Connect with Us

Kryebashkiaku kallëzon për trafik droge presidentin Vuçiç dhe vëllain e tij

Kosova & Rajoni

Kryebashkiaku kallëzon për trafik droge presidentin Vuçiç dhe vëllain e tij

Publikuar

-

Kryebashkiaku i qytetit Novi-Sad në Serbi, Milosh Vuçeviç, ka akuzuar presidentin serbAleksandar Vuçiç dhe vëllanë e tij për përfshirje në kultivimin e marijuanës.

Dyshohet se Vuçiç ka dorë në mirëmbajtjen e një ferme ku kultivohej kanabis mjekësor i subvencionuar nga shteti.

Mirëpo, një muaj më parë aty janë gjetur edhe bimë narkotike të paligjshme.
Kallëzimi i Aleksandër Vuçiç dhe vëllait të tij është bërë për lidhje të dyshimta me kultivues dhe trafikantë të marijuanës në vend.

Në fermën me të cilën dyshohet se vëllezërit Vuçiç kanë bashkëpunuar, muajin e kaluar janë gjetur dhe sekuestruar afro 4 tonë bimë marijuane.

Para se pronari i fermës të arrestohej, dyshohet se telefonoi vëllain e presidentit, por autoritetet e mohojnë këtë fakt.

“Dua t’ju njoftoj se sapo regjistrova paditë personale kundër Aleksandër dhe Andrej Vuçiç. Vëllezërit Vuçiç thuhet se janë përfshirë në kultivimin e lëndëve narkotike në një fermë të Jovanicës. Është lajm shqetësues që nuk duhet të na lërë indiferentë. Qytetarët duhet të dinë të vërtetën dhe sa më shpejt,” deklaroi Vuçeviç.

LEXO EDHE:  Serbi/ Shtatë të vdekur pas rrëzimit të një helikopteri ushtarak

Kryebashkiaku i Novi-Sadit, Milosh Vuçeviç, tha se qëllimi i kallëzimit të tij, në të vërtetë është me qëllim që të pastrojë figurën e kreut të shtetit nga akuzat.

Grupimet opozitare e quajnë nismën e anëtarit të partisë në pushtet një farsë politike.

Presidenti Vuçiç thotë se nismën e urdhëroi vetë për t’i dhënë fund gënjeshtrave pasi deklaratat e tij mohuese nuk po merren parasysh prej javësh./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Katër viktima nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut/ Ulet numri i të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Katër viktima nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut/ Ulet numri i të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit

Katër persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut në 24 orët e fundit.
Autoritetet maqedonase bëjnë me dije se gjatë ditës së fundit janë testuar 1188 persona të dyshuar si të infektuar me koronavirus, prej të cilëve kanë rezultuar pozitivë 85 raste.

Më shumë raste ka në Shkup-32, në Kumanovë ka 9 raste të reja, Shtip-9, Dibër-3, Kërçovë-7, Gostivar-7, Manastir-4, Kavadar-6, si dhe nga një rast të ri ka në Tetovë, Prilep, Strumic, Demir Hisar dhe Vinicë.LEXO EDHE:  Policia i gjen 57 kilogram drogë/26-vjeçarin shqiptar e tradhton ky detaj i vogël

Ditën e djeshme 4 persona e kanë humbur jetën nga koronavirusi, ndërsa 200 u shënuan 200 raste të reja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifra alarmante në Kosovë/ 12 viktima në 24 orë, konfirmohen 188 raste pozitive

Publikuar

-

Nga

Shifra alarmante në Kosovë/ 12 viktima në 24 orë, konfirmohen 188 raste pozitive

Në  Kosovë, gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 462 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Autoritetet shëndetësore raportojnë se nga të testuarit rezultojnë 188 raste pozitive. Gjithashtu raportohet se kanë humbur jetën edhe 12 pacientë.Numri total i rasteve pozitive është 10.247 raste nga 40.646 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 327 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

LEXO EDHE:  Miley Cyrus bën rrëfimin prekës/ Flet për problemet me drogën, alkoolin dhe familjen

LEXO EDHE:  “Rritet me 12 herë kanabisi në Shqipëri”/ Vasili: Rruga jonë drejt BE mbyllet prej drogës

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 142 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 5.944 raste. Aktualisht në Kosovë janë 3.976 pozitive./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Harxhohen rezervat e gjakut në Kosovë/ Qendra e Transfuzionit thirrje të fortë për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Harxhohen rezervat e gjakut në Kosovë/ Qendra e Transfuzionit thirrje të fortë për qytetarët

Qendra e Transfuzionit të Gjakut në Kosovë ka bërë thirrje të forta, pasi gjendja aktuale e rezervave të gjakut është kritike dhe kërkesat janë të mëdha.

Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut, Bukurije Zhubi, tha për mediat në Kosovë se rezerva ka qenë e konsiderueshme por nuk është stabël.

“Gjendja aktuale e gjakut në Qendrën e Transfuzionit të Gjakut për momentin është kritike sepse kemi pasur dalje të konsiderueshëm të gjakut dhe përbërësve të gjakut për pacientët të cilët kanë pasur nevojë për transfuzion. Rezerva ka qenë e konsiderueshme mirëpo ajo nuk qëndron çdo herë, kështu që kemi arritur në atë pikë që për shkak të zvogëlimit të dhuruesve dhe për shkak të numrit të shtuar të kërkesave të gjakut, kemi ardhur në atë situatë që kemi më pak sasi të gjakut dhe të përbërësve të gjakut”, u shpreh ajo.LEXO EDHE:  Miley Cyrus bën rrëfimin prekës/ Flet për problemet me drogën, alkoolin dhe familjen

Zhubi theksoi se dy javët e fundit është vërejtur mungesë e theksuar sidomos te grupet negative, që sipas drejtoreshës, kanë qenë shumë të kërkuara.

LEXO EDHE:  Evropa në alarm/ Miliona euro drogë shqiptare bllokohen çdo ditë

“Jemi përballur shumë me mungesa sidomos të grupeve negative, të cilat kanë qenë shumë të shprehura në këto dy javët e fundit. Kështu që këto mungesa kanë sjellë edhe deri te mbingarkimi i punës në Transfuzion sepse ka ardhur një muri e dhuruesve të gjakut të cilët kanë qenë me grupe tjera dhe me vështirësi kemi arrit t’i mbulojmë të gjitha kërkesat të cilat kanë qenë në grupet negative”, u shpreh ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE