Connect with Us

Pas Shqipërisë e Kosovës, 4 shtet të tjera bojkotojnë Ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel

Kultura

Pas Shqipërisë e Kosovës, 4 shtet të tjera bojkotojnë Ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel

Publikuar

-

Pas Kosovës dhe Shqipërisë, shtohen edhe katër shtete të tjera të cilat kanë vendosur të bojkotojnë Cermoninë Nobel të këtij viti, përkatësisht Maqedonia e Veriut, Kroacia, Bosnia dhe Hercegovina dhe Turqia.

Arsyeja për bojkotin është fituesi i Nobelit për letërsinë, shkrimtari austriak Peter Handke, i cili është përkrahës i hapur i diktatorit Sllobodan Millosheviç dhe veprave të tij kastastrofike.

Ceremonia do të mbahet këtë të martë në Stokholm, ku edhe do të ndahen çmimit, mirëpo, 6 vende të Ballkanit nuk do të jenë prezente, duke mos ju përgjigjur ftesës së Akademisë Suedeze.

Ministri i jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli të shtunën deklaroi se bojkoti ishte një protestë në mbështetje të të drejtave të njeriut, ndërsa ministri i jashtëm në detyre i Shqipërisë Gent Cakaj shkroi në Tëitter të hënën se “justifikimi i mizorive të luftës gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë nuk duhet të shpërblehet”.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha të martën se nderimi i Handkes me këtë çmim “nuk do të thotë asgjë më shumë përveçse të nderosh shkeljet e të drejtave të njeriut”.

Ministria e jashtme e Kroacisë shprehu se ambasadori i saj nuk do të marrë pjesë sepse ky çmim po i jepej një njeriu që ishte “angazhuar politikisht për të mbështetur politikat Sllobodan Millosheviçit në vitet 1990”.

Kryetari i presidencës trepalëshe të Bosnjës, Zeljko Komsiç, nxori një udhëzim për stafin e ambasadës boshnjake në Suedi që të mos merrte pjesë, duke thënë se presidenca “nuk autorizon askënd të marrë pjesë në ceremoninë e çmimit Nobel në emër të Bosnjës dhe Hercegovinës”. Maqedonia e Veriut nuk do të dërgojë një përfaqësues, megjithëse nuk e ka përshkruar ende qëndrimin e saj si një bojkot.

LEXO EDHE:  E vërteta e bojkotit të gazetarëve/ Si e braktisën Shkëlqim Canin

Më shumë se 58,000 njerëz në të gjithë botën kanë nënshkruar një peticion në internet duke kërkuar që çmimi i Handkes të revokohet, ndërsa ditën e ndarjes së çmimeve pritet që qindra njerëz të marrin pjesë në një protestë në Stokholm të udhëhequr nga shoqata që përfaqësojnë viktimat boshnjake të luftës së viteve 1992-1995.

Në 1997, Handke shkroi atë që u pa si një libër pro-serb për luftërat në Ballkan me titullin “Një udhëtim nëpër lumenj: Drejtësi për Serbinë”, dhe në 2006, kur vdiq Sllobodan Millosheviçi, ai mbajti një fjalim në funeralin e liderit serb në qyteti i tij i lindjes, Pozarevac, në Serbi.

Akademia Suedeze e ka mbrojtur vendimin e saj polemik për nderimin e Handkes me këtë çmim. Mats Malm, kreu i Akademisë Suedeze, tha se Handke kishte bërë “komente provokuese, të papërshtatshme dhe të paqarta”, por nuk kishte lavdëruar dhunën apo kishte mbështetur masakrat e Srebrenicës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

“Parasite”, filmi Koreano-Jugor shkruan historinë në Oscar 2020/ Lista e plotë e çmimeve

Publikuar

-

Nga

Në edicionin e 92-të të Academy Awards, filmi korean “Parasite” ka shkruar historinë, duke triumfuar me katër çmime Oscar.

Filmi koreanojugor ka hyrë në histori duke u bërë filmi i parë joanglishtfolës që e fiton çmimin Oscar në kategorinë e filmit më të mirë.

Renee Zellweger fitoi aktoren më të mirë për interpretimin e Judy Garland në Judy. Joaquin Phoenix u zgjodh aktori më i mirë për Joker.

Brad Pitt dhe Laura Dern grumbulluan çmimet e aktrimit mbështetës për rolet e tyre në Once Upon A Time në Hollyëood dhe Martesa Story .

Brad Pitt fitoi Oskarin e parë të aktrimit të karrierës së tij. Ka marrë trofeun për aktorin më të mirë mbështetës rolin e tij në filmin e Quentin Tarantino.

Phoenix, u shpall si aktori më i mirë për performancën e tij të jashtëzakonshme në filmin “Joker” gjithashtu përdori podiumin për të dërguar një mesazh të përzemërt për gjendjen e botës, duke thënë se aktorët kanë fuqinë të japin një “zë për pazëshmëve”.

