Connect with Us

S’përmbahet Meta/ Do t’i bëj thirrje popullit të mbrojë veten, nuk merrem me parti

Politikë

S’përmbahet Meta/ Do t’i bëj thirrje popullit të mbrojë veten, nuk merrem me parti

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta përgjatë bisedimeve mbi gjendjen aktuale të Kushtetutës në Shqipëri, ka shprehur qëndrimin e tij në raport me këtë të fundit, duke renditur edhe prioritetet e tij si President.

Meta listoi që për të si President i Republikës, Shqipëria është e para, më pas vijon populli shqiptar dhe më vonë kushtetuta dhe gjërat e tjera. Presidenti tha se ai e respekton Kushtetuten, madje shprehu se kush përpiqet të poshtërojë Kushtetutën po poshtëron popullin shqiptar.

Ndër të tjera, Meta tha se uron të mos detyrohet që një ditë t’i bëjë thirrje popullit shqiptar që të mbrojë veten, pasi vetë ai nuk merret me partite.

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Greqinë/ Zëdhënësi i Presidentit zbulon çfarë u bisedua mes Metës dhe Bushatit në 3 takime

“Ata përpiqen të tallen me popullin shqiptar. Unë nuk dëshiroj t’i kthej gjërat personale. Për Ilir Metën si President i Republikës, Shqipëria është e para, populli i dyti, kushtetuta e treta dhe më pas vijnë të tjerat. Nuk bëj shaka me Kushtetutën, e kam respektuar siç është dhe do ta bëj deri në fund. Kush përpiqet ta poshtërojë kushtetuten, poshtëron popullin e Shqipërisë. Një lojë e tillë nëse vazhdon do të ketë përplasje. Uroj të mos detyrohem që një ditë t’i bëj thirrje popullit shqiptar të shpëtojë veten e tij. Gjëja e fundit që dëshiroj është të merrem me partitë”, tha Meta si i ftuar në studion e Syri TV./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ish presidenti i tërheq vëmendjen Metës/ Nuk mund ta përfaqësosh nëse bëhesh palë me…

Publikuar

-

Nga

Ish-Presidenti Alfred Moisiu i ka dhënë një mesazh Ilir Metës, teksa e rekomandon këtë të fundit të mos bëhet palë por të debatojë në respektimin dhe në kërkesën për respektimin e kushtetutës.

“Përfaqësojnë unitetin e kombit dhe unitetin e kombit nuk mund ta përfaqësosh nëse bëhesh palë ose merr pjesë në debatet e ndryshme politike.

Presidenti bën debate kushtetuese për mbrojtjen e kushtetutës dhe interesave të vendit. Unë u përpoqa të jep një shembull, të cilin e ndjek sipas experiencës”, është shprehur ai për Ora News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Më kanë bërë bllok”/ Bamir Topi ankohet se nuk e ftojnë në emisione

Publikuar

-

Nga

ish-presidenti bamir topi ne studio

Janë të shumtë personazhet publikë që ankohen se nuk gjejnë hapësira televizive ku të shprehin mendimet e tyre.

Një ankesë të tillë e ka bërë pasditen e sotme edhe ish-presidenti Bamir Topi, teksa ishte i ftuar në emisonin “45 minuta”.

Gjatë emisionit, ai deklaroi se nuk kanë mbetur më hapësira televizive, ndërsa theksoi se edhe kur shkon në emisione nuk i japin kohën e duhur të flasë dhe të shprehë qartë mendimin e tij.

Në përfundim të intervistës, Topi tha duke qeshur se disa gazetarë që kanë emisionet e tyre “i kanë bërë bllok”.

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri shpërthen në sulme e akuza ndaj Ilir Metës

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri shpërthen në sulme e akuza ndaj Ilir Metës

“Faleminderit që më ftove ti në fakt, se të tjerët më kanë bërë bllok”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Topi kritikon analistët/ “Janë të paguar nga opozita dhe mazhoranca, opinione të skandalizuara”

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti Bamir Topi ka kritikuar analistët për deklaratat e tyre në emisionet televizive.

Topi i akuzoi analistët se janë të paguar nga partitë politike dhe thonë çdo ditë të njëjtat gjëra.

“Shikoni dy profile të ndjeshmërisë publike në mëngjes dhe mbrëmje, në mëngjes është i hallexhinjve se ata janë zgjuar se janë në hall, ndërsa kur shef emisionet e mbrëmjes, sheh opinionistë të paguar mirë, disa paguhen nga opozita dhe disa nga qeveria. Merr ditën e enjte, shih emisionet e mëngjesit dhe shikoje në të njëjtën mënyrë në darkë. Sot unë e ka shumë të vështirë të përcaktoj kush është në drejtimin politik të vendit, janë opinionistët apo janë politikanët”, tha ai në emisionin “45 minuta”.

LEXO EDHE:  Takimi me Ilir Metën/Kjo është kërkesa e ministrit të Jashtëm të Kosovës

LEXO EDHE:  Presidenti Ilir Meta reagon për sulmin në xhaminë e Egjiptit

Ish-Kreu i Shtetit nënvizoi më tej se në rast se do kishte një përplasje të fortë të opinioneve realiste, do i jepte të drejtë, por theksoi se shikon se opinionet janë të skandalizuara./ CNA.al

LEXO TE PLOTE