Connect with Us

CNA.al e paralajmëroi një muaj më parë/ Në krye te AKEP një ndër njerëzit e afërt të Ramës

Politikë

CNA.al e paralajmëroi një muaj më parë/ Në krye te AKEP një ndër njerëzit e afërt të Ramës

Publikuar

-

Pas dorëheqjes së Kreut të Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, Ilir Zela emërohet zëvendësuesi i tij.

Ashtu sikurse CNA.al e zbuloi një muaj më parë, në krye të AKEP-it është emëruar një ndër njerëzit e afërt të kryeministrit Edi Rama.

Në krye të AKEP-it, tashmë do të jetë juristi Thomas Frashëri, shefi dhe këshilltari i protokollit të Kryeministrit.

Kujtojmë këtu se një ndër emrat e lakuar për të marrë drejtimin e AKEP-it, fillimisht ishte gruaja e gjyqtarit të shumëakuzuar dhe përfolur Ardian Dvorani, Edlira Dvorani.

Por, Rilindja si duket ka bërë në moment të fundit një lëvizje surprizë, duke vendosur në vend të Zelës, një ndër njerëzit e afërt të Kryeministrit dhe një ndër të preferuarit e ministres së Energjitikës dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku.

 Më poshtë një CV e drejtuesit të ri të AKEP.

Kërkues në fushat e së drejtës publike, historisë, antropologjisë dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, këshilltar dhe drejtor i Protokollit të Kryeministrit të Shqipërisë, laureat në shkenca ekonomike dhe sociologjike të Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike të Francës (Institut de France), anëtar i Fondacionit Charles de Gaulle (Paris), anëtar i Komisionit ndërkombëtar të urdhërave kalorsiakë dhe sistemeve të nderimeve publike (ICOC – Spanjë, Itali).

LEXO EDHE:  Zgjidhet kreu i ri i ISKK/ Kush do e zëvendësojë Agron Tufën

Arsimin e ulët dhe të mesëm e ka përftuar respektivisht në shkollën 8-vjeçare “Elena Gjika – Dora d’Istria” (1997) dhe në Shkollën e mesme të Gjuhëve të huaja “Asim Vokshi” (dega frëngjisht, 2001). Thomas Frashëri është formuar dhe specializuar në shkollën doktorale të së Drejtës Publike dhe Historisë të së Drejtës të Universitetit Paris II – Panthéon-Assas, në të cilin ka mbrojtur tezën e Masterit 2 shkencor “Droit administratif de la preuve et nouvelles technologies de l’information et de la communication” dhe është renditur si major i vitit universitar 2007 në drejtësi dhe si laureat i Fakultetit të Drejtësisë të Parisit.

Lëvizjet e Rilindjes/ Zbulohet zëvëndësuesi i Ilir Zelës në AKEP

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta takon vajzën e familjes Tola te Trauma/ Zbulon gjendjen shëndetësore të 16-vjeçares

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta zhvilloi pak minuta më parë një takim në spitalin e Traumës në Tiranë, ku ndodhet vajza 16-vjeçare, e cila i mbijetoi tragjedisë në Ostren të Madh të Bulqizës.

Në një prononcim të shkurtër për mediat, Meta bëri me dije se 16-vjeçarja  Merita Tola ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Kreu i Shtetit theksoi se në këto momente ai do të jetë në krah të miturës, që humbi nënën, motrën dhe vëllain.

“Për fat të mirë gjendja e Meritës, vajzës nga Bulqiza, është e mirë dhe e qëndrueshme dhe mjekët po bëjnë një punë të mirë për ta mbajtur jashtë rrezikut. Ka ndodhur një dramë shumë e madhe në familjen e saj. Shpreh ngushëllime për gjithë familjen Tola, i siguroj që do jemi gjithmonë pranë tyre për të kaluar këtë dhimbje të jashtëzakonshme”, tha Meta.

LEXO EDHE:  Shkarkohet shefi i policisë së burgut të Peqinit/ Emërohet zëvendësuesi

LEXO EDHE:  Shkarkohet shefi i policisë së burgut të Peqinit/ Emërohet zëvendësuesi

Kujtojmë se paraditen e sotme në Ostren të Bulqizës, u gjet e pajetë Rajmonda Tola së bashku me dy fëmijët, Rudinën dhe Fajtonin, të cilët dyshohet janë asfiksuar si pasojë e rrjedhjes së gazit në banesë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LRE e Galdinit bën publike 4 parimet për Kodin Zgjedhor!

Publikuar

-

Nga

Nëpërmjet një njoftimi për shtyp, LRE – Lëvizja e Re ka bërë publike 4 parimet bazë që kjo parti e djathtë, opozitare i gjykon si të domosdoshme për Reformën Zgjedhore.

Kryetari i LRE – Lëvizjes së Re, pedagogu Arian Galdini, deklaron se për zbatimin e këtyre 4 parimeve, LRE është e gatshme të bashkëpunojë më të gjithë faktorët politikë.

4 parime bazë për të cilat LRE synon të bashkëpunojë me cilind faktor politik për të ndikuar që të bëhen edhe pjesë e Reformës Zgjedhore dhe e ndryshimeve  në Kodin Zgjedhor, në mënyrë që në Shqipëri të garantojmë zgjedhje të lira, të ndershme dhe të barabarta.