Sir Elton John dhe partneri i shkrimit të këngëve Bernie Taupin fituan këngën më të mirë origjinale (I’m Gonna) Love Me Again nga Rocketman. Është Oskari i dytë i Sir Elton, 25 vjet pasi fitoi për The Lion King.

Kompozitoria i Joker, Hildur Gudnadottir u bë fituesja e parë femër me rezultatin më të mirë origjinal që nga 1998.

American Factory, filmi i parë nga ndërmarrja prodhuese e Barack dhe Michelle Obama, u emërua filmi më i mirë dokumentar.

LEXO EDHE:  Ja sa kushtoi ceremonia e inagurimit të Thaçit president

LEXO EDHE:  Bojkotuan Kuvendin/ Deputetët e opozitës padisin Ruçin, kërkojnë rrogën në gjykatë

Ish-futbollisti amerikan i futbollit Mattheë A Cherry, fitoi çmimin për filmin më të mirë të animuar “Hair Love” dhe ia dedikoi çmimin basketbollistit të ndjerë dhe fituesit të fundit të Oskarit, Kobe Bryant.

Filmat më të vlerësuar sipas numrit të “Oscar”:
Parasite – 4
1917 – 3
Ford vs Ferrari – 2
Joker – 2
Once Upon A Time in Hollywood – 2

Lista e plotë:
Fotografia më e mirë:
“Parasite”
Regjisori më i mirë:
Bong Joon Ho, “Parasite”
Aktori më i mirë:
Joaquin Phoenix, “Joker”
Aktorja më e mirë:
Renée Zellweger, “Judy”
Aktori i dytë:
Brad Pitt, “Once Upon a Time … in Hollyëood”
Aktorja e dytë:
Laura Dern, “Marriage Story”
Skenari origjinal:
“Parasite”
Skenari i përshtatur:
“Jojo Rabbit”
Filmi ndërkombëtar më i mirë:
“Parasite” (South Korea)
Filmi i animuar më i mirë:
“Toy Story 4”
Tingujt më të mirë:
“Ford v Ferrari”
Efektete visuale:
“1917”
Editimi i filmit:
“Ford v Ferrari”
Filmi i animuar më mirë:
“Hair Love”
Aksioni “Live” më i mirë:
“The Neighbors’ Window”
Dokumentar i shkurtër:
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”
Dizanji:
“Once Upon a Time … in Hollywood”
Kinematografia:
“1917”
Kostumografia:
“Little Women”
Makeup :
“Bombshell”
Origjinaliteti:
“Joker”
Origjinaliteti i muzikës:
“(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
Dokumentari:
“American Factory”
Miksimi i këngës:

“1917”

Për më shumë shihni galerinë e mëposhtme:

 

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Ngushëllohej me muzikën e vet”, Mbesa e Nexhmije Pagarushës flet për luftën me sëmundjen

Publikuar

-

Nga

Ikja e Nexhmije Pagarushës ka tronditur dhe prekur popullin shqiptar dhe jo vetëm familjen e saj.

Mbesa e Nexhmijes tha disa fjalë prekëse gjatë homazheve që u zhvilluan në Teatrin e Kosovës, duke përlotur të pranishmit.

Ajo tregoi se gjatë dy viteve që ka luftuar me sëmundjen e rëndë, Nexhmija ngushëllohej me muzikën e saj.

“Për të ishte familja çdo herë në vend të parë të cilën sipas mundësive që ka pas e përkrahte gjithmonë. Gjithmonë ka qenë e mirë dhe e kujdesshme, na ka mësuar që të jemi te pavarura, të zonja dhe të emancipuara dhe na dha shumë dashuri. Dy vitet e fundit nuk ishin të lehta pasi mosha e bëri të veten, në kohë kur nuk ishte mirë ngushëllohej me muzikën e vet”, u shpreh mbesa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

U nda nga jeta dy ditë më parë/ Nisin homazhet për Nexhmije Pagarushën

Publikuar

-

Nga

Nisin homazhet në Teatrin Kombëtar të Kosovës për ikonën e skenës shqiptare, Nexhmije Pagarushën.

Mësohet se Ministria e Kulturës ka organizuar homazhe në Teatër. Rreth orës 11:00 do të mbahet një akademi Përkujtimore dhe më pas Teatri Kombëtar do të nisë kortezhin.

Varrimi i bilbilit të Kosovës do të bëhet në orën 14:30, në Pagarushë të Malishevës, ndërsa mbrëmë në Malishevë u ndezën qirinjtë në shenjë nderimi, pranë muzeut të qytetit.

LEXO EDHE:  LSI e përçarë/ Vasili sulmon Ramën dhe mediat

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ LSI drejt bojkotit?

Kujtojmë se ikona e skenës shqiptare humbi jetën në moshën 86 vjeçare, pas betejës me një sëmundje të rëndë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: