Connect with Us

Cakaj në Arabinë Saudite/ Mundësi të shumta bashkëpunimi në fushën ekonomike

Politikë

Cakaj në Arabinë Saudite/ Mundësi të shumta bashkëpunimi në fushën ekonomike

Publikuar

-

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj po zhvilluar sot një vizitë zyrtare në Arabinë Saudite ku është pritur nga Princin Faisal bin Farhan Al Saud.

Të dy homologët diskutuan mbi mundësitë e shumta të bashkëpunimit, mes të tjerave edhe në fushën e ekonomisë, transportit dhe tregtisë, duke rënë dakord edhe për një varg masash për plotësimin e kuadrit ligjor dhe nxitjen e mëtejshme të investimeve.

Ndërsa kanë nënshkruar dhe një marrëveshje për heqjen e vizave për pasaportat diplomatike dhe ato të shërbimit.

“Sot, gjatë vizitës zyrtare në Arabinë Saudite zhvillova edhe një takim dypalësh me Ministrin e Jashtëm, Princin Faisal bin Farhan Al Saud 🇦🇱🇸🇦!

Diskutuam mbi mundësitë e shumta të bashkëpunimit në fushën e ekonomisë, transportit e tregtisë, mes tjerash. Po ashtu, sot nënshkruam edhe marrëveshjen për heqjen e vizave për pasaportat diplomatike dhe ato të shërbimit.

LEXO EDHE:  Bisedimet me Bashën/ Rama: Jam i gatshëm të vij në çadër

Ramë dakord edhe për një varg masash për plotësimin e kuadrit ligjor dhe nxitjen e mëtejme të investimeve.

Bashkëpunimi strategjik në një sërë fushash të rëndësisë së posaçme sikurse lufta kundër terrorizmit do të vazhdojë tutje.

Princi Faisal bin Farhan Al Saud konfirmoi gatishmërinë e tij për të ndihmuar Shqipërinë në ballafaqimin me pasojat e tërmetit.”, shkruan Cakaj në njoftimin e plotë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paloka pyet Ballën/ Pse të intereson lirimi i Dritan Dajtit?

Publikuar

-

Nga

Paloka pyet Ballën/ Pse të intereson lirimi i Dritan Dajtit?

Nënkryetari i PD Edi Paloka, ka zgjatur debatin Balla-Basha lidhur me komentet e këtyre të fundit për vrasjen e 4 oficerëve të Policisë nga Dritan Dajti, 11 vjet më parë.

Në një postim në “Facebook”, Paloka i drejton disa pyetje Ballës, një prej tyre “se çfarë di për komunikimet e shefit të tij me Dritan Dajtin në burg?”.

Teksa Balla shkroi se ‘drejtësia vonon por nuk harron’, Paloka shkruan se 7 vite në pushtet kanë qenë të mjaftueshëm për të zbardhur gjithçka lidhet me këtë ngjarje.

POSTIMI I PALOKËS
Pse i dogji Taulant Ballës reagimi i Lulzim Bashës? Pse kërkoi Balla ta heqë vëmendjen nga politikanët që po blejnë lirinë e Dritan Dajtit përmes gjyqtarëve dhe prokurorëve të kapur prej tyre? Kë po mbron Taulant Balla dhe pse i intereson kaq shumë lirimi i Dritan Dajtit?

LEXO EDHE:  Murrizi zbulon marrëveshjen mes palëve politike/ Ja për çfarë kanë rënë dakord
Komenti i Palokës në FB

LEXO EDHE:  HISTORIA / Si u bë Arabia Saudite aleate e Amerikës?

Çfarë di ai për komunikimet e shefit të tij me Dritan Dajtin në burg?
A ka lidhje me tenderat që Dritan Dajti po fiton nga burgu?
Sa për të tjerat, 7 vite në pushtet kanë qenë të mjaftueshëm për të zbardhur gjithçka lidhet me këtë ngjarje, pas të cilave Taulant Balla kërkon të fshehë krimin e lirimit të Dritan Dajtit dhe rivrasjen për së dyti të 4 oficerëve të policisë.
Ndarja e politikës nga krimi, duke nisur me Taulant Ballën dhe goditja pa mëshirë e krimit të organizuar është detyrimi ynë më i madh. Drejtësia do të bëhet! /CNA.al

 

Taulant Balla nxjerr mesazhin e Lulzim Bashës dhe i jep paralajmërimin/ Kjo nuk harrohet kurrë

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gati për vjeshtën/ Pipero: Do hapen spitalet Covid-3 dhe 4

Publikuar

-

Nga

Gati për vjeshtën/ Pipero: Do hapen spitalet Covid-3 dhe 4

Shifrat në rritje me Covid-19 po shqetësojnë jo vetëm qytetarët por edhe mjekët.

Mjeku Pëllumb Pipero pohon se shqetësimi më i madh lidhet me ata qytetarë, të cilët kanë nevojë për hospitalizim.Në dy spitalet Covid, shtretërit e programuar për të sëmurët po ezaurohen, ndaj së shpejti do të hapen Covid 3 dhe 4, por Pipero është i mendimit që e gjithë struktura shëndetësore në vend të bëhet gati për vjeshtën, tha mjeku në një lidhje me “TvKlan”.

LEXO EDHE:  Transformimi i Piramidës/ Vodafone Albania firmos marrëveshjen e Mirëkuptimit

LEXO EDHE:  Murrizi zbulon marrëveshjen mes palëve politike/ Ja për çfarë kanë rënë dakord

Në situatën aktuale, ekspertët e shëndetësisë apelojnë për respektimin e distancës, përdorimin e maskës dhe higjienë të shtuar për të frenuar përhapjen e infeksionit. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha flet për krizën dhe plazhet bosh/ Kulluri i kujton vilat super luksoze

Publikuar

-

Nga

Basha flet për krizën dhe plazhet bosh/ Kulluri i kujton vilat super luksoze

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së ka komentuar me ironi Lulzim Bashën, i cili u ankua për gjendjen e shokut që ka pësuar turizmi vendas.

Basha shoqëroi komentin e tij për krizën, me një kolazh fotosh nga disa plazhe ranore të Shqipërisë, si hapësira të shkreta dha pa pushues.

Pavarësisht nga fotot  apo nga komenti i kryetarit të Republikës së Re, Kulluri me një fjali të shkurtër e rrëzon dhe e bën të pavlefshme “krizën ekonomike”.

“Ku ka krizë ekonomike në Shqipëri?! 1 milion euro vila i ka marrë vetëm ky (Basha) këtë vit! Lëre ç’bëjnë këta të qeverisë me 22 milionë euro/km!!! Bëni qeverine e përbashket në 2021 që të shpëtojë Shqipëria!”, shkruan Kulluri.

LEXO EDHE:  Foto-Dokumentet/ Ministri Gjiknuri synoi marrëveshje me GAZPROM-in rusSipas të njëjtës qasje, kujtojmë se CNA.al. ditët e fundit ka investiguar dhe gjetur pasionin e Lulzim Bashës për vila, pasion ky i materializuar me blerje dhe hipotekime.

LEXO EDHE:  Marrëveshje mes OSHEE dhe Politeknikun për praktikën e studentëve

Më poshtë fotot e publikuara nga Basha dhe komenti i tij për krizën:

“100 mijë punonjës në këtë sektor dhe mbi 200 mijë të tjerë të lidhur me të, rrezikojnë punën dhe mbijetesën e tyre dhe të familjeve. Si pasojë e dritëshkurtësisë së qeverisë Rama dhe premtimeve të pambajtura për t’i ardhur në ndihmë, këtë verë turizmi shqiptar gjendet në ditën e tij më të keqe”, citonte Basha. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE