Connect with Us

Sot pretenca e prokurorisë/ Ish-grupi parlamentar i PD-së braktis Salianjin

Politikë

Sot pretenca e prokurorisë/ Ish-grupi parlamentar i PD-së braktis Salianjin

Publikuar

-

Në Gjykatën Penale të Tiranës ka filluar seanca gjyqësore ndaj ish-deputetit të PD-së, Ervin Salianji, i cili akuzohet për kallëzim të rremë në çështjen që njihet si “Babalja”.

Ndërkohë, ashtu sikurse CNA.al e ka raportuar prej dy ditësh, të gjithë ish-deputetëve dhe strukturave të PD-së, u është drejtuar një mesazh, nëpërmjet të cilit Basha kërkon që të gjithë të jenë të pranishëm në Gjykatën e Tiranës, për të mbështetur Ervin Salianjin.

Por, ashtu sikurse shikohet nga fotot e mëposhtme, të siguruara nga CNA.al, vetëm një pjesë e ish-deputetëve i janë përgjigjur kërkesës së Bashës.

Në sallën e Gjykatës nuk kanë qënë të pranishëm Edi Paloka, Valentina Duka, Fatbardha Kadiu, Oriola Pampuri, Grida Duma, Albana Vokshi, Jorida Tabaku, etj.

Dhe disa të tjerë nuk kanë preferuar të jenë në sallë, por të zbatojnë si usharë urdhrin e Lulit.

LEXO EDHE:  Shahini justifikon dështimin/ Ia delegon përgjegjësinë opozitës

Mësohet se Albana Vokshi, Edi Paloka dhe Flamur Noka kanë qënë duke pritur pretencen e prokurorisë për Salianjin, jo në sallen Gjykatës, por në kafe.

Gjithashtu në Gjykatë mungonin edhe shumica e anëtarëve të kryesisë dhe sekretariati.

Po ashtu në sallën e gjyqit sot mungonin edhe alëatët e Partisë Demokratike, që nga Fatmir Mediu, Dashamir Shehi, Nard Ndoka, apo edhe të tjerë përfaqësues të LSI-së.

Pra, siç duket ish-deputetët e PD-së dhe aleatët janë distancuar në mënyrë të qartë duke treguar hapur se nuk mbështesin Salianjin nuk mbështesin Salianjin dhe babalizmin politik të Lulit me skenarë manipulues./ CNA.al

Si e shkatërroi Salianji kauzën “Xhafaj” në PD

Basha vijon shantazhin ndaj Gjykatës/ Zbulohet mesazhi i tretë

Basha sërish shantazh gjykatës/ Zbulohet mesazhi i dytë

Basha shantazh Gjykatës/ Ta rrethojmë për Salianjin

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjesti skandaloz i Veliajt/ Vokshi thirrje organizatave: Reagoni

Publikuar

-

Nga

Gjesti skandaloz i kryebashkiakut, të Tiranës, Erion Veliaj që puthi në buzë një fëmijë në një emision televiziv, nuk është pritur aspak mirë nga qytetarët.

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi është një ndër politikanët që ka reaguar ashpër ndaj këtij veprimi aspak të këndshëm.

Vokshi e cilëson skandaloz këtë gjest dhe kërkon reagimin e organizatave për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve, teksa thekson se “asnjë prind nuk do ta lejonte që fëmija e tij të puthej në buzë nga një i rritur, e aq më tepër nga një kryetar bashkie”.

LEXO EDHE:  “Amnisti dhe dhurata”/ Vendimet e gjykatave që i rikthyen lirinë dhe pronat Kajollit

LEXO EDHE:  Dënimi me vdekje dhe gënjeshtra e Lulzim Bashës

“Ku janë organizatat për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve? Pse nuk flasin? Apo Veliaj ua ka blerë heshtjen me para e projekte?

Ku është Agjencia për Mbrojtjen e Fëmijëve?

Në çdo vend tjetër të botës kjo ngjarje do ishte dënuar nga shoqëria dhe institucionet që mbrojnë të drejtat e fëmijëve”, shprehet Vokshi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gazetari ironizon Ramën e Veliajn/ “Bashkë me depozitat, të heqin edhe çatitë”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Armir Shkurti ka ironizuar bashkinë, po ashtu edhe qeverinë, mbi vendimin e  marrë për të larguar nga taracat e pallateve, në Tiranë, të gjitha depozitat e ujit.

Në ditën e sotme, me erë të fortë, Shkurti tregon se doli të blejë disa gështenja dhe pa që ishin rrëzuar degë pemësh dhe llamarina, por me tone ironike thotë se, “shyqyr nuk kishte depozita t’i binin mbi kokë”.

