Connect with Us

U bllokua nga rrëshqitja e dherave gjatë natës/ Rifillon qarkullimi në rrugën Elbasan-Qafë Thanë

Politikë

U bllokua nga rrëshqitja e dherave gjatë natës/ Rifillon qarkullimi në rrugën Elbasan-Qafë Thanë

Publikuar

-

Reshjet e dendura të shiut, të rënë gjatë natës, kanë sjellur një sërë problematikash në disa akse.

Rruga Elbasan-Qafë Thanë u bllokua përkohësisht, sipasojë e shembjes së dherave dhe rënia e gurëve, ndërkaq në një njoftim të fundit ARRSH, njofton rifillimin e qarkullimit në këtë aks pas patrimit.

“Pastrohet nga dherat dhe gurët, rruga Elbasan – Qafë dhe zhbllokohet kalimi i automjeteve. ARRSH-ja njoftoi para pak minutash gjatë orëve të para të mëngjesit ka pasur reshje shiu  në juglindje të vendit dhe përgjatë segmentit rrugor Elbasan-Qafë Thanë (Murrash), ka pasur rënie materiali në trupin e rrugës. Por, kontraktorët e mirëmbajtjes  bënë menjëherë pastrimin e rrugës duke mos penguar trafikun.”, thuhet në njoftimin e plotë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Implementimi i ndryshimeve kushtetuese/ Bylykbashi: Gjiknuri të reflektojë, firmosim që nesër

Publikuar

-

Nga

Implementimi i ndryshimeve kushtetuese/ Bylykbashi: Gjiknuri të reflektojë, firmosim që nesër

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike në tryezën e Këshillit Politik, Oerd Bylykbashi, kundërshtoi Damian Gjiknurin menjëherë pas mbylljes së mbledhjes për implementimin e ndryshimeve kushtetuese.

Bylykbashi tha se opozita nuk do ta ndryshojë qëndrimin për ruajtjen e koaliconeve parazgjedhore, ndërsa tregoi se në mbledhjen e Këshillit Politik kërkoi hapjen 100% të listave.

Ai tha se Gjiknuri duhet të reflektojë dhe nesër të shkojë të firmosë marrëveshjen sipas rekomandimit të ODIHR-it.“Në mbledhjen e sotme opozita e bashkuar bëri të qartë qëndrimin e saj në lidhje me ruajtjen e koalicioneve zgjedhore, siç janë sot në Kodin Zgjedhor. Një çështje që ka funksionuar prej 17 vitesh dhe nuk ka pasur problem. Gjithashtu, u kërkua hapja 100% e listave. Ne kërkojmë që zgjedhësit të votojnë të lirë.

LEXO EDHE:  Reshjet e dendura të shiut/ ARRSH njoftim për qarkullimin rrugor

LEXO EDHE:  Punime në rrethrrotullimin e Kamzës/ ARRSH bën njoftimin e rëndësishëm

Mazhoranca kërkon t’u heqë zgjedhësve mundësinë për lista 100% të hapura, si dhe të zgjedhin lirisht partinë që duan. Këto janë qëndrime diametralisht të kundërta. Themeli i punës është marrëveshja e 14 janarit. Sipas kësaj marrëveshjeje ne kemi të drejtën të ftojmë ODIHR. I japim kohë Gjiknurit që të reflektojë dhe firmosim që nesër”, tha demokrati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik/ Gjiknuri: Opozita kërkon të vonojë procesin, më 30 shtator mbyllet çështja 

Publikuar

-

Nga

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik/ Gjiknuri: Opozita kërkon të vonojë procesin, më 30 shtator mbyllet çështja 

Bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka treguar detaje nga takimi i Këshillit Politik pas përfundimit të mbledhjes.

Gjiknuri tha se opozita iu rikthye debateve për listat e hapura dhe për koalicioneve parazgjedhore.

Ai pretendon se opozita ka si synim që të bllojë procesin e implementimit të ndryshimeve kushtetuese, ndërsa deklaroi se afati i fundit është 30 shtatori.“I thamë Opozitës që të sjellë propozimet në lidhje me formulimin për pragun zgjedhor, në lidhje me renditjen e kandidatëve si dhe elementët procedurialë. Qëllimi i tyre është që ta vonojnë këtë proces, në mënyrë që ndryshimet kushtetuese të mos implementohen. Po të kalojnë muaj të tërë, shkojnë në afate që të mos implementohen.

LEXO EDHE:  Moti i keq/ ARRSH tregon akset ku lëvizet me zinxhirë

LEXO EDHE:  Moti i keq/ ARRSH tregon akset ku lëvizet me zinxhirë

Afati i fundit është 30 shtatori. Në fakt kur ODIHR e kishim këtu, s’e mori njeri parasysh. ODIHR nuk i shkohet me idera, porn ë përfundim. Në fund, e gjitha do t’i nënshtrohet opinionit të ODIHR. Të dyja palët të sjellin draftet dhe të përpunojnë të tyre, jot ë çojmë idetë tona atje. Kuvendi është sovran, i ka votat e duhura, por ne donim që të respektonim dëshirat e Opozitës”, u shpreh socialisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Humbje e madhe për arsimin”/ Belind Këlliçi tallet keq me Besa Shahinin

Publikuar

-

Nga

“Humbje e madhe për arsimin”/ Belind Këlliçi tallet keq me Besa Shahinin

Kreu i FRPD-së, Belind Këlliçi, ka komentuar me tone ironike largimin e Besa Shahnit nga Ministria e Arsimit.

Pasi shkatërroi arsimin në Shqipëri, organizoi të parat e të vetmet zgjedhje pa studentë në universitete, tashmë largohet e qetë drejt Kosovës, shkruan Këlliçi, teksa shton që eksperimente të till nuk duhen bërë më në dëm të rinisë dhe arsimit shqiptar.“Humbje e madhe për arsimin dhe botën akademike shqiptare… e PaBesa Shahini, pasi shkatërroi arsimin në Shqipëri, pasi me urdhër të firmosur prej saj, organizoi të parat e të vetmet zgjedhje pa studentë në universitete, tashmë largohet e qetë drejt Kosovës!

LEXO EDHE:  Vijojnë reshjet e borës/ ARRSH njoftim të rëndësishëm për shoferët

LEXO EDHE:  Reshjet e dendura të shiut/ ARRSH njoftim për qarkullimin rrugor

Uroj që eksperimente të tilla, në dëm të rinisë dhe arsimit shqiptar, vendi ynë të mos shohë më KURRË! Por dyshimi është edhe më i madh kur sheh se kush e ka zëvendësuar të PaBesën sot. Vetë ajo, zonja që firmos mbi fletë të bardha, Evis Kushi…”/CNA.al

LEXO TE PLOTE