Connect with Us

Zhduket avioni me 38 persona në bord/ Dyshimet e para

Bota

Zhduket avioni me 38 persona në bord/ Dyshimet e para

Publikuar

-

Një avion ushtarak me 38 persona në bord është zhdukur në Kili. Sipas mediave të huaja, operatorët humbën kontaktin vetëm një orë pasi u nisën drejt një baze në Antarktidë.

Avioni i ngarkesave, i identifikuar si një Hercules C130, u nis nga qyteti jugor i Punta Arenas në 4:55 p.m. koha lokale (1955 GMT).

Një ekip shpëtimi po kërkon për 21 pasagjerët dhe 17 anëtarët e ekuipazhit që ishin në bord.

LEXO EDHE:  Aksident i frikshëm/ Piloti humb kontrollin e avionit, raportohet për viktima

Ndërkaq, presidenti Sebastian Pinera tha që ai dhe Ministri i Brendshëm Gonzalo Blumel do të fluturonin për në Punta Arenas ku do të takoheshin me Ministrin e Mbrojtjes Alberto Espina për të monitoruar një mision kërkimi dhe shpëtimi për të gjetur aeroplanin e humbur dhe pasagjerët e tij./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Balotazhi i zgjedhjeve presidenciale në Kroaci

Publikuar

-

Nga

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, e partisë konservatore Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) dhe ish-kryeministri Zoran Milanoviç i Partisë Social Demokratike (SDP) të dielën garuan në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale.

Në raportimin e bërë, radioja amerikane VOA thekson ndër të tjera se: raundin e parë të zgjedhjeve dy javë më parë, Milanoviç fitoi ndaj 11 kandidatëve të tjerë, duke marrë 29.6 për qind të votave. Ai doli para presidentes në detyrë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, cila mori 26.7 për qind të votave.

Roli i presidentit është kryesisht ceremonial në Kroaci. Presidenti nuk mund t’i vë veton ligjeve, por është komandant i ushtrisë dhe përfaqëson vendin në arenën ndërkombëtare.

LEXO EDHE:  Indonezi, Rrëzohet avioni ushtarak me 122 persona në bord

LEXO EDHE:  Po kultivohet heroina në Shqipëri?

Sondazhet tregojnë se rezultati do të jetë i ngushtë, megjithëse disa prej tyre i japin një epërsi të vogël presidentes Grabar-Kitaroviç.

Kroacia, e cila mori presidencën e rradhës të Bashkimit Evropian më 1 janar 2020, do të mbajë zgjedhjet e ardhshme parlamentare në vjeshtë.

Votimet përfunduan në orën 19:00 dhe rezultatet e para paraprake pritet të shpallen disa orë më vonë.

Milanoviç, i cili ishte kryeministër i vendit nga vitin 2011 deri në vitin 2015, zhvilloi fushatën e tij zgjedhore me premtimin se ai do të luftonte korrupsionin që ai thotë se ishte intensifikuar që kur ai humbi pushtetin dhe konservatorët morën drejtimin e vendit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Pompeo: Zbulimi amerikan ishte i qartë mbi rrezikun që paraqiste Soleimani

Publikuar

-

Nga

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i doli në mbrojtje të dielën sulmin ajror amerikan që vrau komandantin ushtarak iranian Qassem Soleimani. Ai tha se shërbimet e zbulimit e kishin bërë të qartë se mosveprimi do të kishte paraqitur një rrezik më të madh.

“Vlerësimet e shërbimeve amerikane të zbulimit e bënë të qartë se mungesa e një veprimi, që do të lejojnte Soleimanin të vazhdonte të komplotonte, të vazhdonte me planet apo fushatat e tij terroriste, do të krijonte më shumë rrezik sesa të ndërmarja e një veprimi si ai që morëm javën e kaluar”, tha zoti Pompeo në një intervistë për rrjetin televiziv “ABC”.

Ndërkohë Shtetet e Bashkuara dhe Irani kanë shkëmbyer kërcënime pas vdekjes së gjeneralit kryesor iranian, i vrarë të premten nga një sulm ajror amerikan në kryeqytetin e Irakut.

LEXO EDHE:  Ish-deputeti socialist: Rama po kthen në lypsarë shtresën e nderuar të shoqërisë

LEXO EDHE:  Dalin pamjet/ Avioni me 162 pasagjerë del nga pista

Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka premtuar një hakmarrje të ashpër për vrasjen e Qassem Soleimanit.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi se do të sulmohen objektiva të shumta në disa vendndodhje në Iran, nëse Irani do të hakmerret për vdekjen e Soleimanit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Pas vrasjes së gjeneralit Soleimani/ Parlamenti irakian u kërkon trupave amerikane të largohen

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Irakut miratoi një rezolutë nëpërmjet së cilës i kërkon trupave të huaja ushtarake të largohen nga vendi një vendim që pason sulmin ajror amerikan gjatë të cilit u vra gjenerali iranian Qasem Soleimani.

Kështu raporton radioja amerikane “Zeri i Amerikës”, që citon tekstin e rezolutës, ku ndër të tjera lexohet:

“Qeveria irakiane merr përsipër të anulojë kërkesën e saj për ndihmë nga koalicioni ndërkombëtar që lufton grupin ekstremist të Shtetit Islamik për shkak të përfundimit të operacioneve ushtarake në Irak dhe arritjes së fitores”.

Qeveria e kryeministrit Adil Abdul-Mahdi duhet “të punojë për t’i dhënë fund pranisë të të gjitha trupave huaj në tokën irakiane dhe t’i ndalojë ata të përdorin tokën, hapësirën ajrore ose ujin për çdo arsye“,shtonte rezoluta.

LEXO EDHE:  Po kultivohet heroina në Shqipëri?

LEXO EDHE:  Ish-deputeti socialist: Rama po kthen në lypsarë shtresën e nderuar të shoqërisë

Ndërkohë koalicioni i udhëhequr nga SHBA-ja që po lufton Shtetin Islamik në Irak e Siri njoftoi të dielën se tani për tani ka ndalur shumicën e operacioneve kundër militantëve dhe është përqëndruar në mbrojtjen e forcave dhe bazave të koalicionit, në mesin tensioneve në rritje me Iranin. Një zëdhënës theksoi se koalicioni i udhëhequr nga SHBA-ja do të vazhdojë të kryejnë disa operacione dhe se do të veprojë për vetëmbrojtje kundër militantë.

LEXO TE PLOTE