“Dola dhe sa kapërxeva rrugën një “kraaAuu!” pas shpinës sime. Qe një degë shumë e trashë rrapi që u këput nga shkulma e erës. “Se mos më shkëputet ndonjë depozitë uji”- mendova – “e më bie në kokë. Ato janë shumë të rrezikshme”! Një tabak i valëzuar llamarine, nga ato që shërbejnë si streha apo çati për hashefka, fluturoi nja 10 metra para meje me vërtikë. Të më kish kapur ma kishte prerë kokën si gjelit të detit. U përplas përdhe me rrapëllimë, me zhurmën e një depozite uji bosh që përplaset përdhe dhe u ngrit edhe një herë fluturim nga era. Ngrita kokën me ankth por falë Zotit jo! Depozitë s’kishte. Çështje fati”, shprehet gazetari.

LEXO EDHE:  “Çeta” e Genc Pollos merr kontrollin e PD

LEXO EDHE:  “Amnisti dhe dhurata”/ Vendimet e gjykatave që i rikthyen lirinë dhe pronat Kajollit

Duke vazhduar ironinë, Shkurti shkon më tej duke thënë se , ndoshta Bashkia e Tiranës bashkë me depozitat duhet të heqë edhe çatitë e t’i zëvendësojë me taracë.

“Fati ndihmon trimat! U ktheva gjallë e pa një të gërvishtur në shtëpi, çava gështenjat që të mos pëllcasin kur piqen me mendjen tek të prekurit nga tërmeti. Shyqyr që zoti Rama i ka strehuar nëpër hotele luksi se do hiqnin picirin me erën nëpër çadra sonte!”, shprehet Shkurti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

29 vite nga themelimi i RD-së/ Berisha kujton shpresën që ngjalli gazeta tek shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për 29-vjetorin e themelimit të medias Rilindja Demokratike, gazetës së parë opozitare që Edi Rama po mundohet ta censurojë.

Berisha kujton se 29 vite më parë, pas një vendimi historik të Partisë Demokratike të Shqipërisë, njeë grup i intelektualësh, gazetarësh dhe studentësh botuan numrin e parë të gazetës, e cila ishte si organ i PD-së dhe mendimit opozitar shqiptar.

Ish-kryeministri tregon se me sa frikë dhe armiqësi e priti botimin e Rilindjes Demokratike regjimi komunist, duke bërë gjithçka që ta pengonte, por megjithatë publiku i gjerë e priti me interes të jashtëzakonshëm.

Berisha shkruan në rrjetet sociasle se: “Me qindra e qindra qytetare priten numrin e pare te saj me padurim te madh, me nje nate te bardhe, pra zbardhen gjithe naten per te siguruar nje kopje te saj, e cila hapej me nje editorial te pavdekshem te redaksise “E para eshte fjala”.

“Me shpejtesi te rrufeshme gazeta si organ i te vertetes aktuale dhe asaj te ndaluar dhe mohuar pushtoi mendjet dhe zemrat e shqiptareve. Asokohe te shumte ishin intelektualet nga te gjitha fushat qe u bene bashkepuntoret me te mire te saj. Rilindja Demokratike tere jeten e saj ishte dhe mbetet si organi i pavdekshem i fjales dhe shtypit te lire, te vertetave te medha te shoqerise dhe kombit shqiptar”, thekson më tej ish-lideri i demokratëve.

LEXO EDHE:  Bllokohet “Sheshi Shqiponja”/Basha ulet në rrugë me protestuesit

LEXO EDHE:  Bllokohet “Sheshi Shqiponja”/Basha ulet në rrugë me protestuesit

Berisha shpreh nderimin më të madh për të gjithë ata intelektualë, publicistë, gazetarë, studentë, redaktorë, kryeredaktorë dhe drejtorë që themeluan gazetën e parë opozitare të vendit, që e drejtuan dhe shndërruan atë që nga numri i parë e deri në numrin e sotëm në zëdhënëse të të vërtetave të mëdha të shoqerisë shqiptare.

“Ne kremtojme kete dite kur Edvin Kristaq Xhelati, biri biologjik i zevendesit te Nexhmije Hoxhes, skulptorit xhelat te diktatures Kristaq Rama, qe firmosi varjen ne litar per fjalen e lire te poetit disident Havzi Nela ne gusht te vitit 1988, miratoi ne parlamentin e krimit dhe droges ligjin gijotine per fjalen e lire”, shprehet ish-kryeministri ndër të tjera.

Gjithashtu Berisha i rikujton shqiptarëve se armiku më i rrezikshëm i njeriut është armiku i fjalës së tij të lirë, ndaj kërkon që populli të ngrihet kundër kryeministrit Rama, që sot kërkon të censurojë mediat në Shqipëri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE