Connect with Us

U dëmtuan nga tërmeti/ Mbyllen dy shkolla në Fier

Sociale

U dëmtuan nga tërmeti/ Mbyllen dy shkolla në Fier

Publikuar

-

Tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit nuk ka kursyer as institucionet arsimore.

Shumë shkolla në vend, kanë pësuar dëme duke ndërprerë kështu edhe procesin mësimorë.

Ndërkaq, mësohet se Bashkia e Fierit ka vendosur të shembë dy shkolla për shkak të amortizimit nga tërmeti. Një prej tyre është shkolla 9-vjeçare “Darëzezë e Re”

Ende nuk dihet se kur do të nisë shembja apo se ku do të dërgohen nxënësit për të vijuar mësimet./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Nesër “ngrin” Shqipëria/ Termometri shkon -10 gradë celsius

Publikuar

-

Nga

Dita e hënë pritet të sjellë temperatura shumë të ulta ne vendin tonë.

Në fillimin e javës priten rryma ajri shume të ftohta me origjine polare që do të prekin gjithë Ballkanin duke përfshirë edhe vendin tone.

Moti do të jetë i kthjellët por do të bëjë shumë ftohtë pasi termometri do të zbresë nën zero.
Temperaturat do të zbresin deri në -10 gradë në veri, -5 në onat e ulëta dhe -2 në bregdet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Emigrantët lënë Shqipërinë pas festave/ Fluks lëvizjesh në pikat kufitare

Publikuar

-

Nga

Pas pushimeve në Shqipëri, për emigrantët është koha të lënë vendin e tyre dhe të rikthehen në shtetet ku jetojnë e punojnë.

Në pikat kufitare të vendit, janë shënuar radhë të gjata dhe fluks në qarkullim.

Vetëm  ditën e djeshme në pikën kufitare të Kapshticës kanë hyrë 3527 dhe kanë dalë 5515 shtetas.

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë në Korçë/ Basha: Jam i tronditur. Këto krime, reflektim i varfërisë

LEXO EDHE:  Kapet fieraku i dënuar me burg për dhunë në familje/ Ja emri

Ndërkohë, në pikën kufitare të Qafë-Thanës kanë hyrë 3387 dhe kanë dalë 2882 shtetas./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Nisin reshjet e borës në Korçë/ Probleme në disa akse

Publikuar

-

Nga

Qarku i Korçës është përfshirë nga reshje dëbore që prej orëve të para të mëngjesit të sotëm.

Zonat me reshjet intensive janë aksi Boboshticë-Dardhë, Korçë-Voskopojë dhe pjesa e Qarrit ka deri sasia e borës ka arritur 7 cm dhe kalohet vetëm me zinxhirë.

Në Qarr ka probleme pasi është bllokuar rruga nga automjetet që kanë mbetur në rrugë, pasi nuk kishin zinxhirë.

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë në Korçë/ Basha: Jam i tronditur. Këto krime, reflektim i varfërisë

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë në Korçë/ Basha: Jam i tronditur. Këto krime, reflektim i varfërisë

Ndërkaq, sipas  Sherbimit Meteorologji, në vijim moti do të vij duke u përkeqësuar. Reshje dëbore priten në veri, verilindje, jug dhe juglindje, ndërsa në bregdetin jugor reshje shiu të dobëta. Ndërsa temperaturat do të pësojnë rënie e cila do të jetë e ndjeshme në orët e pasdites e të mbrëmjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE