm”, theksoi më tej gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta dekreton 6 ligje/ Jep dritën jeshile për dhënien e amnistisë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e gjashtë ligjeve të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë.

Presidenca bën me dije se Meta ka dekretuar ligjin “Për dhënie amnistie”, “Për pranimin e instrumentit të amendamentit të Kushtetutës së Organizatës Ndërkombëtare të Punës, 1986” dhe “Për ratifikimin e konventës së Minamatës “Për mërkurin”.

Gjithashtu, Kreu i Shtetit ka dhënë dritën jeshile për ligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për themelimin e qendrave kulturore dhe informative në Republikën e Shqipërisë dhe të qendrave kulturore dhe informative në Republikën e Maqedonisë së Veriut”, “Për aderimin e Republikës së Shqipërisë në aneksin VI të konventës ndërkombëtare detare “Për parandalimin e ndotjeve nga anijet, 1973”, të ndryshuar me protokollin e vitit 1978 (MARPOL 73/78)” dhe “Për ratifikimin e protokollit të gjashtë shtesë të Marrëveshjes për Forcën Shumëkombëshe të Paqes në Europën Juglindore”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Armir Shkurti/ I çmenduri, përdhunimi dhe albanoragjia

Publikuar

-

Nga

Dje postoj një denoncim për rritjen e çmimit të bisedave telefonike. Të gjitha kompanitë njëkohësisht dhe institucionet nuk ndjehen. Trishtim qe reagimi i ca miqve që i çmoj. “Ka marrë fund gjithçka…” , ” eee! Sa kërkon edhe ti…” e të tjera si këto.

Dëshpërim është ngordhja e nervit dhe nënshtrimi përfundimtar ndaj këtij realiteti politik. Albanoragjia (rrjedhja e pakontrolluar e shqiptarëve) dhe  pajtimi masiv me regjimin. Ky popull ngjan me një vajzë që e përdhunojnë në grup. E mpirë e me sytë ngulur në një pikë, nuk bën absolutisht asgjë, veç pret të kalojë rradha shpejt e të mbarojë edhe i fundit….

Mbrëmë u ça facebooku me meme e komente kundër sjelljes së Edi Ramës të ftuar në Opinion. Që nga “u çmend” e deri tek “i droguar” luhatej gama e aludimeve masive në rrjetet. Ndërsa unë besoj se pikërisht ky qe qëllimi i asaj shfaqjeje mbrëmë, që në fakt nuk është premierë. Edi Rama është një nga politikanët më konseguentë. Ai KËSHTU hyri në politikë: si ekcentrik, me vëthë e çorape me lajle – lule, si i çmendur që del me sëpatë rrugëve apo i bie me grushta foltores e duke folur “la e pa la”- siç i thonë në tironçe. Kështu ” ia hongri zemrën” tironcve e më pas gjithë shqiptarëve. Atë shfaqje ky individ e ka të nevojshme ta përsërisë kohë pas kohe. Dhe mbrëmë qe koha! Edhe vetë përmendi “kokëkrisjen” e tij si diçka të njohur botërisht. Përsëriti më butë shprehjen se “nuk ka bir….që të kërkojë lekët e veta” në xhepat e Ramës e, ndër të tjera i deklaroi një gazetari në studio se nuk i përgjigjet atij por shikuesve

LEXO EDHE:  Basha zbulon arsyet pse Rama liron kriminelët nga burgu

LEXO EDHE:  Intervista/ Blushi: Ju tregoj paktin Rama- Meta- Basha kundër drejtësisë

SEPSE SHOW DJE QE PËR SHIKUESIT!

Reagimet e shikuesve tregojnë se AI ia doli! “I çmendur” , “i lig”, “jo normal”, ” i marrë” na dëshmojnë se të gjithë kanë marrë të njejtin mesazh. Pas tij rrjedh vetiu reflektimi: ” të marrit hapi rrugë”!

Mbrëmë na tha se “të kishte qenë Enveri do t’i kishte futur 7 pashë nën dhè” këta gazetarët. Me këtë deshi me thënë se nuk qe diktator. Ky që në vend të 7 pashëve nën dhè ka çuar qindra mijë shqiptarë 700 milje larg atdheut. Po me të njejtën teknologji të diktatorit Hoxha: TERRORIN! Askush nuk është rehat të ndërtojë jetën e të rrisë fëmijë në një vend që drejtohet nga një individ me imazh të çekuilibruari dhe jashtë kontrollit normal të institucioneve demokratike, siç janë gjykatat, opozita etj. Ndaj edhe ndodh albanoragjia.

Ndërsa ata të pashpresë të mbetur, shpresojnë të mbarojë shpejt rradha e përdhunuesve, pa menduar se, kur të jetë shprazur i fundit i është ngrehur të parit dhe qarku i përdhunimit të mos ndalojë kurrë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE