Connect with Us

Zbulohet planeti i parë gjigand jashtë sistemit tonë diellor/ Kush do të jetë fati i Tokës

Sociale

Zbulohet planeti i parë gjigand jashtë sistemit tonë diellor/ Kush do të jetë fati i Tokës

Publikuar

-

Astronomët europianë kanë zbuluar planetin e parë gjigand jashtë sistemit tonë diellor.

Ky planet sillet përreth një xhuxhi të bardhë dhe bën pjesë në yjësinë e Gaforrës. Planeti i ri i zbuluar ndodhet në një distance prej 1.500 vitesh dritë nga planeti Tokë.

Ky planet i përmasave tejet të mëdha supozohet të jetë 4 herë më i madh se planeti ynë dhe 3 herë më i madh se vetë ylli i tij.

Planeti gjigand ka edhe një kometë si “bisht”, e cila po avullon gradualisht si pasojë e yllit të planetit. Zbulimi është bërë nga Teleskopi Shumë i Madh i Observatorit Evropian të Jugut (ESO) në shkretëtirën Atacama të Kilit dhe nga astronomët nga Britania, Gjermania dhe Kili, të udhëhequr nga britaniku Boris Gensikke. Xhuxhi i bardhë rreth të cilit sillet ky planet i ri, thuhet se është mbetje e një ylli siç është sot dielli ynë dhe temperatura e tij arrin në 28.000 celsius.

Shkencëtarët kanë thënë se pikërisht kështu mund të duket sistemi ynë diellor në të ardhmen e largët. Yjet si Dielli djegin hidrogjenin në bërthamat e tyre për pjesën më të madhe të jetëgjatësisë së tyre, por kur ajo lëndë djegëse mbaron, ato fryhen si një flluskë e nxehtë dhe shndërrohen në gjigandë të kuq, qindra herë më të mëdhenj se madhësia e tyre origjinale.

LEXO EDHE:  Astronomët zbulojnë 9 galaksi xhuxhe

Kjo do t’i bëjë ata të “gëlltisin” dhe të shkatërrojnë planetët e tyre më të afërt, ka shumë të ngjarë që ky të jetë fati i Tokës, Mërkurit dhe Venusit pas rreth 4.5 deri në pesë miliardë vjet.

Përfundimisht gjiganti i kuq humbet shtresat e jashtme të tij në hapësirë, duke lënë pas një bërthamë, që është xhuxhi i bardhë, një mbetje e vogël që mund të ketë akoma planetë rreth tij, ata më të largëtit që shpëtuan nga “përqafimi” vdekjeprurës i gjigandëve të kuq. Në këtë sistem yjor, përveç ekzoplanetit gjigand të gjetur, mendohet se ka edhe të tjerë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Spartak Ngjela: Begeti, ishte një bandit, vagabond edhe unë do ta kisha nxjerrë fishek nga Shqipëria

Publikuar

-

Nga

Shqipëria po bëhet gati të paguajë në arbitrazh 109 milion euro për një vendim të gabuar për mbylljen në mënyrë arbitrare të një televizioni.

Para këto që në vend se të shkojnë për investitorin Françesko Begeti, do të mund të injektoheshin fare mirë në ekonomi.

Por avokati Spartak Ngjela për Rtv Ora thotë se 109 milion euro janë një fluskë sapuni për ekonominë shqiptare dhe madje edhe ai si Rama do të kishte bërë të njëjtën gjë.

Ngjela: 109 milion euro janë një fluskë sapuni për ekonominë shqiptare, GDP e Shqipërisë është 27 miliardë euro. Mirë bëri se ai ishte një bandit, vagabond, nuk e di kush e kishte sjellë. Edhe unë do ta kisha nxjerrë fishek nga Shqipëria, asgjë nuk bëri. Edhe firmën Serenisima që kishte mbikalimin e Fierit, e parë sa ndenji pa e bërë, është firmë që e kanë sjellë skraparlinjtë.Do ta kapin atë. Edhe ajo me prishje kontrate ka ndodhur, po pse nuk po e bënte mbikalimin e Fierit. Këto ishin banda që i ka sjellë korrupsioni. Rama nuk i hoqi të gjithë, duhet ti kishte hequr të gjitha. Për çfarë i donim këtu? Begetin e konsideroj rrezik kombëtar, shteti nuk ka kontratë me një bandit. Kontrata do të prishej në mënyrë të njëjashme por ti do të shpëtosh kombin. Ata që e kanë sjellë nuk do të shpëtojnë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Publikuar

-

Nga

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj i ka bërë thirrje kamarierëve të mos mbajnë doreza.

Sipas Bratajt, mbajtja e dorezave është burim hepatitesh pasi ato nuk ndryshohen sa herë i shërbehet klientëve të ndryshëm.

“Kamarierët mos përdorin dorezat sepse nuk i ndërrojnë sa herë i shërbejnë klientëve. Nuk kanë qenë asnjëherë të detyruara, kanë qenë të rekomanduara. Dorezat janë burim hepatitsh për vetë njerëzit, sepse t’i mbash 8 ore krijojnë problem”, tha Brataj më “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pastori rrëfen dramën e motrave Josifi/ “Blerta ka parë babain teksa është vetëvrarë”

Publikuar

-

Nga

Pastori rrëfen dramën e motrave Josifi/ “Blerta ka para babain teksa është vetëvrarë”

Pastori Fitor Muça, i ftuar mbrëmjen e sotme në  emisionin “Opinion”, ku po mflitet për dramën e familjes Josifi, ai tha se i kishte njohur Blertën dhe Anisën gjatë kohës që ato frekuentonin kishën “Rilindja”, që ai drejton.

Pastori bëri me dije se vajzat janë shkëputur prej këtij besimi që në vitin 2013, ndërsa i ka cilësuar vajza të mira.

Ai tregoi dhe se Blerta ka qenë dëshmitare dhe ka parë të atin teksa është hedhur nga ballkoni i pallatit.

“Përsa i kam takuar dukeshin nomale madje mund t’i cilësoja vajza të mira. Të paktën në atë kohë po. Me sa di ato kanë kaluar trauma të mëdha. Blerta ka qenë dëshmitare dhe ka parë të atin teksa është hedhur nga ballkoni i një pallati përballë. Këtë unë nuk e dija atëherë, tani po e marr vesh. Kjo dramë është mbajtur e fshehur në mënyrë të veçantë, sa të mos kuptoje që kishin kaluar diçka të tillë. Nënën e tyre nuk e kemi takuar fare. Blerta thotë që ne kemi qenë deri në moshën 15 vjeçare dëshmitare të Jehovait dhe këtë ma vërtetojnë edhe besimtarë të kishës sonë që janë nga Përmeti. Më pas kanë shkuar në kishën Ungjillore në Përmet. Kur kanë ardhur në Tiranë, derisa kanë qenë pjesë e ungjillorëve atje, janë bërë pjesë e ungjillorëve edhe në Tiranë. Fundi i vitit 2009 fillimi i vitit 2010, kanë ardhur në kishën “Rilindja”. Ato janë larguar nga kisha Ungjillore në vitin 2013. Udhëheqësja që ka patur edhe Blertën pjesë të grupit është larguar në SHBA në vitin 2015. Ajo thotë që Blerta është larguar prej kishës gati dy vite më parë. Kisha “Rilindja” nuk ka qenë stacioni i tyre i fundit. Sikurse dëshmitari foli, e ka takuar Blertën dhe Anisën duke bërë punën e dëshmitarëve të Jehovait”, u shpreh pastori duke shtuar se Dëshmitarët e Jehovait nuk janë të krishterë./CNA.al

LEXO TE PLOTE