Connect with Us

Nga dorëheqja e Sakos te viktimat e tërmetit/ Maliqi thirrje qytetarëve, opozitës dhe SPAK

Politikë

Nga dorëheqja e Sakos te viktimat e tërmetit/ Maliqi thirrje qytetarëve, opozitës dhe SPAK

Publikuar

-

Deputeti i opozitës Lefter Maliqi tha se qeveria ka treguar mungesë papërgjegjshmërie, teksa foli për menaxhimin e situatës emergjente pas tërmetit të 26 nëntorit.

Maliqi i bëri thirrje qytetarëve të opozitës që në muajin janar të bëjnë një reagim mbarëpopullor.

“Jemi përballë një papërgjegjshmërie dhe i bëj thirrje qytetarëve dhe opozitës që ky muaj është pothuajse  zie për viktimat, muajin janar duhet të jetë muaji i reagimit mbarëpopullor se ndryshe njerëzit do të duhet të zgjedhin ose qeverinë e aktrimit ose një qeverisje të ardhshme që do t’u shërbejë qytetarëve, zhvillimit dhe të luftojë këta oligarkë, këtë krim ekonomik dhe këtë babëzi të kësaj qeverie”, deklaroi ai në një intervistë për RTV Ora.

Gjithashtu deputeti i bëri thirrje SPAK-ut të mbledhë të gjitha veprimet hetimore dhe të hetojë përgjegjësin, pasi e cilësoi ngjarjen si të paramenduar.

“I bëra thirrje strukturës së re që do të krijohet, SPAK-ut, që të mbledhë të veprimet hetimore të Prokurorisë së Durrësit, të Lezhës dhe Tiranës dhe të hetohet sepse kemi të bëjmë drejtpërdrejt me një vrasje me paramendim. Diheshin që ato pallate në Thumanë ishin të pabanueshme dhe nuk dihet kush e dha urdhrin  me shkrim apo me gojë për tu futur përsëri në ato banesa.

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj skanon politikën/ “Shuplakë” Ramës, mesazhi për opozitën

Ndërkohë kemi vrasje me paramendim për shkak të lejeve të ndërtimit të firmave, të procedurave në qytetin e Durrësit në Tiranë apo në Thumanë, Krujë e me radhë”, u shpreh Maliqi, teksa foli edhe për dorëheqjen Valbona Sakos nga posti i kryebashkiakes së Durrësit.

“Dha dorëheqjen kryebashkiakja e Durrësit. Është enigmë dorëheqja e saj pavarësisht fjalës, mund të kërkonte edhe ndjesë sepse çfarë nuk kanë bërë këto të tjerët dhe nuk kanë dhënë dorëheqje. Kjo tregon se nënkryetari i bashkisë prej 13 vitesh vazhdon të drejtojë bashkinë, ndërkohë që aty bashkia është e para në akuzë bashkë me firmat e ndërtimit”, theksoi ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta takon vajzën e familjes Tola te Trauma/ Zbulon gjendjen shëndetësore të 16-vjeçares

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta zhvilloi pak minuta më parë një takim në spitalin e Traumës në Tiranë, ku ndodhet vajza 16-vjeçare, e cila i mbijetoi tragjedisë në Ostren të Madh të Bulqizës.

Në një prononcim të shkurtër për mediat, Meta bëri me dije se 16-vjeçarja  Merita Tola ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Kreu i Shtetit theksoi se në këto momente ai do të jetë në krah të miturës, që humbi nënën, motrën dhe vëllain.

“Për fat të mirë gjendja e Meritës, vajzës nga Bulqiza, është e mirë dhe e qëndrueshme dhe mjekët po bëjnë një punë të mirë për ta mbajtur jashtë rrezikut. Ka ndodhur një dramë shumë e madhe në familjen e saj. Shpreh ngushëllime për gjithë familjen Tola, i siguroj që do jemi gjithmonë pranë tyre për të kaluar këtë dhimbje të jashtëzakonshme”, tha Meta.

LEXO EDHE:  “SPAK e ka zgjidhjen për të gjithë”/ Ngjela godet ashpër Ramën: Po s’ngjallët besim në popull largohuni

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i frikshëm i Mustafajt/ Çfarë do të ndodhë ne 1 korrik

Kujtojmë se paraditen e sotme në Ostren të Bulqizës, u gjet e pajetë Rajmonda Tola së bashku me dy fëmijët, Rudinën dhe Fajtonin, të cilët dyshohet janë asfiksuar si pasojë e rrjedhjes së gazit në banesë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LRE e Galdinit bën publike 4 parimet për Kodin Zgjedhor!

Publikuar

-

Nga

Nëpërmjet një njoftimi për shtyp, LRE – Lëvizja e Re ka bërë publike 4 parimet bazë që kjo parti e djathtë, opozitare i gjykon si të domosdoshme për Reformën Zgjedhore.

Kryetari i LRE – Lëvizjes së Re, pedagogu Arian Galdini, deklaron se për zbatimin e këtyre 4 parimeve, LRE është e gatshme të bashkëpunojë më të gjithë faktorët politikë.

4 parime bazë për të cilat LRE synon të bashkëpunojë me cilind faktor politik për të ndikuar që të bëhen edhe pjesë e Reformës Zgjedhore dhe e ndryshimeve  në Kodin Zgjedhor, në mënyrë që në Shqipëri të garantojmë zgjedhje të lira, të ndershme dhe të barabarta.

1.  LRE – Lëvizja e Re beson se votimi elektronik, pra identifikimi biometrik, votimi dhe numërimi elektronik janë plotësisht të mundshme, të realizueshme dhe me kosto krejt të përballueshme për shtetin dhe taksapaguesin shqiptar.
Madje sipas ekspertit të LRE, matematikanit Pëllumb Pellumb Shahini, kostot për votimin elektronik janë më të ulëta se kostot e zgjedhjeve që kemi bërë deri sot.

Nëpërmjet votimit elektronik, sigurohet pjesëmarrje e lartë në votime, shmangen komisionet dhe numëruesit partiakë, eleminohet votimi familjar, zerohet shitblerja apo kërcënimi i votës dhe kemi dalje të rezultatit zgjedhor brenda 50 min deri 1 orë që nga mbyllja e votimeve.

Kauza e votimit elektronik ka qenë edhe kauza e Koalicionit Opozitar kur ne hymë në “Çadrën  e Lirisë”.

2. LRE – Lëvizja e Re beson se në Shqipëri nuk do të mund të kemi kurrë zgjedhje të lira dhe të ndershme nëse nuk ndërhyjmë në Kodin e Punës dhe në Reformën e Administratës Publike.

Po nuk e shenjtëruam të drejtën e punës, nuk ka zgjedhje të lira dhe të barabarta.

Në Shqipëri, pronarët privatë dhe administrata publike përdorin fuqinë mbi vendin e punës për të kërcënuar punonjësit e tyre për sesi duhet të votojnë.

Kush nuk voton sipas urdhërave të Pronarit apo Shefit, Drejtorit, Ministrit, humbet vendin e punës.

LEXO EDHE:  “Haje se erdhi polici”/ Kryemadhi në panik nga SPAK?

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj skanon politikën/ “Shuplakë” Ramës, mesazhi për opozitën

Duhet ta shenjtërojmë vendin e punës në privat dhe shtet.

Askush nuk duhet të guxojë më të kërcënojë askënd me vendin e punës për votën.

Madje askush nuk duhet të guxojë të joshë askënd me vendin e punës për votën.

Nëse një qytetar kërcënohet apo joshet me vendin e punës, ai qytetar nuk është i lirê.

3. LRE – Lëvizja e Re beson dhe mendon se duhet ndërhyrje e domosdoshme në Ligjin e Partive Politike.

Demokracia e brendshme duhet garantuar dhe mbrojtur me Ligj.

Primaret në çdo parti duhet të jenë  detyrim ligjor.

Shpallja e kandidatëve që do të marin pjesë në Primare, duhet bërë domosdoshnërisht, së paku 1 vit para zgjedhjeve.

Vetëm kështu shfuqizojmë Kryetarët e Partive dbe fuqizojmë qytetarët.

4. LRE – Lëvizja e Re beson se parimi i transparencës së shpenzimeve elektorale nga partitë dhe kandidatët, duhet të ndërtohet mbi përcaktimin e tavanit dhe tabanit të shpenzimeve elektorale.

Psh, shpenzimet elektorale të një partie nuk duhet të kalojnë kurrë më tepër se 140 fishin e 140 kandidatë × paga mesatare (526 mijë lekë të vjetra).

Pra për secilin kandidat nuk duhen lejuar shpenzime më shumë se 140 x 526 mije lekë të vjetra = 73 milion e 640 mijë lekë të vjetra.

Ky tavan, favorizon logjistikisht kandidatin që mund ta shpenzojë këtë shumë, por me këtë shumë është e sigurtë se nuk blihen dot vota dhe njerëz.

Ndërsa tabani mund të jetë dhjetëfishi i pagës minimale, pra 10 × 260 mijë lekë të vjetra.

Me tavanin dhe tabanin e shpenzimeve, ne sigurojmë barazi të votës, sepse kështu avantazhi logjistik i kandidatëve që mund të shpenzojnë tabanin, mund të konkurohet me ide e frymë nga kandidatët që mund të sigurojnë vetëm tabanin e shpenzimeve.

Për mbështetjen e këtyre 4 parimeve LRE – Lëvizja e Re është e gatshme të bashkëpunojë me të gjithë faktorët politikë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmeti tragjik i 26 nëntorit/ Holanda dhuron 3 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Holanda dhuron 3 milionë euro rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Lajmin e bën të ditur ministri i Jashtëm i Holandës, Stef Blok, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.

“Holanda qëndron në krah të Shqipërisë dhe do të dhurojë 3 milion euro për përpjekjet e rindërtimit, pas pasojave të tërmetit”, shkruan Blok.

Kujtojmë se tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi 51 viktima dhe plagosi qindra të tjerë. Sipas shifrave të publikuara nga qeveria, dëmet shkojnë deri në 985 milionë lekë./ CNA.al

Tërmeti i 26 nëntorit/ Qeveria zbulon shifrën zyrtare të faturës së dëmeve

LEXO TE PLOTE