1.  LRE – Lëvizja e Re beson se votimi elektronik, pra identifikimi biometrik, votimi dhe numërimi elektronik janë plotësisht të mundshme, të realizueshme dhe me kosto krejt të përballueshme për shtetin dhe taksapaguesin shqiptar.
Madje sipas ekspertit të LRE, matematikanit Pëllumb Pellumb Shahini, kostot për votimin elektronik janë më të ulëta se kostot e zgjedhjeve që kemi bërë deri sot.

Nëpërmjet votimit elektronik, sigurohet pjesëmarrje e lartë në votime, shmangen komisionet dhe numëruesit partiakë, eleminohet votimi familjar, zerohet shitblerja apo kërcënimi i votës dhe kemi dalje të rezultatit zgjedhor brenda 50 min deri 1 orë që nga mbyllja e votimeve.

Kauza e votimit elektronik ka qenë edhe kauza e Koalicionit Opozitar kur ne hymë në “Çadrën  e Lirisë”.

2. LRE – Lëvizja e Re beson se në Shqipëri nuk do të mund të kemi kurrë zgjedhje të lira dhe të ndershme nëse nuk ndërhyjmë në Kodin e Punës dhe në Reformën e Administratës Publike.

Po nuk e shenjtëruam të drejtën e punës, nuk ka zgjedhje të lira dhe të barabarta.

Në Shqipëri, pronarët privatë dhe administrata publike përdorin fuqinë mbi vendin e punës për të kërcënuar punonjësit e tyre për sesi duhet të votojnë.

Kush nuk voton sipas urdhërave të Pronarit apo Shefit, Drejtorit, Ministrit, humbet vendin e punës.

LEXO EDHE:  Shkarkohet shefi i policisë së burgut të Peqinit/ Emërohet zëvendësuesi

LEXO EDHE:  Shkarkohet shefi i policisë së burgut të Peqinit/ Emërohet zëvendësuesi

Duhet ta shenjtërojmë vendin e punës në privat dhe shtet.

Askush nuk duhet të guxojë më të kërcënojë askënd me vendin e punës për votën.

Madje askush nuk duhet të guxojë të joshë askënd me vendin e punës për votën.

Nëse një qytetar kërcënohet apo joshet me vendin e punës, ai qytetar nuk është i lirê.

3. LRE – Lëvizja e Re beson dhe mendon se duhet ndërhyrje e domosdoshme në Ligjin e Partive Politike.

Demokracia e brendshme duhet garantuar dhe mbrojtur me Ligj.

Primaret në çdo parti duhet të jenë  detyrim ligjor.

Shpallja e kandidatëve që do të marin pjesë në Primare, duhet bërë domosdoshnërisht, së paku 1 vit para zgjedhjeve.

Vetëm kështu shfuqizojmë Kryetarët e Partive dbe fuqizojmë qytetarët.

4. LRE – Lëvizja e Re beson se parimi i transparencës së shpenzimeve elektorale nga partitë dhe kandidatët, duhet të ndërtohet mbi përcaktimin e tavanit dhe tabanit të shpenzimeve elektorale.

Psh, shpenzimet elektorale të një partie nuk duhet të kalojnë kurrë më tepër se 140 fishin e 140 kandidatë × paga mesatare (526 mijë lekë të vjetra).

Pra për secilin kandidat nuk duhen lejuar shpenzime më shumë se 140 x 526 mije lekë të vjetra = 73 milion e 640 mijë lekë të vjetra.

Ky tavan, favorizon logjistikisht kandidatin që mund ta shpenzojë këtë shumë, por me këtë shumë është e sigurtë se nuk blihen dot vota dhe njerëz.

Ndërsa tabani mund të jetë dhjetëfishi i pagës minimale, pra 10 × 260 mijë lekë të vjetra.

Me tavanin dhe tabanin e shpenzimeve, ne sigurojmë barazi të votës, sepse kështu avantazhi logjistik i kandidatëve që mund të shpenzojnë tabanin, mund të konkurohet me ide e frymë nga kandidatët që mund të sigurojnë vetëm tabanin e shpenzimeve.

Për mbështetjen e këtyre 4 parimeve LRE – Lëvizja e Re është e gatshme të bashkëpunojë me të gjithë faktorët politikë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmeti tragjik i 26 nëntorit/ Holanda dhuron 3 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Holanda dhuron 3 milionë euro rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Lajmin e bën të ditur ministri i Jashtëm i Holandës, Stef Blok, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.

“Holanda qëndron në krah të Shqipërisë dhe do të dhurojë 3 milion euro për përpjekjet e rindërtimit, pas pasojave të tërmetit”, shkruan Blok.

Kujtojmë se tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi 51 viktima dhe plagosi qindra të tjerë. Sipas shifrave të publikuara nga qeveria, dëmet shkojnë deri në 985 milionë lekë./ CNA.al

Tërmeti i 26 nëntorit/ Qeveria zbulon shifrën zyrtare të faturës së dëmeve

LEXO TE PLOTE